את הקטסטרופה של השר"פ היו 
מרגישים העניים

כיצד ניצל הציבור מהפרטת מערכת הבריאות?

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

קשה להגדיר החלטה לא לבצע פעולה מסוימת "חדשות" ובטח שלא "חדשות מרעישות", אך בכל זאת נעז ונאמר שההחלטה של חברי ועדת גרמן אתמול להצביע נגד הכנסת הרפואה הפרטית לתוך בתי החולים הציבוריים שלנו היא בשורה אמיתית לציבור, שהרוויח - או ליתר דיוק ניצל - מהפרטת מערכת הבריאות.

אל תיתנו לרוב של תשעה מול ארבעה להטעות אתכם: רק כפסע היה בין חברי הוועדה לבין החלטה על הכנסת השר"פ לבתי החולים. במקום זה, קיבלנו הצהרה נחושה נוספת נגד השר"פ וסכום כסף מכובד שיושקע בחיזוק - או ליתר דיוק, שיקום - הרפואה הציבורית.

ועדת גרמן עוצבה, תוכננה ונווטה לעבר מטרה אחת ברורה: הכנסת השר"פ לבתי החולים הציבוריים. חלק מחבריה נלחמו על כך עד הרגע האחרון. גם השרה עצמה, שהעמידה את עצמה בראש הוועדה, רצתה בכך - גם אם הצביעה לבסוף נגד.

הפגנה מול ועדת גרמןצילום: ארגון רופאים לזכויות אדם

עבור בוחרי יש עתיד, רובם בני המעמד הבינוני־גבוה שמחזיקים בביטוחים שונים, זו היתה יכולה להיות מראית עין של בשורה: יכולת להפעיל את הביטוחים המרובים שלהם גם בתוך בתי החולים הציבוריים. את הקטסטרופה, שעליה כתבנו רבות בחודשים האחרונים, היו מרגישים ראשונים העניים - ורק אחר כך הציבור המבוסס. בסופו של דבר, היא היתה הורסת לכולם את מראית העין של מערכת בריאות שוויונית, איכותית וצודקת.

את מה שקרה סביב עבודת הוועדה עוד ילמדו בבתי ספר למינהל רפואי. אם בעבר ועדות קריטיות, כמו ועדת נתניהו או אמוראי, פעלו בשקט מוחלט הרחק מעין הציבור, את ועדת גרמן ליוו באופן צמוד לא רק התקשורת הכלכלית והכללית - אלא גם ארגונים חברתיים, שהפגינו כמעט בכל שבוע מול ישיבות הוועדה, והרשתות החברתיות. למרות ניסיונות כבירים לשמור על חשאיות הדיונים והרעיונות שעולים בהם, המידע זרם החוצה ועורר דיון ציבורי נוקב - כזה שלא נתן לחברי הוועדה להתחמק או "למרוח".

אך זוהי כבר נחלת העבר. השר"פ ירד מהפרק לעת עתה, ונשארנו עם שאר המלצות הוועדה - שרבות מהן יפות, מעניינות ואכן עושות את מה שהציבור ציפה מהן - עשויות לחזק את מערכת הבריאות הציבורית.

תוספת של כסף "צבוע", לבסיס התקציב של קופות החולים שיוקדש לקיצור תורים במערכת הציבורית, בשילוב עם הגדלת הבחירה של האזרח במוסד שבו יקבל טיפול - זוהי דרך המלך המתונה והנכונה לחזק אט אט את המערכת. כסף לרופאים מצויינים שיהיו פול־טיימרים, יוותרו על הפרקטיקה הפרטית ויקדישו את עצמם לטיפול באזרחים לאורך כל שעות היממה בבתי החולים הציבוריים - זו בדיוק הדרך להחזיר את אמון הציבור במערכת ואת נגישותה של המערכת לכולנו.

המלצות הוועדה כוללות עוד הרבה בשורות וצעדים נכונים ומתבקשים. מעבר לנושאים הגדולים, כמו התיירות הרפואית והרפורמה בביטוחים, יש בהן התייחסות לרפואה בקהילה ולקשר שלה עם בתי החולים - נקודת חולשה רצינית במערכת הבריאות. יש בהן התייחסות כמעט נדירה לנושא השירות שמקבל האזרח במערכת הציבורית - נושא שפעמים רבות מוזנח ומבריח אנשים למערכת הפרטית.

יש המלצות שונות על מנגנוני מדידה של המערכת במשתנים שונים, כמו תורים, שירות, תפוסה - עוד דבר חשוב ביותר שהוזנח במהלך השנים. ויש סעיפים רבים שמעידים על מחשבה וכבוד לחולה - האיש שבקצה שרשרת הייצור של המערכת, למשל סעיף שאומר שנושא איכות השירות וחוויית המטופל צריך לקבל דגש גדול יותר בלימודים של הסטודנטים לרפואה, או סעיף שמדבר על הגבלת זימון יתר של מטופלים למרפאה.

משרד הבריאות לוקח על עצמו אתגר רציני: להעביר תוך שנה את כל המלצות הוועדה דרך מסלול של חקיקה, כפי הנראה דרך חוק ההסדרים, ושורה של החלטות ממשלה. צפוי קרב לא קל, למשל, מצד קופות החולים - שמתנגדות בעיקר להמלצות בתחום הביטוח, ואסותא - שתתנגד למגבלות שהוועדה מטילה עליה. וכמובן שאסור לשכוח את המשבר הפיננסי של קופות החולים שעדיין לא ירד מסדר היום, גם אחרי תיקון נוסחת התקצוב שלהן.

ואחרי כל זה, מגיעה לחברי ועדת גרמן ולשרה עצמה מלה טובה: הם לא התעלמו מהשיח הציבורי, הם לא נכנעו לקבוצות אינטרס חזקות ולא הלכו לפתרונות הקלים. גם אם לא כל 100 הסעיפים שבמסמך שחיברו יתממשו אחד לאחד בתוך שנה מהיום, הם יצרו מפת דרכים חשובה, שאומרת בצורה ברורה לא להפרטת מערכת הבריאות הציבורית של ישראל - וכן להשקעה כספית של המדינה בחיזוקה.

קרדיט: ערוץ 10

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"