ועדת גרמן - הוועדה הכי ציבורית שהיתה לנו

ועדת גרמן בחרה לא לבלוע את הרפואה הפרטית בתוך הציבורית

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

1. אם למישהו היה ספק בדבר עוצמת ההשפעה של מחאת קיץ 2011 על עבודת הממשלה, הרי שוועדת גרמן היא ההמחשה להשפעה העצומה שלה. מדובר באחת הוועדות הכי ציבוריות שהיו כאן מעולם. במשך 12 חודשי הדיונים של הוועדה לא היה רגע שבו הציבור לא היה מעורב; לא היה רגע שהציבור לא השפיע; לא היה רגע שבו לא נזרקו לחלל האוויר עשרות ומאות עמדות, מבוססות יותר ופחות, שעיצבו את הדיון בתוככי הוועדה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

להדליק מזגן דרך הסמארטפון: הישראלים שמחברים לאינטרנט בתים ומכוניות

להתראות ב-1 בספטמבר

צילום: אוליבייה פיטוסי

השפעת הדיון הציבורי הער ניכרה גם במסקנות הסופיות: הוועדה, שהוקמה עם רוב ברור להכנסת שר"פ (שירות רפואי פרטי) לבתי החולים הציבוריים בישראל, הסתיימה בהכרעה שלא יהיה שר"פ בגלל התנגדות ציבורית גורפת לרעיון.

יהיו מי שיטענו כי מדובר בכניעה לדיקטטורת הרחוב, ולגל של פופוליזם. זה רחוק מלהיות נכון: הדיון הציבורי בוועדה היה ער, נוקב, רציני, מגוון. זה היה דיון שחשף את כל החולשות והיתרונות של החלופות השונות, בזכות ריבוי העמדות שנשמעו בו, ולכן דיון שהוביל בסופו של דבר לקבלת המלצות מאוזנות ורציניות. רק על כך ראויה ועדת גרמן לצל"ש.

2. המטרה של ועדת גרמן, כדאי להזכיר לעצמנו, היתה לחזק את הרפואה הציבורית, באמצעות החזרת משאבים מהרפואה הפרטית לציבורית. האמצעי הקל ביותר להסטת משאבים כזאת היה לבלוע את הרפואה הפרטית בתוך הציבורית - שר"פ. הוועדה בחרה, בצדק, שלא לפסוע בנתיב הזה.

במקום זאת, חיזוק הרפואה הציבורית ייעשה בשתי דרכים: הראשונה - הגדלת תקציבי קופות החולים ובתי החולים במיליארד שקל, במטרה לממן תוספת שכר לרופאים עבור קיצור תורים בשעות אחר הצהריים; השנייה - הגדלת התמריץ של קופות החולים לקצר תורים ברפואה הציבורית - כלומר, לבצע פחות פעילויות באמצעות הביטוחים המשלימים, בדרך של שינוי כללי המשחק בביטוחי הבריאות בישראל. האחרון הוא מהלך מורכב וחדשני, שקשה עדיין לאמוד את השלכותיו.

3. שינוי כללי המשחק של הביטוחים הרפואיים נשען על שלוש רגליים: האחת, קביעת פוליסה אחידה לבחירת מנתח ולייעוצים עם רופאים מומחים. הרגולטורים - המפקח על הביטוח באוצר והמפקח על קופות החולים במשרד הבריאות - יקבעו את הרכב הפוליסה, שתהיה פשוטה ואחידה. הפשטות והשקיפות אמורים להגדיל מאוד את התחרות בתחום ביטוחי הבריאות - דבר שיאפשר לציבור להשוות בין ההצעות של חברות הביטוח השונות וקופות החולים השונות, ולבחור את הפוליסה הכדאית ביותר עבורו. כשהפוליסה היא אחידה, ניתן להניח שמשקל גדול בבחירה יינתן למחיר.

כדי להגביר את השקיפות והתחרות, יפורסמו מחשבונים באינטרנט שיאפשרו להשוות מחירים בין הפוליסות, וכן יוקם אתר שיאפשר לציבור לראות את כל ביטוחי הבריאות שלו - כדי להפסיק את הנוהג המוזר של כפל ביטוחים.

בנוסף, הפוליסה האחידה תהיה קצובה בזמן: חברות הביטוח יצטרכו לעדכן את תעריפי הפוליסה והרכבה אחת לכמה שנים. מכיוון שגם הפוליסות של הביטוחים המשלימים הן קצובות בזמן, הדבר יאפשר השוואת מחירים מלאה בין שני המוצרים. כך נדע איזה מבין שני הביטוחים משרת את הציבור טוב יותר - כלומר, מחזיר לציבור נתח גדול יותר מהפרמיה שלו כתשלום עבור תביעות רפואיות. ההשוואה הזו, שתיעשה על ידי הפיקוח על הביטוח, היא מתכון חיוני ליצירת לחץ תחרותי להפחתת מחירי הביטוחים של חברות הביטוח.

עם זאת, פוליסת בחירת המנתח תישאר שונה בהיבט אחד: חברות הביטוח יוכלו להמשיך ולסנן מבוטחים, בעוד קופות החולים ייאלצו להמשיך ולקבל כל מבוטח ללא בחירה. ההבדל הזה נותן יתרון מסחרי עצום לחברות הביטוח, וכדי שהוא לא ינוצל לרעה, יצטרכו חברות הביטוח לפצות את קופות החולים.

זוהי הצעה חדשנית של תת־הוועדה לביטוחים של ועדת גרמן, בראשותו של שלומי פריזט, שקובעת כי ככל שחברות הביטוח יבחרו לבטח יותר מבוטחים צעירים ובריאים, כך הן יצטרכו לפצות את הקופות ביותר כסף על כך שהן משאירות אותן עם כל המבוטחים החולים והזקנים. קרן איזונים כזו היא מנגנון חדש לחלוטין, שפרטיו עדיין צריכים להיקבע.

נוסף על כך, ישונו כללי קביעת המחיר של הביטוחים הרפואיים לפי קבוצות גיל רחבות, כדי להבטיח שחברות הביטוח לא יוכלו "לגרש" את הזקנים מתוכן באמצעות העלאה דרמטית של מחירי הביטוח עם הגיל. באמצעות קביעת קבוצות גיל רחבות, המחיר של הזקנים יתערבב עם זה של הצעירים - כך שכל העלאת מחיר תביא לאובדן מבוטחים צעירים גם כן. כך מחירי הצעירים יגנו על המחירים שישלמו המבוגרים.

4. השינוי של התחרותיות אמור להוריד מחירים, ולסייע לציבור לבחור טוב יותר את ביטוח הבריאות שלו - ולהימנע מההרגל המגונה של כפל ביטוחים. כל אלה משפרים צרכנית את מצב הציבור, אבל עדיין לא מסיטים כספים בחזרה למערכת הרפואה הציבורית. כדי שזה יקרה, קיימת הרגל הנוספת של שינוי כללי המשחק בביטוחי הבריאות הפרטיים, באמצעות הטלת קנס על קופות החולים עבור שימוש בביטוח פרטי על כל שירות שניתן גם בסל הציבורי.

חדר המיון בבית החולים איכילוב בתל אביבצילום: ניר כפרי

כך, כל ניתוח פרטי עם בחירת מנתח, הממומן על ידי ביטוח משלים או ביטוח של אחת מחברות הביטוח, חוסך כסף לקופות החולים. הן קיבלו תקציב מסל הבריאות עבור אותו ניתוח, אבל הוא בוצע בסוף על חשבון הביטוח הפרטי של הציבור. בכך, לקופות יש תמריץ להסיט ניתוחים וייעוצים מהמערכת הציבורית לפרטית ויש להן תמריץ ליצור תורים - כי זה חוסך להן כסף.

מעכשיו, החיסכון הזה ייפסק. ועדת גרמן ממליצה כי כל פעילות רפואית שכלולה בסל אבל מבוצעת באופן פרטי - קופת החולים תהיה חייבת לשלם עבורה מתקציב הסל. התשלום יועבר לקרן איזונים נוספת - קרן איזונים פרטי־ציבורי.

הכסף שיועבר לקרן האיזונים יוחזר לקופות, אבל בהתאם להיקף הפעילות שלהן בסל הציבורי. כלומר, ככל שקופת החולים תבצע פחות פעילות פרטית, היא גם תאלץ לשלם פחות קנסות לקרן האיזונים, וגם תקבל חזרה מקרן האיזונים יותר כסף. כך, בפועל, ייווצר תמריץ לקופות לשפר את השירות הציבורי שלהן, כדי לשכנע את הציבור שלא להשתמש יותר מדי בביטוחים המשלימים או בביטוחים הפרטיים שלו. לשם כך הקופות ידאגו לקצר תורים להיוועצות עם מומחים בקופה, ולשכנע חולים לעבור ניתוחים בתוך בתי החולים הציבוריים, במסגרת קיצור התורים של שעות אחר הצהריים.

5. הרגל השלישית של שינוי כללי המשחק בביטוחים הפרטיים היא של שינוי התשלום לרופאים. מעתה, התשלום יהיה רק בהסדר - ולא בהחזר. בהסדר, הרופא מקבל תשלום קבוע מהביטוח עבור הניתוח (או חוות הדעת), ואסור לו לגבות מהמבוטח כל סכום נוסף. בהחזר, הרופא גובה כל מחיר שמתחשק שלו, המבוטח מקבל חזרה את הסכום של ההסדר ומשלם מכיסו את ההפרש. כך רופאים מומחים, למשל, גבו מחיר של עד 1,200 שקל עבור ייעוץ - ביודעם שהמבוטח מקבל מהביטוח המשלים 600 שקל חזרה, והמבוטח מממן עוד 600 שקל מכיסו. מעתה, הרופא יוכל לגבות רק את 600 השקלים, ותו לא. כך שכר הרופאים ברפואה הפרטית יתמתן, והדבר יקטין את התחרות שמייצרת הרפואה הפרטית לציבורית.

6. בנוסף, מנסה ועדת גרמן להביא להסטת משאבים באמצעות הטלת מגבלות על פעילות הרפואה הפרטית. בית החולים הפרטי אסותא, ואולי בהמשך גם פעילות השר"פ בבית החולים הדסה, פשוט יוגבלו בסכום על ידי המדינה. זהו אמצעי ריסון נוסף על הרפואה הפרטית, במטרה להקטין את הלחצים התחרותיים שהיא יוצרת לרפואה הציבורית.

7. האם מכלול הצעדים של ועדת גרמן יספיקו כדי להגביר את התחרות בין ביטוחי הבריאות, ובעיקר כדי להביא לריסון הרפואה הפרטית בישראל ולחיזוק הרפואה הציבורית על חשבונה? קשה לומר. מערכת הבריאות מורכבת מאוד, עם השפעות כבדות משקל של טעמי ציבור. למשל, לא ברור אם קיצור התורים בבתי החולים יספיק כדי לשכנע את מרבית הציבור לוותר על בחירת הרופא שלו, ולהתנתח בתוך בית החולים הציבורי.

עם זאת, אין ספק שמכלול הצעדים רציני מאוד, ומנסה לתקוף את בעיית האיזון בין הרפואה הציבורית לפרטית משני צדי המשוואה: גם ריסון הרפואה הפרטית, וגם הסטת משאבים לרפואה הציבורית. בסך הכל, זה נראה מבטיח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר