רופא בכיר במכון לרפואה משפטית נאשם בדיווח כוזב על כוננויות פעילות - והושעה

ד"ר קונסטנטין זייצב, שדיווח על עשרות כוננויות פעילות פיקטיביות, הוא עד מטעם המדינה בתיקי רצח מפורסמים, ובהם משפטו של רומן זרודוב ■ עורך דינו: "זה היה נוהג מקובל במכון. ההשעיה פוגעת בפעילות הפרקליטות וגורמי אכיפת החוק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הפתולוג ד"ר קונסטנטין זייצב, רופא בכיר במכון לרפואה משפטית בתל אביב, מואשם על ידי נציבות שירות המדינה בכך שבמשך שנים רבות נהג לדווח על שעות כוננות פעילה, בזמן שלא ביצע אותן בפועל. זייצב הושעה באחרונה מעבודתו עד גמר ההליכים בעניינו.

רופאים מקבלים תשלום נוסף בעבור כוננות כאשר היא הופכת ל"פעילה" - כלומר, כשההקפצה לכוננות נעשית לאחר השעה 19:30, והרופא עבד במהלכה יותר מארבע שעות. הדיווח על כך נעשה על ידי הרופא באופן ידני.

על פי התובענה שהגישה הנציבות לבית הדין למשמעת של עובדי המדינה, זייצב דיווח באופן כוזב במשך שנים על כוננויות פעילות שלא היו. לתובענה מצורף דו"ח מפורט על תקופה שנבדקה - בין מאי לספטמבר 2013 - שבה מדי חודש דיווח זייצב על ביצוע עשרות שעות של כוננות פעילה, אף שבפועל בכל אותם חודשים ביצע לכל היותר כוננות פעילה אחת בחודש.

"בגין דיווחים כוזבים אלה קיבל הנאשם שכר שלו לא היה זכאי", נכתב בקובלנה. זייצב מואשם על ידי הנציבות בכך שבמעשיו פגע במשמעת שירות המדינה, הפר את הוראות תקנון שירות המדינה והציג התנהגות לא הוגנת, "שאינה הולמת עובד מדינה ועלולה לפגוע בתדמיתו ובשמו הטוב של שירות המדינה".

בכניסה למכון הפתולוגי. בין המוות הביולוגי והמוות הסימבולי

השופטים העדיפו את הגרסה של זייצב

זייצב הוא רופא בכיר במכון לרפואה משפטית ואף התמודד בעבר על תפקיד ראש המכון לאחר הדחתו של המנהל הקודם, פרופ' יהודה היס. לבסוף מונה לתפקיד ד"ר חן קוגל. לפני כמה חודשים התמודד שוב על תפקיד בכיר במכון - מנהל היחידה לרפואה משפטית - אך גם במקרה זה לא זכה בתפקיד.

בשנים האחרונות העיד זייצב מטעם המכון בתיקי רצח מפורסמים, ובהם הלינץ' שנעשה באריה קרפ בחוף תל ברוך בתל אביב והרצח של בני הזוג נח ונורית מעוז בירושלים. העדות המפורסמת ביותר שלו היתה במשפטו של רומן זדורוב, שנאשם ברצח תאיר ראדה.

במסגרת המחלוקת בשאלת כלי הרצח במשפטו של זרודוב, טענה המדינה באמצעות חוות הדעת של זייצב כי כלי הרצח, שמעולם לא אותר, יכול היה להיות סכין יפנית שבה השתמש זדורוב בעבודתו בבית הספר. לעומתו, טענה ההגנה, באמצעות ד"ר מאיה פורמן רזניק, כי הסימנים שנמצאו ליד החתך בסנטרה של ראדה מעידים כי הוא נעשה בסכין משוננת, ולא בסכין יפנית. השופטים העדיפו את עדותו של זייצב על זו של פורמן רזניק, שאותה קטלו, אף שחוות דעתה נתמכת בדעתו של קוגל.

פורמן רזניק עצמה גברה על זייצב במכרז לניהול היחידה לרפואה משפטית במכון, אך באחרונה מנסה הפרקליטות לטרפד את מינויה בטענה כי הדברים הקשים שאמרו עליה השופטים במשפט זדורוב עלולים לחבל ביכולתה להעיד מטעם המדינה בתיקים עתידיים. עניינה של פורמן רזניק נמצא עדיין בדיונים בין משרד הבריאות לפרקליטות. ההסתדרות הרפואית התייצבה לצדה של פורמן רזניק וקראה לשיבוצה המיידי בתפקיד.

"המהלך נועד לגרום לו לחשוב על פרישה"

עו"ד ערן קייזמן, בא כוחו של זייצב, טוען כי התלונה נגד זייצב והתובענה הוגשו ממניעים לא ענייניים. "בין מנהל המכון לרפואה משפטית לבין זייצב שוררת מערכת יחסים מתוחה, בעיקר על רקע התנגשויות בעבר על חוות דעת סותרות", אומר קייזמן. "באופן מפתיע, לא זכה זייצב במכרז לתפקיד מנהל היחידה לרפואה משפטית, אף שהיה המועמד המוביל.

"לגופו של עניין, הפעילות של זייצב נעשתה כולה בהתאם לנוהג שהיה מקובל במכון, והכוננויות הפעילות בוצעו בהתאם לכללים, כשזייצב התאימן לפעילות המכון. הוא הודה בחקירה שעשה טעות בכך שלא דייק בשעות, אך הדגיש כי הכל נעשה בתום לב ומתוך הבנה שכך צריך לפעול".

קייזמן מוסיף כי "השעייתו מהמכון פוגעת משמעותית בפעילות הפרקליטות וגורמי אכיפת החוק. הנציבות לא הביאה זאת בחשבון בהשעייתו ומערימה קשיים גדולים על מערכת אכיפת החוק. המהלך כולו נועד ללחוץ עליו ולגרום לו לחשוב על פרישה מהעבודה".

ממשרד הבריאות נמסר: "המקרה מטופל על ידי נציבות שירות המדינה. הנהלת המכון מקפידה שכל עובדי המכון, ללא יוצא מן הכלל, יפעלו על פי אמות מידה הולמות של יושרה וניקיון כפיים, בהתאם לכללים המחייבים. עם גילוי הממצאים של התנהלות בניגוד לנהלים, הנושא הועבר לבדיקת הגורמים המקצועיים בנציבות. במקרה דנן, על פי הממצאים וכללי הדין, הוחלט להשעות את העובד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?