כך ייעשה לאיש: בהדסה מתכננים להדיח את החוקר שחשף את הפערים בשר"פ

במחקרים שבוצעו במרכז לאיכות ובטיחות נמדד לראשונה באופן אקדמי הפער בין התור הציבורי לתור בשר"פ בהמתנה לטיפול רפואי בהדסה ■ לא מן הנמנע כי על הכוונת נמצא הרופא שמנהל את המרכז - פרופ' מאיר ברזיס ■ גורם בממשלה: "זה מריח כמו נקמה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מדוע מבקשים נאמני הדסה הפועלים מטעם הנהלת המוסד לסגור, לצד ההוספיס בהר הצופים והמיטות הפסיכיאטריות, גם את המרכז לאיכות ובטיחות שליד בית הספר לבריאות הציבור? מדובר ביחידה שאינה מתוקצבת כבר שנתיים, ושעלותה העיקרית היא שכר רופא (ומזכירה במשרה חלקית שכבר פוטרה עוד לפני הקפאת ההליכים), ולכן לא מן הנמנע כי על הכוונת האיש שמנהל את המרכז: פרופ' מאיר ברזיס.

ברזיס עמד בראש מחקרי הסטודנטים המפורסמים מבית הספר לרפואה המשותף להדסה ולאוניברסיטה העברית שחשפו את הפערים האדירים בתורים בין התור הציבורי לתור בשר"פ בהדסה. על פי המחקר הראשון, תור ציבורי ארוך בממוצע פי 8 מהתור בשר"פ, ולפי המחקר השני פער של פי 13.5 בזמני ההמתנה. המחקרים של ברזיס והסטודנטים שלו צוטטו בהרחבה בפורומים שונים, והיו למעשה הפעם הראשונה שבה נמדד באופן אקדמי אי השוויון שמחולל השר"פ בהיבט של זמני המתנה. בנוסף, קיימו הסטודנטים מחקר איכותי וראיינו רופאי משפחה מירושלים שדיווחו גם הם על הקושי שלהם ושל המטופלים שלהם להשיג תור במרפאות של הדסה שלא במסגרת השר"פ, ועל כך שהם נאלצים להמליץ למטופלים לבחור בשר"פ. המחקרים הללו לא הפכו את ברזיס לאדם אהוד במיוחד בהדסה, נהפוך הוא: גורמים שונים בהנהלה הקודמת הביעו כעס וזלזול בעבודות.

המחקרים על התורים בשר"פ הם רק חלק קטן בפעילות של המרכז, שעוסק כבר עשר שנים במדידה ושיפור של איכות הטיפול בחולים ובנושאים של בטיחות החולים. לדברי ברזיס, "אני מבין את הגישה לסגור מה שמפריע: הרי כל דבר שאני מגלה במרכז שלי לא נוח למוסד – כל כשל הוא הזדמנות לשיפור, לתיקון וחינוך הצוות לתרבות של שקיפות ובטיחות. יש לי יותר מדוגמה אחת שההנהלה כעסה עלי בשנים האחרונות, והאמת שזה בעיני סימן לכשל ניהולי חמור ביותר כשהנהלה מנסה להשתיק ולחסל מי שמתריע".

מאיר ברזיסצילום: ליאור מזרחי

גם גורמים בממשלה שמכירים היטב את הנעשה בהדסה סבורים כי הסגירה של היחידה הקטנה והבלתי מתוקצבת במסגרת הסדר ההבראה מעלה תהיות קשות. "זה מריח כמו נקמה", אומר גורם בממשלה, "כמו הזדמנות לסגור חשבון עם מי שחשף את ערוות התנהלות השר"פ". הכוונה לסגור את היחידה עוררה דאגה רבה גם בקרב עמיתיו של ברזיס בחברה הישראלית לאיכות ברפואה. "יש עוד ארגונים, דוגמת ארבע הקופות, שלא נהנים לאחרונה מיציבות כלכלית מזהרת. תקדים של 'איכות ובטיחות זה משהו שאפשר לסגור בקו הראשון של התייעלות' הוא מסוכן מאוד גם לארגונים האחרים", כתבה אחת מהן.

גורמים המקורבים להנהלת הדסה דחו את הטענות ואמרו כי גם אם בהנהלות הקודמות לא אהבו את עבודתו של ברזיס, להנהלה הנוכחית אין כל קשר לבעיות שעלו ממחקריו. באופן רשמי נמסר מטעם נאמני הדסה כי "הנאמנים אינם דנים בתקשורת בגוף התוכנית עם אף אחד מהצדדים. עם זאת, יש לציין כי בית החולים נדרש לאזן את עצמו והשינויים שבהם מדובר משקפים תוכניות שאמורות לתת את המענה הטוב ביותר ויישומן ייעשה על פי כל דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"