אין שר"פ לייט

הפתרון האלטרנטיבי מוכר וידוע - השקעה בבתי החולים הציבוריים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ועדת גרמן במלכוד: מצד אחד, חבריה כבר הבינו היטב כי על שר"פ "טהור" כמו בהדסה ושערי צדק הם לא יוכלו להמליץ - לא אחרי מה שאמרה ועדת גבאי על השר"פ בהדסה, לא אחרי הסיפור שהתפרסם על השר"פ בפגייה של שערי צדק, לא אחרי המחקרים על ההפרש המקומם באורך התור בין הרפואה הפרטית לציבורית בהדסה, ולא אחרי העדויות של רופאי משפחה מאזור ירושלים על תסכולם מול התנהלות השר"פ.

מצד שני, ועדת גרמן נמנעת כמעט במפגיע מלדבר על הגדלת עוגת התקציב הציבורי, וכסף בקופות החולים כידוע - אין. בשנה האחרונה שבה מנהלת הוועדה דיונים קדחתניים מצב הקופות רק המשיך להידרדר, ויותר ויותר חולים מאבדים אמון במערכת הציבורית ועוברים לפרטית.

מצד שלישי, בביטוחים המשלימים והמסחריים "שוכב" כל כך הרבה כסף - כמעט 7 מיליארד שקל (כ–3.5 מיליארד מתוכם בביטוחים המשלימים), כסף שנדרש כאוויר לנשימה למערכת הציבורית. פשוט כואב הלב שאי־אפשר לקחת את הכסף הזה ולהשתמש בו לטובת המערכת הציבורית.

וכך, יש להניח, נולד הרעיון הנוכחי, שמנסה ללכת עם ולהרגיש בלי שר"פ: הכסף מהביטוח המשלים ייכנס לבתי החולים הציבוריים, אך לא תהיה בחירת רופא שמית, אלא רק בחירה מתוך מאגר של רופאים.

חדר ניתוח באיכילובצילום: ניר כפרי

זה נשמע כמו פתרון מכובד של פשרה בין העולמות השונים - אך כדאי להקשיב לתחזיות של אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית. בתור מי שהוא גם המבטח הגדול בישראל, גם הבעלים של תוכנית הביטוח המשלים הגדולה וגם בעלים של שמונה בתי חולים כלליים, הוא יודע להסתכל על התמונה הגדולה - ולא לראות רק צד אחד של המשוואה, כמו שחקנים אחרים במלחמה בעד ונגד השר"פ.

לפי התחזית של דפס, הרעיון המוצע הוא אשליה מסוכנת, שאינה מבטלת את רוב הבעיות של השר"פ: הגדלת הפעילות הפרטית ללא הצדקה אמיתית; הגדלת הפרמיות של הביטוח המשלים עד כדי דחיקת השכבות המוחלשות והקשישים מהן; השקעה כספית עצומה שלא תוביל לתועלת רפואית בהתאם; התאמה בין רופא למטופל לפי יכולת התשלום ולא לפי מצב רפואי בתוך המערכת הציבורית, ועוד.

למעשה, הפתרון האלטרנטיבי לשר"פ מוכר וידוע לכל העוסקים במלאכה, בוודאי לאלה שיושבים על המדוכה כבר כמעט שנה בוועדת גרמן: הפתרון הוא השקעה של כמיליארד שקל בבתי החולים הציבוריים, תמורת ביצוע ניתוחים ציבוריים ולכמה עשרות "פול־טיימרים" בכל בית חולים - רופאים שיקדישו את מלוא זמנם למערכת הציבורית, תמורת תשלום שמהווה אלטרנטיבה למה שיכלו להרוויח באופן פרטי בשעות אחר הצהריים.

מאיפה יגיעו מיליארד השקלים? כפי שהצענו כאן כבר בעבר ומקובל על רבים במערכת הבריאות, הכסף יכול להגיע מקיצוץ הכיסויים בביטוחים המשלימים, הפחתת הפרמיות שלהם, ובמקביל העלאה מתונה מאוד של עד 0.5% במס הבריאות. הם יכולים להגיע כמובן גם משינוי סדר העדיפויות הלאומי - בלי להזדקק להעלאת מס הבריאות.

אחרי הכל, אנחנו בפוליטיקה חדשה עם דגש אזרחי־חברתי, ואין אפילו גוף בלתי תלוי אחד שלא מודה בכך שתקצוב מערכת הבריאות נשחק קשות בעשור וחצי האחרונים. ועדת גרמן אמורה לחזק את מערכת הבריאות הציבורית. היא עדיין יכולה לעשות זאת - אך לא באמצעות הכנסת המערכת הפרטית לתוכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית