"פירוק בפועל" |

משבר הדסה: חדרי ניתוח נסגרים - "נפנה חולים למחלקות בשפלה"

מנהל המחלקה הנוירורכירורגית היחידה באזור ירושלים להנהלת הדסה: "לא נוכל לקחת אחריות על החולים - זו בעיה עירונית-לאומית" ■ ביום ראשון: דיון מכריע בבית המשפט המחוזי

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הקשיים במרכז הרפואי הדסה גורמים לפירוק דה פקטו של המוסד - כך טוענים הרופאים בהדסה. הבוקר (ה') הודיע מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה בהדסה, ד"ר יגאל שושן, להנהלת המרכז הרפואי, כי בעקבות סגירת חדרי ניתוח וצמצום ניכר ביכולת לבצע ניתוחים, המחלקה תיאלץ להפנות חולים לבתי חולים מחוץ לירושלים. "אני ורופאי המחלקה לא נוכל לקחת אחריות על החולים הרבים הפונים אלינו לניתוחים אלקטיביים (מתוכננים; רל"ג) וחצי־אלקטיביים", כתב שושן להנהלת הדסה במכתב שהגיע לידי TheMarker. "לכן, ומתוך דאגה למטופלים, נפנה אותם למחלקות נוירוכירורגיות בשפלה".

להכרזה יוצאת הדופן קדמו אירועים שהביאו לצמצום משמעותי ביכולת הפעלת חדרי הניתוח בבית החולים. הראשון בהם הוא מעבר של כ–15 אחיות חדר ניתוח מהדסה לבתי חולים אחרים (בעיקר לשערי צדק ולאיכילוב). המעבר הביא לסגירה בפועל של שלושה חדרי ניתוח מתוך 19 שפעלו בשעות הבוקר. לדברי שושן, "הדבר משאיר ארבעה ניתוחים אלקטיביים בממוצע לשבוע לכל המחלקה, כולל ילדים, גידולים, טראומה אלקטיבית, ניתוחים פונקציונליים וניתוחי עמוד שדרה".

שנית, בעקבות הפחתות שכר ניכרות בחודש האחרון, מסרבות אחיות לעבוד במשמרת השנייה (משמרת אחר הצהריים) בתנאים הקיימים. הדבר הביא להפסקת הפעילות הניתוחית, וגרר ירידה של כ–60% במספר הניתוחים השבועי של המחלקה הנוירוכירורגית. "ברור לכולנו שהמחלקה לא יכולה להמשיך לתפקד כך", כותב שושן להנהלה. "הואיל ומדובר במחלקה יחידה מסוגה באזור ירושלים, הבעיה חורגת מגבולות הדסה, והיא למעשה לדעתי בעיה עירונית־לאומית".

חדר ניתוח בהדסה עין כרם

לדברי יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, פרופ' דרור מבורך, שלושה מטופלים כבר הועברו בימים האחרונים מהדסה לאזור המרכז. "זו עוד עדות לכך שבעוד שדנים בהסכם ההבראה של הדסה, בית החולים מתפרק בפועל", אומר מבורך. "זה מעיד על הדחיפות הרבה שיש ביצירה לפתרון נכון ומוסכם להבראת הדסה".

כעת העיניים נשואות אל בית המשפט המחוזי בירושלים, שידון ביום ראשון בבקשת מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, והנאמנים של בית החולים, עורכי הדין ליפא מאיר ואשר אקסלרוד, להפעיל את בית החולים בגירעון גם בזמן הקפאת ההליכים - או לקצר את תקופת ההקפאה. הבקשה הוגשה נוכח העובדה שקצב שריפת המזומנים בהדסה גבוה מהצפוי, ועד תום תקופת הקפאת ההליכים ב–13 במאי ייכנס בית החולים לגירעון של 30–50 מיליון שקל.

זוהי העילה הרשמית לדיון בבית המשפט, הצפוי להיות זרז להגעה להסכם הבראה. כרגע, הפערים בין הצדדים – בעיקר בין המדינה לנשות הדסה ובין המדינה לרופאים – עדיין גדולים מאוד. המחלוקת העיקרית עם הרופאים היא בשאלה אם הוויתורים שלהם הסכימו, בשווי כ–60 מילון שקל בשנה, יהיו זמניים או קבועים. נקודת המחלוקת העיקרית עם נשות הדסה היא שאלת הבעלות והתמיכה הכספית בבית החולים.

לדברי גורם בכיר המעורב במשא ומתן, "לכל הצדדים נפל האסימון, שאם בשבועיים־שלושה הקרובים לא יהיה הסכם – הדסה תתפרק, בין שרוצים זאת ובין שלא".

דוברת המרכז הרפואי הדסה מסרה בתגובה כי "המרכז הרפואי מתמודד בחודשים האחרונים עם מצב בו עזבו מספר אחיות חדרי ניתוח לבתי חולים אחרים בעיקר במרכז הארץ, לאור העובדה שהוצעו להם תנאים מפליגים הרבה מעבר לתקנות משרד הבריאות.

"למרות זאת, עושה ההנהלה כל שביכולתה לעמוד בדרישות הפעילות של חדרי הניתוח ולספק לכל מנהלי המחלקות את התשתית המבוקשת למתן השירות הרפואי הטוב ביותר למטופלים. במסגרת זו נעשה כל שניתן כדי להיענות לצרכי המחלקה לנוירוכירורגיה. ניתוחים דחופים ודחופים למחצה מתבצעים כסדרם תוך הקפדה על ביצוע הניתוחים על ידי כוח אדם מיומן ובסטנדרטים הגבוהים של הדסה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"