"הפנייה של מנהלי בתי החולים למשרד הפרסום גיתם - דוגמה בוטה לעקיפת חובותיהם"

מנהלי בתי חולים פנו לפני כמה חודשים למשרד ויזמו קמפיין תמיכה בשר"פ ■ המטרה: השפעה על מסקנות ועדת גרמן שדנה בנושא ■ כעת מבהירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "המהלך פגום. זה מנוגד לכללים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

היועץ המשפטי לממשלה מותח היום (ד') ביקורת חריפה על מהלך ההתקשרות של מנהלי בתי החולים שיבא, איכילוב ורמב"ם עם משרד הפרסום גיתם. צעד זה נעשה במימון כספי תרומות וללא מכרז, זאת במטרה להשפיע על מסקנות ועדת גרמן שדנה בשר"פ, שירותי הרפואה הפרטיים שניתנים במסגרת בתי החולים הציבוריים.

"זו דוגמה בוטה ומטרידה לעקיפה של החובות והמגבלות החלות על בתי חולים ממשלתיים, באמצעות שימוש באגודות הידידים הפועלות לידם", כתבה דינה זילבר, המשמשת משנה ליועץ המשפטי לממשלה, במכתב ששיגרה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו.

"בתקופה זו בה ועדת גרמן יושבת על המדוכה במטרה להכריע, בין היתר, בנושא רגיש ושנוי במחלוקת זה, יש טעם לפגם בעצם העובדה שמנהלי בתי החולים הממשלתיים פעלו לגיוס דעת הקהל על מנת להשפיע על מסקנות הוועדה, שלא בדרכים הרשמיות שהותוו לפעילותה".

זילבר שיגרה את המכתב לאחר שמנהלי התי החולים פנו לפני כמה חודשים למשרד הפרסום כדי לקבל ייעוץ אסטרטגי וסיוע בהעברת מסרים לתקשורת, זאת כדי להשפיע על דעת הקהל לטובת הרחבת השר"פ לכלל בתי החולים.

זאב רוטשטיין

בעקבות פרסומים בנושא וכן מכתב אנונימי שקיבלה, קיימה החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, בירור מול מנהלי בתי החולים: מנכ"ל שיבא בתל השומר פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל איכילוב בתל אביב פרופ' גבי ברבש, ומנהל רמב"ם בחיפה פרופ' רפי ביאר. מהבירור עלה כי ההתקשרות עם גיתם לא נעשתה ישירות באמצעות כספי בית החולים, אלא באמצעות אגודות הידידים של בתי החולים.

במקרה של שיבא המימון נעשה, לטענת רוטשטיין, באמצעות "קרן המטפלת בנושא בריאות הציבור, שאינה גוף הקשור למרכז הרפואי". לדבריו, "קרן זו בחרה לקדם את נושא זכות הבחירה ברופא לכל תושבי מדינת ישראל".

פרופ' רפי ביאר, מנכ"ל רמב"םצילום: טלי מאייר

זילבר קבעה כי על הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה להיעזר בדוברי המשרד, עובדי המדינה, בענייני ייעוץ תקשורתי, וכי התקשרות של משרד או יחידת סמך (בתי החולים הם יחידות סמך – ר.ל.ג) עם יועץ חיצוני טעונה אישור של ועדת מכרזים, ועדה מיוחדת נוספת במשרד האוצר. כללים אלה לא חלים אמנם על אגודות הידידים של בתי החולים, שהן עמותות, אך לדבריה השימוש בכספי האגודות מהווה "עקיפה של המגבלות החלות על בתי החולים בתור אורגנים של המדינה, בהתקשרויותיהם עם גורמים חיצוניים". בנוסף לזה, מוסיפה זילבר כי "ככל שהדבר נעשה במעורבות מנהלי בתי החולים, יש בכך קושי ברור".

זילבר גם מותחת ביקורת חריפה על כך שכספי תרומות שהיו אמורים לשמש לטובת קידום ושיפור הרפואה, התשתיות, השירותים ורווחת החולים והעובדים בבתי החולים, לא אמורות לשמש לטובת "מטרות שאינן עולות בקנה אחד עם המדיניות הממשלתית". "על רקע זאת", כותבת זילבר, "יש קושי ברור בשימוש שנעשה במקרה זה על ידי אגודות הידידים, תוך מעורבות חלקית לפחות של מנהלי בתי החולים, בכספי תרומות לקידום אג'נדה המנוגדת למדיניות הרשמית הנוכחית של משרד הבריאות בכל הנוגע לשילובם של שירותי בריאות פרטיים בבתי החולים הממשלתיים".

זילבר הדגישה: "התנהלות מעין זו מהווה משום שיבוש של סדרי העבודה התקינים והראויים בין מנהלי בתי החולים, כראשי יחידות סמך ממשלתיות, לבין המשרד הממשלתי שאליו הם כפופים ואין לקבלה".

פרופ' גבי ברבשצילום: ניר כפרי

היא דורשת מגמזו "לפעול אל מול מנהלי בתי החולים על מנת שיובהרו הליקויים שאירעו בפרשה המתוארת ויובטח כי מקרים דוגמת זה לא יישנו", נוסף על כך, מדגישה זילבר כי "פעולות שכאלה עלולות להיחשב להפרה של הדין המשמעתי החל על עובדי מדינה, על ההשלכות הכרוכות בכך".

ממשרד הבריאות נמסר: "המכתב של עו"ד זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, התקבל במשרד הבריאות. המנכ"ל יפעל ברוח המכתב, ובשלב זה אופן הפעולה מתואם עם הלשכה המשפטית וחשבות משרד הבריאות ותסוכם עד לאחר החג".

בבתי החולים שיבא, רמב"ם ואיכילוב סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית