חדשות רעות לכיל: גרמן החליטה לא לאשר כל סוג של כריית פוספטים בשדה בריר

שרת הבריאות הודיעה הבוקר לראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, כי החליטה שלא לאשר כרייה ניסיונית או כרייה מלאה של פוספטים בשדה ■ גורמים בכיל: "זו החלטה לא מאוזנת וחסרת אחריות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שרת הבריאות, יעל גרמן, הודיעה הבוקר (ה') לראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, כי החליטה שלא לאשר כרייה ניסיונית או כרייה מלאה של פוספטים בשדה בריר. זאת לאור חוות דעתו של המומחה הבינלאומי שנשכר באחרונה על ידי משרד הבריאות כדי לתת חוות דעת סופית בעניין, ג'ונתן סאמט.

"לאחר שקראתי את חוות הדעת של פרופ' סאמט, ואת התייחסותו של פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור, ולאחר שעמדו מול עיניי חוות הדעת הקודמות בנדון ומתוך אחריותי כשרת הבריאות, הגעתי לכלל מסקנה כי אפשרות הפיילוט אינה נכונה, שכן הוא לא יוכל לשקף באופן מלא את המצב בפועל, או כדבריו של פרופ' סאמט: "'הניסיון שייצבר, לא יוכל לספק ביטחון כי לכרייה בהיקף מלא לא יהיו השפעות בריאותיות שליליות (ההדגשה במקור)'", כותבת גרמן.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

לגבי כרייה מלאה היא כותבת: "לאחר ניתוחו של סאמט את רמת הסיכון הצפויה מכרייה מלאה בשדה בריר לתושבי האזור כולו השתכנעתי כי כרייה בשדה בריר תביא לסיכון בריאותי שאינו עומד בסטנדרטים של סיכון בריאותי המקובלים כיום בארה"ב ובאירופה ושגם אנו איננו יכולים להסכים לו".

יעל גרמן, שרת הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

מאחר שלמשרד הבריאות אין זכות וטו בהחלטה על הכרייה, עמדתו הרשמית של המשרד אינה סותמת סופית את הגולל על הכרייה בשדה בריר, וההחלטה נתונה כרגע בידיו של משרד הפנים, שבאופן תיאורטי יכול להחליט על כרייה למרות התנגדות משרד הבריאות. בסיום מכתבה של גרמן לשוורץ היא מותחת ביקורת מרומזת על תהליך קבלת ההחלטות שהתרחש סביב הכרייה בשדה בריר: "לסיום ברצוני להעיר כי בהליך של בחירת כל אתר למפעל המשפיע על בריאות הציבור יש לעשות הליך מסודר במסגרתו יש להכין תסקיר השפעה על הבריאות לרבות סקירת ספרות מקצועית שיטתית וקביעת הערכת סיכונים, קבלת חוות דעת מומחים ושיתוף הציבור. רק לאחר מכן יש לקבוע את המיקום הראוי לכל אתר ואתר", כותבת גרמן תוך רמיזה כי ההליך בשדה בריר היה לא תקין.

גורמים בכיל אמרו הבוקר ל- TheMarker כי מבחינתם המאבק רחוק מלהסתיים: "המשמעות של המחקר של סאמט היא שהוא מפריך לחלוטין את חוות הדעת של ברחנא (חוות הדעת הקודמת שנערכה עבור משרד הבריאות וצפתה סיכון ניכר בכרייה בשדה בריר – ר.ל.ג). ברחנא דיבר על 4.5% גידול בתחלואה כתוצאה מהכרייה, ואילו סאמט מעריך שזה פי 100 פחות – מקסימום עד 0.06% - זה שונה דרמטית".

לדברי הגורם, "למרות שהשרה הבטיחה לקבל החלטה על בסיס המחקר של סאמט היא בעצם מתעלמת ממנו, ומשאירה את ההחלטה שמבוססת על המחקר המופרך של ברחנא. זו החלטה לא מאוזנת וחסרת אחריות. והיא בעצם מעבירה את האחריות לממשלת ישראל ולוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. המשחק השתנה כי המספר של סאמט מאפשר לגורמים השונים להכריע בניגוד לעמדת משרד הבריאות".

מעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות" אשר מאגדת את תושבי העיר ערד והיישובים כסיפה ואל פורעה המתנגדים לכרייה בשדה בריר, נמסר כי "אנו מברכים את שרת הבריאות, הגב' יעל גרמן, ואת גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובראשם ראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו, על עמידתם האיתנה על המשמר ודאגתם לבריאות תושבי העיר ערד ויישובי הסביבה. מסקנתו של פרופ' סאמט ובעקבותיו הכרעתה של שרת הבריאות מאשרות את טענתנו כי עריכתו של ניסוי כרייה במטרה לאמוד את השפעות הכרייה בסביבת הר בריר הסמוך לערד ולישובים אל-פורעה וכסייפה משולל כל בסיס מדעי או מוסרי ואינו יכול לשמש קנה מידה כלשהו להערכת הסיכון מכרייה מלאה של פוספט באזור.

"נזכיר, כי לכריית פוספט השלכות הרסניות על בריאות הציבור, בין היתר בשל פליטת חלקיקים רדיואקטיביים שיש בהם כדי לגרום למחלות נשימתיות שונות ומסוכנות ובכללן סרטן הריאות, סרטן הלוע וסרטן קנה הנשימה. אנו סבורים, כי הכרעתה של שרת הבריאות לשלול את הכרייה בשדה בריר מטעמים של סכנה לבריאות הציבור הינה שקולה וראויה במיוחד בהינתן קיומן של חלופות כרייה אחרות באזורים בהם כורים כיום פוספט ובאזורים אחרים בנגב ובערבה. לדברים אלה מתווספת העובדה כי אישור כרייה באזור הר בריר מחייב פינויים של אלפי תושבים בדוואים מבתיהם והדבר כשלעצמו מהווה צעד בלתי מוסרי ובלתי מידתי.

"אנו מקווים כי כעת, מהסכנה הבריאותית בכרייה ברורה וצפויה, יצטרפו יתר גורמי השלטון למסקנה כי אין לאשר את התוכנית לכריית פוספט בשדה בריר וכי התוכנית המפורטת העומדת לדיון בעניין בפני הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום של משרד הפנים תידחה. בכל מקרה, אנו נמשיך להיאבק על זכותנו לחיות בערד וביישובי הסביבה ללא סיכון בריאותי מכרייה באזור הר בריר ואנו סבורים כי הכרעה על גניזת תוכנית הכרייה תאפשר, סוף סוף, את שגשוגה של העיר".

"התנגדות קשה של משרד הבריאות"

המחלוקת סביב הכרייה בשדה בריר היא ארוכת ימים, ומלווה במאבק קשה בין קבוצה מתושבי ערד והגנת הסביבה המתנגדים לכרייה, משרד הבריאות שהתנגד גם הוא, לבין חברת כיל, שמשקיעה משאבים רבים כדי לקדם אותה, בטענה כי אי אישור הכרייה יוביל לסגירתה של חברת רותם אמפרט ולפיטורים של אלפי עובדים, רבים מהם תושבי ערד והאזור. פוטנציאל הכרייה של סלעי פוספט בשדה בריר הוא כ–65 מיליון טונה, ששוויים מוערך במיליארדי שקלים.

על פי ממצאים של המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק, אבק הפוספט מכיל חומרים מסוכנים, ובהם אורניום וראדון, הפולטים קרינה רדיואקטיבית. בבדיקה שנערכה במרכז בשלוש דוגמאות פוספט נמצאו ריכוזים משמעותיים של אורניום וראדון. על פי חוות דעת של ד"ר מיכה ברחנא, לשעבר רשם הסרטן הלאומי, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה, שיעור התמותה הכולל בערד יעלה ב–4.25% מהפעלת המכרה. כלומר, שבעה מקרי מוות נוספים בשנה הנובעים מזיהום האוויר שייגרם מהכרייה.

משרד הבריאות החליט לשכור את שירותיו של סאמט, שעלות עבודתו עשרות אלפי דולרים על חשבון המשרד, לאחר שבמשך חודשים ארוכים התנהל קרב סביב חוות הדעת הקיימות, שחלקן סותרות זו את זו. זאת, אף שעמדתו העקבית של משרד הבריאות לאורך השנים היתה נגד הכרייה בשדה בריר ונגד הפיילוט.

עוד מעורב בפרשה סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, שפנה לפני כמה חודשים עם חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) וסתיו שפיר (עבודה) למבקר המדינה, בבקשה כי יערוך "בדיקה מקיפה וכוללת של הליכי קידום הכרייה בשדה בריר" על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל. לטענת ליצמן, "ניסיונות קידום הכרייה נתקלו בהתנגדות קשה של משרד הבריאות, עוד בתקופתי, בשל עמדת גורמי המקצוע במשרד. לפיהן, הכרייה בשדה בריר תגרום לעלייה ניכרת בתחלואה באזורים אלה (ערד והיישובים כסייפה ואל פורעה), ואף תגרום לתמותה מוגברת בקרב התושבים".

משה חדד, יו"ר ועד עובדי רותם אמפרט בעקבות החלטת השרה גרמן לא לאשר פיילוט בדה בריר: "זו החלטה פופוליסטית שמשמעותה היא סגירת מפעל רותם אמפרט תוך זמן קצר. השרה גרמן דנה אלפים מתושבי הנגב לאבטלה ולעוני. 60 שנה כורים עובדי רותם פוספט והבדיקות התקופתיות של העובדים מוכיחות כל פעם מחדש שאין השפעות בריאותיות כתוצאה מהכרייה".

דב חנין (חד"ש), יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמר בתגובה: "אני מברך את שרת הבריאות על החלטתה. הכדור עובר עתה לשר הפנים, גדעון סער, שר הפנים צריך להוכיח שגם הוא מעדיף את חייהם ובריאותם של תושבי הפריפריה, בערד וסביבותיה, על רווחי טייקוני הפוספטים. הפרשה הזאת כבר נמשכת זמן רב מדי והגיע הזמן להסיר את עננת האיום הסביבתי והבריאותי מעל ראשי התושבים. אני קורא גם למבקר המדינה להחיש את בדיקתו המעמיקה בכל פרשת ההתנהלות סביב מכרה הפוספטים בשדה בריר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?