הקרב על השר"פ ממשיך להתחמם: בכירים בממשלה מתנגדים לקיומו

לפי הערכות, קטנו הסיכויים שוועדת גרמן תקבל החלטה התומכת בקיום השר"פ ■ בכיר בממשלה: "זה כמו ששופטי בית המשפט העליון ייתנו שירותי בוררות פרטיים בתוך בית המשפט" ■ בכירים אחרים בוועדה, ובהם יוג'ין קנדל, דווקא תומכים בהרחבת השר"פ לבתי החולים הציבוריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההצעה לשלב שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בבתי החולים בישראל, הצעה שבגללה הוקמה ועדת גרמן לבחינת מבנה מערכת הבריאות, נתקלת בהתנגדות מצד גורמים בכירים בממשלה. זאת, לאור משבר בית החולים הדסה, ולאחר שגורמים בכירים בממשלה הבהירו באופן חד־משמעי כי הם מתנגדים לקיום השר"פ. הדבר מקטין את הסיכוי כי ועדת גרמן תקבל החלטה התומכת בשר"פ.

עם זאת, עמדתה של גרמן עצמה בעניין לא ברורה, וגורמים המקורבים אליה אומרים כי היא עדיין נוטה לטובת השר"פ, בהיעדר מקור תקציבי אחר לחיזוק בתי החולים הציבוריים, ויש עדויות סותרות אם היא עדיין תומכת בשר"פ או מתנגדת לו. בנוסף, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, שהוא גם חבר בוועדת גרמן - תומך בהרחבת השר"פ.

הגורמים הבכירים בממשלה אמרו השבוע כי "השר"פ זו תקלה גדולה. זה כמו שמחר שופטי בית המשפט העליון ייתנו שירותי בוררות פרטיים בתוך אולם בית המשפט. במתקן ציבורי לא ייתכן שיינתנו שירותים פרטיים, זה פשוט אבסורד".

יעל גרמן, שרת הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

הגורמים הדגישו כי הפעלת השר"פ כיום בבתי החולים הציבוריים היא אבסורדית במיוחד, על רקע היעדר קצובת כהונה למנהלי מחלקות ולמנהלי בתי החולים בישראל. "מנהלי המחלקות מקבלים לטיפונדיה לכל החיים", אומרים הבכירים. "ואחר כך הם עושים שימוש בתואר שניתן להם לכל חייהם כדי להתעשר דרך השר"פ".

שאלה גדולה נוספת היא מה יוחלט לגבי בתי החולים שכבר כיום מופעל בהם שר"פ - הדסה, שערי צדק ואסותא אשדוד שיקום בקרוב.

אם יבוטל השר"פ - לא ברור אם ביטולו יחול גם עליהם. עמדתו של שר האוצר, יאיר לפיד, בנוגע לשר"פ אינה ידועה, אך יוזכר כי מצע מפלגת יש עתיד, שעליו חתום לפיד, כולל התנגדות מפורשת לשר"פ.

דרושה תוספת של 
2 מיליארד שקל

בהנחה שהשר"פ אכן ירד סופית מעל הפרק, ועדת גרמן עדיין תצטרך לדון בחלופה לו - כלומר באמצעי שיאזן מחדש את היחס בין הרפואה הפרטית לציבורית בישראל גם ללא שר"פ. נזכיר כי השר"פ כבר אסור כיום בבתי החולים הציבוריים, ועדיין מתקיימת זליגה מהירה לשירותי רפואה פרטית מחוץ לבית החולים, כמו בית החולים אסותא בתל אביב. איסור על השר"פ לבדו, לפיכך, רק ימשיך לשמר את המצב הקיים - על שלל בעיותיו.

ועדת גרמן, לכן, תצטרך למצוא פתרון חלופי לשר"פ לחיזוק בתי החולים הציבוריים - להגדלת הפעילות שלהם וההכנסות שלהם, וכך למשוך חזרה פעילות מהרפואה הפרטית לרפואה הציבורית. לשם כך תצטרך ועדת גרמן לבחון מודלים שונים של הגדלת תקציב ופעילות בתי החולים, דבר שיאפשר ל"רופאים כוכבים" להשתכר היטב דרך בית החולים הציבורי, וגם יביא לקיצור תורים בבתי החולים.

לשם כך תידרש, כמובן, תוספת תקציב למערכת הבריאות - בוועדה דנים בתוספת משוערת של כ–2 מיליארד שקל. רק שספק אם משרד האוצר יסכים לתת תוספת גדולה כל כל לבריאות, בעיקר לנוכח המצוקה המסתמנת בתקציב 2015.

נזכיר כי בנק ישראל קבע שלשום שתקציב 2015 דורש התאמות של 20 מיליארד שקל - קיצוץ של 12 מיליארד שקל בתקציב והגדלת מסים ב–8 מיליארד שקל. גורמים בכירים בממשלה מעריכים כי ההתאמה הדרושה בתקציב 2015 קרובה יותר ל–14 מיליארד שקל - קיצוץ של 7 מיליארד שקל ותוספת מסים של 7 מיליארד שקל. הוספת 2 מיליארד שקל למערכת הבריאות תחריף, כמובן, את ההתאמה הנדרשת בתקציב המדינה ל–16 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית