עשרות רופאים זכו לתארים פיקטיביים של מנהלים כדי להגדיל את השתכרותם

רופא שעובד במערכת הציבורית ומוגדר כמנהל זוכה להיכנס לרשימות הנחשקות של הביטוחים המשלימים ■ מנכ"ל משרד הבריאות: "נבטל את המינויים ונזמין המנהלים לבירור" ■ מנהל ברזילי: "זו הדרך לגרום לרופא מצוין להישאר בפריפריה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עשרות רופאים מבתי החולים הממשלתיים רמב"ם בחיפה, אסף הרופא בצריפין וברזילי באשקלון קיבלו בשנים האחרונות תארים ניהוליים פיקטיביים במינוי פנימי. המשמעות היא שהמינוי שלהם נעשה ללא מכרז, בלי תקן וללא תנאי השכר הנלווים לתפקיד. בין התארים: סגן מנהל מחלקה, מנהל יחידה, מנהל מרפאה ומנהל שירות.

מה שכן יוצא לרופאים שקיבלו את התארים, פרט לכבוד, הוא היכולת של חלקם להיכנס לרשימת יועצי הביטוחים המשלימים של קופות החולים, וכך ליהנות מהכנסה נוספת - בפרקטיקה הפרטית. הביטוחים המשלימים של קופות החולים עובדים עם רשימות סגורות של רופאים מומחים שהתייעצות עמם מזכה את המבוטח בהחזר.

מרבית הרופאים המופיעים ברשימות אלה הם בעלי תפקידים ניהוליים: מנהלי מחלקות, סגניהם, מנהלי יחידות, מנהלי שירות ובעלי תואר פרופסור. עבור הרופאים, השתייכות לרשימות אלה מבטיחה זרם של מטופלים דרך הביטוחים המשלימים, ואילו עבור בית החולים - זו דרך "לצ'פר" את הרופא מבלי לשלם לו שכר נוסף.

לפני כשבוע פורסם בעיתון גלובס כי כ-20 רופאים מבית החולים אסף הרופא בצריפין מחזיקים בתואר חסר המשמעות "מנהל יחידה" שניתן להם על ידי הנהלת בית החולים, מבלי לקבל אישור לכך מנציבות שירות המדינה ובלי מכרז.

חדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה, לפני שבועיים

בעקבות הפרסום עלה החשד כי התופעה מתרחשת בבתי חולים ממשלתיים אחרים, ונציבות שירות המדינה ערכה מיפוי מהיר של כלל בתי החולים. התברר לה כי אסף הרופא ממש לא לבד, ומדובר בשיטה של ממש. בבית החולים רמב"ם, למשל, זכו לא פחות מ-40 רופאים למינוי פנימי, ובברזילי באשקלון התואר ניתן לכ-25 רופאים. על פי המיפוי של נציבות שירות המדינה, בעבר התרחשו מינויים דומים גם במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, אולם ההנהלה ביטלה זאת לפני כחודשיים.

"זה לא רק לא תקין אלא ממש עבירה על החוק: כשמנהל ממנה מנהל יחידה, למשל, הדבר יכול להתפרש כהקמת יחידה, דבר שדורש אישור משרד הבריאות לפי פקודת בריאות העם. אני מתכוון להורות על ביטול המינויים וזימון המנהלים לבירור", אמר אחר הצהריים מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו בשיחה עם TheMarker. לדבריו, "זה מאד בעייתי בשני היבטים: ראשית, בהקשר של החבות של המדינה - כשאתה ממנה מנהל יחידה והוא אומר לך - אני לא צריך את הכסף הנלווה לתפקיד אלא רק את התואר, הוא עלול בסופו של דבר לתבוע את הכסף. הבעיה השנייה היא ההטעיה של הציבור".

גורם ממשלתי בכיר אחר הביע דברים חריפים אף יותר. "זה הרבה יותר מחמור - זה לרמות מבוטחים וחברות ביטוח", אמר. "המערכת הזאת איבדה כל רסן, בכל אבן שמרימים - הכסף לא מנוהל כמו שצריך ויש ניצול לרעה של כוח".

במכתב ששיגר למנהלי בתי החולים יוני דוקן, המשמש מנהל אגף בכיר מערכת הבריאות בנציבות שירות המדינה, הוא קובע כי מדובר ב"הטעיית הציבור" ודורש ממנהלי בתי החולים לבטל את המינויים. דוקן מדגיש כי "הענקת "מינויים פנימיים" הוא מהלך לא תקין שנעשה שלא בסמכות. "מינויים לתפקיד צריכים להיעשות על פי כללי החוק והתקשי"ר (תקנון שירות המדינה), תוך איוש התפקיד על משרה פנויה מאושרת בהליך שוויוני של מכרז ובדרך המלך ותוך בחינת עמידת הרופא בדרישות התפקיד", כתב. דוקן קובע כי "מנהל יחידה ומנהל שירות שניתן להם 'מינוי פנימי' כאמור לעיל, נושאים תואר זה וחותמים בו שלא בסמכות ויש בכך לכאורה משום הטעיית הציבור, ובנוסף, הענקת 'מינויים פנימיים' עשויה לחשוף את המדינה לתביעות שכר עתידיות על ידי הנושאים במינויים".

"המדינה מקמצת במתן יחידות חדשות"

בבתי החולים, לעומת זאת, מסבירים כי המינויים הם דרך לפצות רופאים מסורים שקשה לקדם אותם בדרך המקובלת. "צריך להבין שהמדינה מאד מקמצת במתן יחידות חדשות", אומר מנהל בית החולים ברזילי באשקלון, ד"ר חזי לוי. לוי, שכיהן בעבר כראש אגף רפואה במשרד הבריאות, מוסיף: "יושב רופא בבית החולים שלי שמנהל איזשהו תחום, ואני בסך הכל מציין שהוא מנהל את התחום הזה. אין לו יחידה, אין לו את אסותא לידו כדי להשלים הכנסה, אין לו שום תואר ניהולי - הוא 'רק' מומחה שיכול בין רגע ללכת למקום שמבטיח לו הרים וגבעות, ואני מגדיר אותו כמנהל תחום".

לדבריו, "אם אני מגדיר מישהו כמנהל תחום מסוים – זה רופא מומחה שעוסק בתחום הזה בסופר מקצועיות, שמלמד סטודנטים בתחום הזה. אם הממשלה כל כך חרדה מכך אז אנא ממנה – שתתן לי דרך לציין את מה שהם עושים. רוצים שרופאים יישארו שעות רבות בבית החולים, אבל כסף אני לא יכול לתת להם – מה שנותר להם זה התואר שהם מנהלים תחום מסוים".

אתה לא חושש מתביעות עתידיות?

"אני לא חושש מתביעה כי בכתב המינוי מוצהר על ויתור על תביעות עתידיות או הטבות כספיות ושהתואר לא נושא ותק ולא מבטיח לרופא לזכות במכרז היה ויהיה בתחום הזה. די לחפש את הרופאים. במקום זה, בואו נראה איך אפשר לתת לרופא שעובד בפריפריה והוא סופר מקצוען סיבה להישאר. אין כל רע בכך שיעבוד בתחום שלו לאחר שעות העבודה דרך הביטוחים של קופות החולים". מאסף הרופא לא נמסרה תגובה.

מבית החולים רמב"ם נמסר: "במשך שנים רבות הנהלות מרכז רפואי רמב"ם לדורותיהן הגדירו תחומי אחריות לרופאים בכירים. תחומי האחריות הוגדרו על פי המומחיות הספציפית הנדרשת בבית חולים שלישוני וכהכרה במומחיות ובאחריות הקלינית של חלק מהרופאים הבכירים הקבועים בבית החולים. מינויים אלה נועדו לצורך הגדרת סמכות ואחריות בתוך בית החולים ואין כל קשר בינם לבין מינויים רשמיים של מנהלי 'מחלקות' או 'יחידות' הדורשות מכרז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית