הכדור חוזר לגרמן: המומחה הבינלאומי מתנגד לכרייה ניסיונית בשדה בריר

עם זאת, המומחה ששכר משרד הבריאות נמנע מלהכריע בדילמת כריית הפוספטים ליד ערד, אך קובע: יש סיכון בריאותי בכרייה ■ התושבים: "ברור שהפיילוט משולל כל בסיס מדעי או מוסרי" ■ כיל: "הבעיה הבריאותית בכרייה נמוכה מכל פעילות תעשייתית, תחבורתית ואנרגטית"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

אין מקום לערוך פיילוט לכריית פוספטים בשדה בריר - כך קבע המומחה הבינלאומי ששכר משרד הבריאות, שנמנע גם מלהמליץ בעד או נגד הכרייה באזור. ההצעה לערוך פיילוט היתה של משרד הפנים, שבכך ניסה לעקוף את התנגדותו העקבית של משרד הבריאות לכרייה במקום ולהציע אלטרנטיבה. פרופ' ג'ונתן סאמט מאוניברסיטת דרום קליפורניה טען כי לפיילוט אין תוקף מדעי מספק, ולכן אי אפשר להסיק ממנו אם כריית הפוספטים מסוכנת לתושבי האזור.

בכך, למעשה, חוזר הכדור למגרשו של משרד הבריאות, שקיווה להימנע מקבלת ההחלטה בעצמו ולהעביר אותה לידיים המקצועיות של סאמט. משרד הבריאות החזיר את הדו"ח לסאמט בבקשה להבהיר חלק מהחישובים שביצע, אך המסקנה הסופית צפויה להישאר בעינה, כלומר נתונים יבשים ללא המלצה.

סאמט הציג בדו"ח את הסיכון הצפוי מכריית פוספטים, נקב במספר מקרי התמותה הצפויים בשנה מקרב תושבי ערד הסמוכה כתוצאה מהכרייה, וציין כי על המדינה להחליט בעצמה איזה סיכון היא מוכנה לקחת, אם בכלל, כדי לאפשר את הכרייה.

לדברי מקור שמכיר את הדו"ח, סאמט קבע כי מספר תושבי ערד, המרוחקת כ–3 ק"מ משדה בריר, שייפגעו מהכרייה יהיה נמוך מהמספר שקבעו מומחים אחרים לפניו (שצפו כשבעה מקרי מוות בשנה - רל"ג). משרד הבריאות יידרש כעת להחליט אם הוא מוכן "לבלוע" מספר מועט יחסית של מקרי מוות, או שכל נפגע מצדיק את איסור הכרייה.

הפגנה של תושבי אזור ערד נגד כריית הפוספטים. "השלכות הרסניות"צילום: תומר אפלבאום

פוספטים בעשרות מיליארדי שקלים

המחלוקת סביב הכרייה בשדה בריר היא ארוכת ימים, ומלווה במאבק קשה בין קבוצה מתושבי ערד והגנת הסביבה המתנגדים לכרייה, משרד הבריאות שהתנגד גם הוא, לבין חברת כיל, שמשקיעה משאבים רבים כדי לקדם אותה, בטענה כי אי אישור הכרייה יוביל לסגירתה של חברת רותם אמפרט ולפיטורים של אלפי עובדים, רבים מהם תושבי ערד והאזור. פוטנציאל הכרייה של סלעי פוספט בשדה בריר הוא כ–65 מיליון טונה, ששוויים מוערך בעשרות מיליארדי שקלים.

על פי ממצאים של המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק, אבק הפוספט מכיל חומרים מסוכנים, ובהם אורניום וראדון, הפולטים קרינה רדיואקטיבית. בבדיקה שנערכה במרכז בשלוש דוגמאות פוספט נמצאו ריכוזים משמעותיים של אורניום וראדון. על פי חוות דעת של ד"ר מיכה ברחנא, לשעבר רשם הסרטן הלאומי, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה, שיעור התמותה הכולל בערד יעלה ב–4.25% מהפעלת המכרה. כלומר, שבעה מקרי מוות נוספים בשנה הנובעים מזיהום האוויר שייגרם מהכרייה.

משרד הבריאות החליט לשכור את שירותיו של סאמט, שעלות עבודתו עשרות אלפי דולרים על חשבון המשרד, לאחר שבמשך חודשים ארוכים התנהל קרב סביב חוות הדעת הקיימות, שחלקן סותרות זו את זו. זאת, אף שעמדתו העקבית של משרד הבריאות לאורך השנים היתה נגד הכרייה בשדה בריר ונגד הפיילוט.

עוד מעורב בפרשה סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, שפנה לפני כמה חודשים עם חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) וסתיו שפיר (עבודה) למבקר המדינה, בבקשה כי יערוך "בדיקה מקיפה וכוללת של הליכי קידום הכרייה בשדה בריר" על ידי חברת רותם אמפרט מקבוצת כיל. לטענת ליצמן, "ניסיונות קידום הכרייה נתקלו בהתנגדות קשה של משרד הבריאות, עוד בתקופתי, בשל עמדת גורמי המקצוע במשרד. לפיהן, הכרייה בשדה בריר תגרום לעלייה ניכרת בתחלואה באזורים אלה (ערד והיישובים כסייפה ואל פורעה), ואף תגרום לתמותה מוגברת בקרב התושבים.

"על אף התנגדות משרד הבריאות, בזמנו וגם כיום, לקידום כרייה בשדה בריר מופעלים לחצים מצד גורמי שלטון וגורמים נוספים על משרד הבריאות. קיים חשש כי לחצים אלה מונעים משיקולים שלא משרתים את אינטרס הציבור ומערבים שיקולים זרים".

מעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות", הנאבקת בכרייה בשדה בריר, נמסר כי "היה ברור שרעיון הכרייה הניסיונית משולל כל בסיס מדעי או מוסרי, ואנו מברכים על זניחתו. כפי שנקבע בעבר בידי מומחי משרד הבריאות, כריית הפוספט בהר בריר, מקום שבו חיים כ–50 אלף תושבים, היא בעלת השלכות הרסניות ויש בה כדי לסכן באופן חמור את בריאותם. אנו מקווים שכעת, לאחר שנים ארוכות של איום, תוסר התוכנית סופית מעל סדר היום, ובכך תתאפשר פיתוחה ושגשוגה של ערד ושל יישובי הסביבה, שהתנהלו בשנים האחרונות בצל איום המכרה".

בעמותה מוסיפים כי "על משרד הבריאות להביא בחשבון את העובדה כי בסביבת הר בריר חייים אלפי תושבים של היישוב הבדואי אל־פורעה, שרואים בשטח זה את ביתם. אין להתעלם מנוכחותם באזור ומהסכנות הקשות לאוכלוסייה זו כמו לאלפי חיילי צה"ל המשרתים בבסיס נבטים הסמוך".

ח"כ ליצמן מסר: "זוהי הכרעה נכונה שתואמת את עמדת אנשי המקצוע במשרד הבריאות, שלא לקדם את הכרייה בשדה בריר בשל הסכנות הכרוכות לציבור. ההמלצות שהתקבלו בידי מומחה חיצוני ובלתי תלוי מגבות את ההחלטה שקיבלתי בשעתו, ואני מקווה ששרת הבריאות לא תיתן יד לשינוי עמדה זו".

מכיל נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל צריכה לקבל החלטה בנדון, שתשפיע באופן ישיר על עתיד הנגב ועל יכולת הקיום של ישובים בנגב המזרחי. ניסיון של 60 שנות כרייה בישראל, בנוסף למחקרים רבים מהארץ ומהעולם מוכיחים כי אין כל בעיה בריאותית בכריית פוספטים, ובכל מקרה היא נמוכה באלפי מונים מכל פעילות תעשייתית, תחבורתית ואנרגטית בהרצלייה, בתל אביב, בירושלים ומקומות אחרים בישראל. שדה בריר הוא עתודת הפוספט היחידה האפשרית בישראל ואם לא תתאפשר בו כרייה, תעשיית הפוספט בישראל תחדל להתקיים, 9,000 משפחות יאבדו את מקור פרנסתן והנגב יספוג מכה קשה ביותר. לעומת זאת, כיל תדע להתמודד עם מציאות כזאת באמצעות מציאת אתרי כרייה במקומות אחרים בעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?