הורים מאוקראינה: שילמנו 12 אלף יורו "מתחת לשולחן" לפרופ' קונסטנטיני מאיכילוב

תינוק עבר שני ניתוחים בישראל - והוריו שילמו 45 אלף דולר לניתוחים ועוד 12 אלף יורו למנתח ■ לאחר שידור תחקיר עובדה באוקראינה הבינו ההורים כי הגבייה מהם היתה לא חוקית ■ קונסטנטיני: "מעולם לא ביקשתי או קיבלתי תשלום על ניתוח באיכילוב"

TheMarker digital
TheMarker digital

הורים לתינוק מאוקראינה שעבר שני ניתוחי מוח באיכילוב בדצמבר 2012 טוענים כי שילמו למנתח, פרופ' שלומי קונסטנטיני, 12 אלף יורו באופן פרטי "מתחת לשולחן" עבור הניתוחים. זאת, מלבד סכום של 45 אלף דולר ששילמו באופן רשמי עבור הניתוחים - סכום שהיה אמור לכלול גם את שכר המנתח של קונסטנטיני - כך ייחשף הערב בתוכנית התחקירים "עובדה".

בידי התוכנית הוכחה לתשלום: פתק בכתב ידו של קונסטנטיני, שבו נכתב כי קיבל סכום של 12 אלף יורו עבור "מעקב נוירוכירורגי". לטענת ההורים, הסכום לא שולם עבור מעקב, שעבורו נדרש תשלום נפרד, אלא עבור הניתוח.

פרופ' שלומי קונסטנטיני

קונסטנטיני, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיית ילדים, הוא אחד משלושת המנתחים הבכירים מאיכילוב שתועדו בתחקיר קודם של עובדה מלפני שלושה חודשים, כשהם מבקשים מתחקירנית שהציגה את עצמה כסוכנת תיירות רפואית תשלום של אלפי דולרים עבור ניתוחים של תיירים רפואיים - מלבד התשלום הרשמי של התיירים לבית החולים, שאמור לכסות גם את שכרם.

הפעם, לא מדובר בתחקירנית אלא במקרה אמיתי: אמו של התינוק, יוליה פיז'וב, פנתה למערכת עובדה לאחר שהתחקיר הקודם שודר במלואו ברוסיה ובאוקראינה. האם צפתה בתחקיר, זיהתה את קונסטנטיני שניתח את בנה, והבינה כי לא היתה אמורה לשלם לו תשלום "אקסטרה" בסך 12 אלף דולר.

מארק פיז'וב נולד עם מום מסכן חיים שגורם להצטברות נוזלים במוחו ודורש ניתוח. הוריו יצרו קשר עם סוכנות התיירות הרפואית "טופ מרכז מומחים" הצמודה לאיכילוב, המתווכת בין תיירים רפואיים לבין בית החולים. בסוכנות נמסר להם כי עליהם להגיע לישראל לצורך אבחון. ההורים שילמו עבור ההטסה הרפואית של מארק 26,400 אלף דולר, וכשהגיעו לישראל, לאחר תהליך אבחון שכלל בדיקות וייעוצים - נדרשו לשלם עוד 45 אלף דולר - סכום שכולל שני ניתוחים, 14 ימי אשפוז, חדר הניתוח ושכר המנתח.

אלא שיומיים לפני הניתוח, כשמארק כבר היה בארץ, נמסר להורים מהסוכנות כי עליהם לשלם עוד 12 אלף יורו, כשכר טרחה למנתח. לדברי האם, נאמר לה כי "זה משהו נורמלי בישראל, הכירורג שינתח את הבן שלכם בעל שם עולמי, ולכן תשמחו, גם ככה הוא בא לקראתכם".

תשלום ישיר לרופא בלי תיווך של בית החולים אסור בתכלית: איכילוב הוא בית חולים ציבורי שבו בחירת רופא בתשלום אסורה, גם במקרה של תיירים רפואיים. התשלום לרופאים עבור ניתוח וטיפול בתיירים רפואיים אמור להיות כלול בסכום שמשלם התייר הרפואי לבית החולים, שמשלם גם את שכר הרופא. כך נהוג גם באיכילוב: סוכני התיירות הרפואית מעבירים לבית החולים את התשלום שנגבה מהתיירים, ואיכילוב הוא זה שמשלם לרופאים את שכרם עבור הניתוחים - מתוך הסכום.

אישור התשלום שנתן פרופ' קונסטנטיני להורי התינוקצילום: באדיבות "עובדה"

ההורים שנותרו חסרי אונים, לאחר שכבר הוציאו 26 אלף דולר על הטיסה הרפואית לישראל לבנם שנמצא במצב של סכנת חיים, נאלצו לשלם את הסכום הבלתי מתוכנן, בנם מארק עבר את שני הניתוחים וחזר לאוקראינה. מצבו עדיין קשה, והוא זקוק לניתוח נוסף שהוריו לא יכולים לממן, לאחר ששילמו על המסע לישראל סכום כולל של 90 אלף דולר.

לאחר הצפייה בתחקיר עובדה באוקראינה, פנתה האם למערכת והגיעה לישראל כדי לברר מדוע נגבה ממנה הכסף. בשיחה שנוהלה במצלמה נסתרת, אמר נציג הסוכנות כי הוא "לא יכול לדבר על עניינים כלכליים כי המשטרה מטפלת בעניין הזה... הרופא הזה הסתבך... וכל המסמכים אצלם (במשטרה)".

לאחר שהאם ותחקירנית של "עובדה" שהיתה איתה הציגו בפני אנשי הסוכנות את הפתק בחתימתו של קונסטנטיני - לפיו התקבל תשלום של 12 אלף יורו עבור "מעקב נוירוכירורגי" - נאלצו אנשי הסוכנות להסביר כי "אצל נוירוכירורג ברמה כזאת יש מחיר מסוים... הוא היה יכול לרצות גם מאה אלף דולר, וזה נורמלי. אתם מחליטים אם לשלם את הכסף הזה או לא... את חושבת שהייתן מגיעות לרופא הזה אם לא הייתן משלמות?"

פרופ' שלומי קונסטנטיני מסר בתגובה כי "מעולם לא ביקש ולא קיבל תשלום עבור ניתוח בבית החולים איכילוב. טענה זו מופרכת ומהווה לשון הרע ומפיציה יישאו באחריות. חבל שמערכת 'עובדה' נותנת יד לגורמים אינטרסנטיים שמנצלים את חוסר ההסדרה והעמימות בתחום תיירות המרפא לקידום אינטרסים עסקיים, תוך פגיעה קשה ברפואה הציבורית בישראל והעברת הכנסות בסכומים של מאות מיליוני שקל מהרפואה הציבורית לרפואה הפרטית. באשר לפניית משפחת פיזוב לעובדה - פנייה זו היא מנוף פסול להליך תביעה שברצונם להגיש".

פרופ' גבי ברבשצילום: ניר כפרי

בעקבות שידור תחקיר עובדה לפני שלושה חודשים החליטה פרקליטות המדינה לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לשלושת הרופאים, והחקירה ממשיכה להתנהל גם בימים אלה ביחידת להב 433 ובליווי פרקליטות מחוז תל אביב. הרופאים עצמם ממשיכים בינתיים לעבוד באיכילוב. גם ברשות המסים מתנהלת חקירה בחודשים האחרונים. בשיחה עם מערכת "עובדה" אמר מנהל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, "עכשיו זה כבר לא מפתיע אותי, אז זה הפתיע אותי. אין לי מילים".

מאיכילוב נמסר כי "פרופ' גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי, הבהיר במכתב לעובדים מיד לאחר שידור התחקיר את עמדתו החד משמעית בנושא: 'המרכז הרפואי מחויב לשמור על החוק, על כללי התפעול, ועל העקרונות האתיים המתחייבים מכל מי שעוסק במקצוע הרפואה'. מחויבות זו חלה, לפני כולם על המנהלים בארגון, ומי שסוטה ממנה אינו יכול לשמש מנהל בארגון.

"לצד זה, החלטות וצעדים מנהלתיים בעניין זה אינם רק של הנהלת בית החולים אלא תלויים בתוצאות חקירת המשטרה שהנחתה אותנו להימנע מלהגיב על האירוע המתואר בפנייתכם. הנהלת בית החולים נקטה שורת צעדים שנועדו להבהיר ולחדד את נהלי הטיפול בתיירי מרפא ובכללם: מנהל ביה"ח קיים סדרת פגישות ממוקדות בעקבות חשיפת עובדה עם פורום מנהלי המחלקות, כל האחיות האחראיות וכל המתמחים בביה"ח, וחזר והבהיר את המותר והאסור.

"כל סוכני תיירות המרפא חתומים על סעיף בהסכם לפיו הם מאשרים את הקביעה שאסור לתת תשלום לעובדי ביה"ח בגין טיפולים שניתנו בבית החולים, הנחייה שהובהרה מספר פעמים במשך השנים. נשלחו מספר מכתבים מהנהלת בית החולים לרופאים ולעובדי בית החולים בהם הודגש איסור קבלת תשלום מתיירי מרפא מטופלי המרכז הרפואי, שלא דרך מחלקת תיירות מרפא.

"הודגש, כי כל נושא הסידור הכספי יתבצע אך ורק דרך משרדי תיירות מרפא. בנוסף, נאסרה פגישת סוכנים עם עובדי בית החולים טרם הסדרת הנושאים הכספיים של התייר מול מחלקת תיירות מרפא. הונפקו תגי זיהוי לסוכנים שבהסכם עם ביה"ח ונאסר על הרופאים להיפגש עם סוכן תיירות שאינו מורשה".

מטופ מרכז מומחים נמסר: "יהיה זה סילוף מוחלט של האמת, וכישלון עיתונאי, לטעון שמישהו מחברתנו העביר לפרופ' קונסטנטיני סכום כסף כלשהו. חברת 'טופ מרכז מומחים' מנהלת את כל ענייניה הכספיים לפי החוק והכללים החשבונאיים המחייבים. כל תשלום מתבצע בשקיפות, אך ורק כנגד קבלות וחשבוניות מס. הסכום היחיד ששילמה משפחת פיז'וב לחברה היה עבור שירותים רפואיים לשני ניתוחי ראש מסובכים.

"התשלומים הועברו לבית החולים בו התבצע ההליך הרפואי. לאחר הניתוח שיגרו ההורים מכתב תודה והערכה לחברה ואף ביקשו מיוזמתם להצטלם לסרט וידיאו בו שיבחו את הטיפול האיכותי והשירות המסור לו זכו מהחברה. למרות הטענות הכוזבות של המשפחה והמסמכים שהועברו לתוכנית עובדה ולא שודרו אנו מאחלים למארק ובני משפחת פיז'וב בריאות שלמה ואריכות ימים".

חדר המיון בבית החולים איכילובצילום: ניר כפרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?