מנכ"ל רמב"ם: "חלה ירידה בתיירות הרפואית - והמשמעות קשה"

בכמה בתי חולים מורגשת באחרונה ירידה בביקוש מצד תיירים ■ מנכ"ל רמב"ם: "ההכנסות שלנו מתיירות רפואית ב–2013 היו 40 מיליון שקל, ומהם נשארו יותר מ–10 מיליון שקל רווח נקי"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בעוד החברים בוועדת גרמן מתווכחים לגבי היקף התיירות הרפואית הנדרשת ועד כמה, אם בכלל, ניתן להרחיבה, בכמה בתי חולים מורגשת בחודשים האחרונים ירידה בביקוש מצד התיירים. הסיבות לכך, לדבריהם, הן שידור התחקיר על התיירות הרפואית בבית החולים איכילוב מתוך התוכנית "עובדה" בערוץ הנצפה ביותר ברוסיה, שגרם לרתיעה, לפחות באופן זמני, מלהגיע לישראל.

סיבה נוספת היא בהנחיות שהוציא מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לאחר התחקיר, שאוסרות על בתי חולים לשלם לרופאים עבור טיפול בתייר סכום גבוה יותר מהמשולם עבור טיפול בישראלי, ועל הרופא נאסר לקבל סכום גבוה יותר עבור תייר. זאת, כדי למנוע את העדפת הטיפול בתיירים על פני ישראלים.

"העובדה היא שיש לנו ירידה בתיירות הרפואית", אומר מנהל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר. "המשמעות קשה: ההכנסות שלנו מתיירות רפואית ב–2013 היו 40 מיליון שקל, ומהם נשארו יותר מ–10 מיליון שקל רווח נקי. הרווח כולו הולך לרכישת ציוד עבור בית החולים והחולה הישראלי. ברגע שהההכנסה הזו יורדת, משרד האוצר לא משלים לי את הירידה הזו".

לדברי ביאר, "הסיבות לכך רבות. קודם כל, עצם הפרסום בתקשורת לא עשה טוב לתחום, ולתיירים שמגיעים מחבר העמים קל להחליף יעד למדינות באירופה. שנית, ההנחיה לגבי התגמול של הרופאים גרמה לכך שהתגמול לטיפול בתייר רפואי בבית חולים ציבורי נמוך בהרבה לעומת בתי חולים פרטיים - עד פי 10 נמוך יותר, ולכן מטבע הדברים חלקם זולגים למערכת הפרטית עם הרופאים". ביאר מוסיף כי "הרבה רופאים כאן אמרו לנו שבתנאים האלה הם לא מוכנים לטפל בתיירים, ואני לא יכול לחייב רופא לטפל בתייר".

אתה לא יכול להבין את ההנחיה? מתפקידו של משרד הבריאות לדאוג שלא יהיה תמריץ לרופאים להעדיף תיירים.

"אנחנו לא רוצים ליצור תמריץ הפוך. רופא עובד קשה יותר עם תייר, בגלל פערי התרבות והשפה וסיבות נוספות כמו ריבוי פגישות לפני ואחרי הניתוח, ואם השכר יהיה זהה הוא יעדיף שלא לעשות את זה ולעבור למערכת הפרטית עם התייר. אנחנו רוצים ליצור מצב שבו רופאים שלנו יהיו מחויבים בראש ובראשונה לבית החולים.

"יש היגיון בציפייה שלהם לשכר פרופורציונלי למאמץ. בעיני, ההפרש בתשלומים לא פגע באתוס של המקום. אנשים יודעים להפעיל שיקול דעת, ואנחנו בהנהלה מנחים את הצוותים לאורך כל הזמן. זה לא שהרופא לבד מחליט במי לטפל ובמי לא. הכל נעשה בצורה מסודרת. אני חושב שצריך להסדיר את התחום ולעשות חוקים ברורים - להנחות שהטיפול בתייר יהיה רק מעבר לשעות העבודה, לא לקדם תור לתיירים ושהמערכות יהיו שקופות וברורות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר