המשבר בהדסה |

הצעת חוק של יחימוביץ' וטיבי: איסור שר"פ בבתי חולים

הערכה: ועדת השרים תתנגד היום להצעת החוק ■ תנועת אומ"ץ פנתה למבקר המדינה בבקשה לחקור את הפיקוח על הדסה: "לא יהיה מנוס מעריכת ביקורת יסודית לגבי תפקודם של כל שומרי הסף"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

על רקע המשבר בבית החולים הדסה, קראו היום חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) ואחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לשרים להתעלות מעל שיקולים פוליטיים ולתמוך בחוק האוסר שר"פ שיעלה היום להצבעה בוועדת השרים לחקיקה היום. ההערכה היא שועדת השרים תתנגד להצעת החוק.

לדבריה, "קריסת הדסה היא הראייה החדה ביותר לכך ש"שר"פ אינו לא רק מוסרי ויוצר טיפול מהיר וטוב לעשירים וטיפול איטי ורע לעניים, אלא גם מחמיר את מצבו הכספי של בית החולים שעה שהמערכת כולה משרתת את השר"פ".

לפי נתונים שהציג באחרונה משרד הבריאות הכנסות "הדסה" משר"פ בשנת 2012 הסתכמו ב-40 מיליון שקל בעוד שהכנסות הרופאים מהשר"פ אז הגיעו לכ-215 מיליון שקל.

יחימוביץ' אמרה היום כי "מערכת התעמולה לטובת השר"פ מפמפמת לנו שהכסף שיזרום מהרפואה הפרטית הוא זה שיציל ויעשיר את בתי החולים. השר"פ בהדסה מדגים שהמצב הפוך - שלשר"פ יש נטייה לתפוח ולהשתלט עד שהוא מעוות באופן מוחלט את המערכת, גם כספית וניהולית ובוודאי גם מוסרית. בגלל קיומו של השר"פ, אדם רגיל מחכה בהדסה פי 13.5 מאדם עשיר, והדעת אינה סובלת שכך יראו תורים לעשירים ותורים לעניים תחת כתליו של אותו בית חולים".

"הצלת הדסה היא חובת המדינה, ועניין של חיים ומוות - פשוטו כמשמעו", אמרה יחימוביץ'. "למען מיליון וחצי חולים ומטופלים, למען אלפי העובדים המסורים שזה מטה לחמם. אסור לשכוח שרק מיעוט מהעובדים הם רופאים שהפכו את בית החולים לקליניקה הפרטית שלהם. אם ממילא המדינה היא זו שמצילה את הדסה, אין סיבה שהיא גם לא תחזיק בה. או לכל הפחות תעביר אותה לידי אחת מקופות החולים, או במינימום שבמינימום תייצר רגולציה קשה והדוקה עם שינויים במבנה, בתמחור ובהתנהלות, ועם הפסקת הטירוף של השר"פ".

לדברי יחימוביץ, "זה זמן לחשבון נפש וניו דיל במערכת הבריאות, נוכח ממשלה ששוחקת באגרסיביות את תקציב המערכת הציבורית וגורמת להפרטתה, ושאינה מעדכנת את סל הבריאות. בנוסף לדחיפות שבפיתרון המשבר בהדסה, וכיוון שועדת גרמן מתכוונת להמליץ על שר"פ בתצורה כלשהי, הלקח הדחוף והמיידי ביותר, שנכתב בכתובת אש - הוא לומר לאו מוחלט לשר"פ".

הפגנת עובדי הדסה צילום: מיכל פתאלצילום: מיכל פתאל

תנועת אומ"ץ פנתה למבקר המדינה: חקור את "כישלון הפיקוח על הדסה"

בתוך כך, תנועת אומ"ץ פנתה אל מבקר המדינה, יוסף שפירא, בבקשה שיחקור את "כישלון הפיקוח ברגולציה על הדסה". יו"ר התנועה, אריה אבנרי, ציין כי "הקריסה הכלכלית במרכז הרפואי הדסה בירושלים חשפה מחדלים חמורים במערך הפיקוח והרגולציה בבית החולים. כנראה שלא יהיה מנוס מעריכת ביקורת יסודית לגבי תפקודם של כל שומרי הסף".

לדבריו, "חברי הדירקטוריון של הדסה נכשלו בכך שלא גילו ערנות די הצורך לחגיגות השכר של הרופאים ועובדים למיניהם במוסד, וכן לתפיחת הגירעון של בית החולים בהיקף של פי 3.5 במשך חצי תריסר שנים. מתברר שהדירקטוריון היה משותק מזה כמה שנים ואף אחד לא דאג שיפעל כנדרש, כמקובל בגוף ציבורי מעין זה".

עוד טען אבנרי כי "משרד הבריאות כשל בכך שלא ערך ביקורת כראוי בבית החולים ומנע ממבקר הפנים של המשרד לבדוק היבטים שונים של חשד בפגיעה במנהל התקין ובטוהר המידות. הנימוק הפורמלי, על פיו בית חולים הדסה היה מוסד פרטי אינו תופס מאחר והמוסד נהנה מתקציבי מדינה ולא ניתן לעשות הפרדה בין התפעול השוטף לבין המימון.

"רשם התאגידים הוציא להדסה אישור על ניהול תקין לשנת 2014 ולא בדק כנדרש את ההתנהלות הכספית ואת הגירעונות הכספיים. מצבו הקשה של בית החולים היה ידוע לרשם התאגידים, אך הוא בחר להתעלם מכך.

"רואי החשבון של הדסה היו אמנן ערים לכך שבעשור האחרון הגירעון השוטף הסתכם בכ-850 מיליון שקל, ואף על פי כן לא נתנו "הוראת עסק חי" להדסה. מבקר הפנים של הדסה לא בדק לעומק את נושא השר"פ שגרם לאיזון בלתי ראוי כאשר רוב ההכנסות הגיעו לכיסיהם של הרופאים במקום לבית החולים".

אבנרי ציין כי "הקמתו של מגדל האשפוז היקר שתוכנן ע"י האדריכל ארתור ספקטור מהווה פרק בפני עצמו. בדיקת אומ"ץ מעלה כי משרדו של ספקטור קיבל את כל עבודות הבינוי של הדסה, כנראה בגלל העובדה שאמו הינה פעילה מרכזית בהדסה. נראה כי גם היתה בעיה באי קיום מכרז כנדרש. התכנון של המגדל היה בזבזני ועלויות האחזקה אדירות והדסה אינה מסוגלת לעמוד בהם. אף אחד מהגורמים הרגולטוריים לא נתן את דעתו על כך".

מגדל האשפוז החדש בהדסה. תנועת אומ"ץ טוענת כי לא קוים מכרז כנדרשצילום: תצלום: אדי איימס / ספקטור עמישר אדריכלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב