"האש הופנתה אלי כדי לכסות על הסיפור האמיתי; האוצר ונשות הדסה ידעו על ההידרדרות"

פרופ' שלמה מור יוסף בוועדת הכספים: "יש פה מתקפה אישית אכזרית מתוזמנת ומאורגנת בניסיון להפוך את הבעיה לאישית ולא ללאומית" ■ "אני מוכן ששופט בדימוס יבדוק את הסכמי הפרישה שלי - אקבל כל החלטה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"האש הופנתה אלי כדי לכסות על הסיפור האמיתי: האוצר ונשות הדסה ידעו על ההידרדרות ולא עשו דבר", כך אמר הבוקר מנכ"ל הדסה לשעבר, פרופ' שלמה מור יוסף, שהגיע לישיבת ועדת הכספים. מור יוסף הגיע לדיון בוועדה בנושא הגירעון בביטוח הלאומי, אך הותקף על ידי חברי הכנסת שדרשו ממנו להתייחס לפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות" על הבונוסים שקיבל בתקופת כהונתו בהדסה למרות הגירעון הענק שצבר המוסד הרפואי.

"ברמה האישית כל מי שצופה בתהליך, מבין שיש פה מתקפה אישית, אכזרית, מתוזמנת ומאורגנת בניסיון להפוך את הבעיה לאישית ולא ללאומית", אמר מור יוסף. "אני מוכן ששופט בדימוס יקח את הסכמי הפרישה שלי ויבדוק אותם - אני מוכן לקבל כל מה שהוא יחליט".

"את הבונוסים לא לקחתי - הם נמצאים בהדסה. יש פה אנשים שזו הצורה שבה הם מנהלים. יש כאן מהצד של הנהלת הדסה ונשות הדסה יועצי תקשורת, חברות לניהול משברים ועורכי דין, שבונים סיפור חלקי - לא את הסיפור המלא והאמיתי - ומנסים לירות שלוש שנים אחורה, כי שלוש שנים לא עשו מאומה. אין לי יועצי תקשורת ולא חברה לניהול משברים אבל יש לי את האמת. יועצי תקשורת מנצחים אותי בזמן הקצר אבל האמת מנצחת לטווח הארוך".

מור יוסף טען כי "שבוע צולבים ומתקיפים אותי ברמה האישית וסימנו אותי כמטרה כדי לעשות פרסונליזצייה של הבעיה ולא להסתכל כבעיה כללית. הובלתי את הדסה במשך 11 שנים להישגים מבחינת תשתית רפואית, פיסית ומחקר. אני שותף לגיוס תרומות בהיקפים של 1.5-1 מיליארד שקל והובלתי את בניית מגדל האשפוז שהוא התשתית לטיפול הרפואי בירושלים ב-50 השנים הבאות בשיתוף האוצר, משרד הבריאות וכל גורמי הרשוי והפיקוח".

פרופ' שלמה מור יוסף, בוועדת הכספים, היום

"מערכת הבריאות בנויה על גירעונות כשיטה ואם יש ציפייה מוועדת גרמן שתגדיל את המקורות, אזי המקורות הציבוריים צריכים לגדול ולא להפעיל את המערכת בחסר. התמודדתי עם גירעונות שוטפים וערכנו תוכנית הבראה והאחרונה בשנת 2009 בשיתוף האוצר, העובדים והרופאים - תוכנית שייצבה את המערכת בתקופתי".

"המצג של ארגון נשות הדסה והאוצר לוועדת הכספים ולבית המשפט הוא מגמתי ולא מדוייק - במסווה של מסמך אובייקטיבי. זה מסמך שיש לו כוונות. הם מאשימים הנהלות קודמות ועובדים כשורש הבעיה. נשות הדסה הם הבעלים והאוצר הוא חלק מהותי מהבעיה. ארגון נשות הדסה מעורב בכל פרט של הניהול. מנהל הכספים שלהם יושב בכל ישיבות מועצת המנהלים ונמצא בקשר ישיר עם הדסה. הם שינו מנהגים, צימצמו דרסטית את התרומות וציפו שהתספורת תהיה משכר העבודה. זה לא יכול להתקיים בלי תרומת בעלים ברמה הזו.

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

"בית החולים לא יכול לחיות רק מתקבולים מקופות החולים. הארגון של נשות הדסה מתהדר אך לא נקף אצבע. ניסיון שלי להקים אגודת ידידים נתקל בהתנגדות. ניסיון לגייס כסף ישירות בחו"ל נתקל בהתנגדות. אם בתחילת דרכו בית החולים היה תלוי בארגון נשות הדסה, אז היום הארגון תלוי בבית החולים. הוא מנוצל בצורה צינית לגיוס תרומות להדסה".

"האוצר בכל הרמות - משר האוצר ומטה בתקופות שונות - היה מודע למצב הכלכלי ולמגמת ההידרדרות. בשנת 2008 יחד עם נשיאת הדסה נפגשנו עם ראש הממשלה ושר האוצר והצגנו את התמונה המשברית. ניתן פתרון קצר טווח ובזה הסתיים העניין. הדסה הוא בית חולים ציבורי והמדינה קיבלה בירושלים מערכת אשפוזית בחינם. משגב לדך, ביקור חולים שער צדק והדסה הם ארגונים שבנו את מערכת האשפוז וחובתו של האוצר לתמוך ברגעי משבר בשותפות עם כולם.

"אם התמיכה היתה ניתנת לפני 3 שנים, העולם היה אחר. אני 3 שנים לא מכהן כמנכ"ל הדסה, ממארס 2011. 3 שנים נסעה האונייה בלי שראו אותה מידרדרת. רב החובל יושב כאן בספינה שהשיט בבטחה. אם התמיכה היתה ניתנת לפני 3 שנים המצב היה אחרת. האוצר נכנס לפעולה רק אין לו ברירה וצריך לעזור לו או שנותן לו למות כמו משגב לדך וביקור חולים"

"גם האוצר וגם נשות הדסה ידעו על המצב הכלכלי לפרטי פרטים. ב-3 השנים האחרונות לא עשו דבר. המחליף שלי (אהוד קוקיה) קיבל תוכנית הבראה ועד היום אין תוכנית הבראה מוסכמת. ארגון לא יכול לפעול 3 שנים בלי תוכנית הבראה. ולומר מי היה שם ולרחוץ בניקיון כפיו זו טעות גדולה.

"כדי להסיט את הדיון מהנושאים המהותיים מפנים אש בראש ובראשונה אליי, לעובדים ולרופאים. הם לא הבעיה. הם הגאווה. להציג זאת כחגיגת שכר מגמתי? אני לא מקבל. לומר שיש כוננויות פיקטיות? המדינה בנויה על כוננות פיקטיביות. פתאום זה הבעיה של הדסה - היצמדות להסכמי שכר שמקובלים סמדינה. עבודה מאורגנת חשובה לכל חברה והניסיון לשבור את הזכויות שהעובדים השיגו בדרך של צווי בית משפט לא ראויים ולא יצליחו. החלק של המדינה ונשות הדסה יותר משמעותי. אסור שתהיה תוכנית על חשבון העובדים".

"אף אחד לא צריך להגן על מור יוסף"

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) ביקשה את התייחסותו של מור יוסף לגירעונות ולבעייתיות בשימוש בכספים של בית החולים הדסה לצורך הוצאות שוטפות. "מאוד חשוב שלא נפריד בין הנושאים כי אנו עלולים להיתקל בבעיות דומות. לא צריך להתעלם מהפיל שבחדר" עוד אמרה שפיר כי "מור יוסף משתכר כיום מכספי מדינה ואף אחד לא צריך להגן עליו".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, אמר כי "זה כי פופולרי לסטות לנושא של הדסה". שפיר השיבה לו: "זה נמצא מדאגה. במקום לבזבז זמן על ההגנה אפשר לקבל את תגובתו ולשמוע את התשובות".

שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) הגן על מור יוסף ואמר כי "קל לנו מאוד להתעורר ולראות כותרות ולהפוך את סדר היום. עם כל החשיבות שיש להדסה, ויש לזה חשיבות אסור לסטות מהנושא שהוא חושב הרבה יותר. אנו לא מגינים על אף אחד אבל באנו לדיון על הביטוח הלאומי".

על פי הפרסום ב"ידיעות אחרונות", מור יוסף, ששימש כמנכ"ל הדסה בשנים 2011-2001, חתם ב-2006 על חוזה חדש, שבמסגרתו הוסמך הדירקטוריון להעניק לו בונוסים, בנוסף למשכורתו שעמדה על עשרות אלפי שקלים. ב-2011 קיבל מור יוסף 2 בונוסים בסך כולל של כ-280 אלף שקל ובסך הכל קיבל בונוסים מצטברים בשווי כ-1.8 מיליון שקל.

בנוסף, ממשיך מור יוסף לקבל מבית החולים שכר חודשי של 75 אלף שקל עד גיל הפרישה, ב-2019, סכום שיצטבר ל-10 מיליון שקל. זאת בנוסף למשכורת חודשית של 60 אלף שקל שהוא מקבל כיום במסגרת תפקידו כמנכ"ל הביטוח הלאומי.

מור יוסף, המשמש כמנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, הוזמן מבעוד מועד לדיון בוועדת הכספים על הגיחרעון של המוסד יחד עם שר הרווחה מאיר כהן. בוועדה לא היה ברור עד הבוקר אם יגיע לדיון בשל פרשת הדסה. אך בהמשך נמסר כי הביטוח הלאומי כי מור יוסף יגיע לדיון ויתייחס למשבר בהדסה.

התנועה לאיכות השלטון: לבדוק המענקים של מור יוסף

בתוך כך, התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (יום ד') לנאמני המרכז הרפואי הדסה בקריאה לבחון האם הסדר הפרישה והמענקים שהוענקו לפרופ' מור יוסף הם חוקיים, סבירים ועומדים בתקנת הציבור.

התנועה לאיכות השלטון מדגישה בפני הנאמנים כי "על פניו עולה חשש, לכאורה, שמדובר בניהול כושל של גוף כה משמעותי לתחום הבריאות במדינת ישראל. למרות נתונים אלו, חרף ובאופן תמוה ביותר, בדיוק באותן שנים החליט המרכז הרפואי להעניק למור-יוסף מענקים בגובה של קרוב לשני מיליון שקל וכן עם סיום כהונתו הגיע המרכז הרפואי עמו להסדר פרישה, לפיו זכאי מור-יוסף לפנסיה חודשית של כ-75 אלף שקל עד הגיעו לגיל פרישה, קרי עד לשנת 2019. כלל ההטבות האמורות עולות כמעט כדי 12 מיליון שקל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות