הגירעון בהדסה העמיק - אך רשם העמותות העניק אישור ניהול תקין

רשם העמותות שאמור לפקח על פעילותן ואיתנות של עמותות לא זיהה את המפולת הפיננסית והעניק את האישור מדי שנה ■ משרד המשפטים: "ביקשנו מהדסה הסברים, והדסה הבהירה שהיא מבצעת מהלכי הבראה"

כיצד ייתכן שהמרכז הרפואי הדסה, שהוא חברה לתועלת הציבור, קיבל אישור מינהל תקין מדי שנה למרות ההידרדרות הפיננסית ומבלי שהרגולטור - רשם העמותות - התריע על כך או אפילו שלל את אישור הניהול התקין?

בית החולים הדסה פועל כחברה לתועלת הציבור שעל פי חוק מחויב בדיווח על מצבו הכספי לרשם העמותות במשרד המשפטים. אחד מתפקידיו של רשם העמותות היה לבדוק את בית החולים מדי שנה ולקבוע הא הניהול בבית החולים תקין או לא. אם הרשם היה מחליט שלא להעניק את האישור להדסה, בית החולים לא היה יכול לקבל תמיכות של משרדי הממשלה, והתורמים לבית החולים היו יכולים לשקול את צעדיהם.

מצבו הקשה של בית החולים היה ידוע לרשם העמותות במשך שנים ולמרות זאת, המרכז הרפואי קיבל שנה אחר שנה "אישור ניהול תקין" - אפילו לשנת 2014 - בה נכנס בית החולים להליך הקפאת הליכים. הרשם יכול גם לבטל אישור תקין שניתן לחברה לתועלת הציבור אם נמצא שאינה עומדת בכללי ניהול תקין, אך בחר שלא לעשות זאת. היום אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית בדיון בכנסת כי "אף אחד לא ידע? הרי זה מלכ"ר, הם קיבלו אישור ניהול תקין כל שנה מחדש".

עובדי הדסה מפגינים, אתמול

גם עו"ד אורנה לין, המייצגת את ההסתדרות הרפואית, אמרה בדיון שהתקיים אתמול בבית המשפט המחוזי: "כמובן ניתן ניהול תקין להדסה גם עכשיו... המדינה יודעת את מצבה של הדסה לא חודשים אלא שנים. יכול להיות שצריכה להיות חקירה בענין על מה ידעה על מצבה של הדסה ואיך המדינה התנהלה איך היא נתנה אישור ניהול תקין להדסה".

דובר משרד המשפטים בשם רשם התאגידים, מגלגל את האחריות לפתחם של משרדי הבריאות והאוצר: "במסגרת בדיקות לקראת מתן אישור ניהול תקין לחברה לתועלת הציבור שמנהלת את בית החולים הדסה, פנה רשם העמותות בשנים האחרונות לחברה, וביקש הסברים בכל הנוגע לטיפול בגירעון. החברה הבהירה את המהלכים להבראת בית החולים שהיא נוקטת בהם, ובכלל זה מהלכים שהתקיימו מול משרד האוצר ומשרד הבריאות. על בסיס מהלכים אלו, ותוך תיאום מול המשרדים, נתן רשם העמותות לחברה אישור ניהול תקין, וזאת כדי לאפשר לחברה למצות את האפשרויות להליך ההבראה".

גורמים במגזר השלישי טוענים כי תשובת משרד המשפטים בעייתית משום שעל רשם העמותות לבדוק בכל שנה מה מצב החברה ולא להסתמך על הליכי הבראה עתידיים, במיוחד כאשר כל הנתונים על בית החולים וכל הדיווחים הכספיים שלו, בהם מפורטת ההרעה במצבו הכלכלי בשנים האחרונות מצויים במשרדי הרשם. סיפור הדסה צריך לשמש גם נורת אזהרה לגבי יכולות הפיקוח של הגוף שמפקח על אלפי עמותות, חלקן ספקיות של שירותים חיוניים במדינת ישראל. "כיצד ניתן אישור ניהול תקין לגוף שצובר מאות מיליוני שקלים בשנה, בלי בדיקה מקיפה שמתבצעת על כל עמותה קיקיונית"? תוהה הגורם.

הגירעון המצטבר של הדסה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"