הדסה הולכת להקפאת הליכים - העובדים יקבלו שכר בימים הקרובים

האוצר והנהלת הדסה חתמו על הסכם ביניים שיאפשר לשלם שכר ולהפעיל את בית החולים ■ המימון להסכם, בסך 100 מיליון שקל, יתחלק באופן שווה בין נשות הדסה למדינה ■ משרד האוצר: "כשל ניהולי מתמשך" ■ יו"ר ההסתדרות הרפואית: "צעד בריוני"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הדסה הולכת להקפאת הליכים: משרד האוצר חתם בצהריים (ו') עם הנהלת הדסה על הסכם מימון ביניים בסך 100 מיליון שקל שיאפשר הגשת בקשה להקפאת הליכים. לאחר חתימת ההסכם הגישה הנהלת בית החולים את הבקשה להקפאת הליכים עד לגיבוש הסדר הבראה כולל עם נושי בית החולים, ובתמורה יינתן מימון ביניים בגובה 100 מיליון שקל לבית החולים לצורך תשלום המשכורות לעובדים שקיבלו רק מחצית משכרם, ולצורך תפעולו השוטף. המימון מתחלק באופן שווה בין נשות הדסה למדינה. העובדים צפויים לקבל את יתרת שכרם בימים הקרובים.

כפי שפורסם ב-TheMarker, הנאמן יהיה עו"ד ליפא מאיר והתהליך ילווה על ידי כונס הנכסים הרשמי. הצדדים הגישו לבית המשפט את הסכם ההבראה שהתגבש ביניהם אך לא הגיע לכדי הסכמה, והנאמן יידרש לגשר על הפערים - כשבידיו הסמכות לקבל החלטות על פי שיקול דעתו. עד הרגע האחרון ניסו בממשלה להימנע מהליך של הקפאת הליכים שמוציא למעשה את השליטה מידיה, אך המשבר החריף באופן שחייב זאת.

משרד האוצר: "כשל ניהולי מתמשך"

ממשרד האוצר נמסר: "משרדי האוצר והבריאות, בתיאום עם ראש הממשלה, נחלצו לסייע לבית החולים הדסה להבטחת פעילותו הסדירה לטובת ציבור המטופלים. נוכח חשיבותו של בית החולים הדסה למערכת הבריאות, ועם פניית הנהלת בית החולים הדסה לבית המשפט לאשר הקפאת הליכים, מסייעת המדינה לבית החולים במימון של 50 מיליון שקל במקביל ל- 50 מיליון שקל מצד נשות הדסה".

אסיפת עובדי הדסה, היום

באוצר אומרים כי "לבית החולים גירעונות מתמשכים לאורך השנים האחרונות, אשר הביאו להידרדרותו הפיננסית, ולאחרונה אף לסגירת קווי אשראי מהבנקים ומהספקים. הידרדרותו של בית החולים נובעת מכשל ניהולי מתמשך, הבא לידי ביטוי בעודף משמעותי של כוח האדם המועסק בבית החולים ובמשכורות גבוהות ביחס למקובל בבתי החולים האחרים בארץ. סך הגירעון עד היום נאמד בכ-1.3 מיליארד שקל.

"הנהלת בית החולים פנתה היום לבית המשפט בבקשה לאשר הקפאת הליכים עד לגיבוש הסדר הבראה כולל עם נושי בית החולים. הליך הקפאת ההליכים נועד למנוע את המשך הידרדרותו הפיננסית של בית החולים במטרה לאפשר לו להמשיך לפעול באופן שוטף לתקופה שתקבע ע"י בית המשפט, מבלי שנושיו יוכלו לפעול באופן מיידי למימוש חובותיהם, וזאת על מנת להגיע בתקופה זו להסכם הבראה כולל. במהלך תקופת הקפאת ההליכים צפויה להמשיך ההידברות בין הנהלת בית החולים לעובדיו, בחסות נאמן, שימונה מטעם בית המשפט. הנאמן ינהל משא ומתן מול הצדדים השונים בכדי לגבש תוכנית הבראה מוסכמת, שתבטיח את יציבות בית החולים לאורך זמן ושימור יכולתו לספק שירותי רפואה לציבור החולים במדינת ישראל בכלל, ובירושלים בפרט".

מהנהלת הדסה נמסר כי "בקשה להקפאת הליכים נעשית על מנת לקדם את תוכנית ההבראה, של הדסה, בליווי בית המשפט. מטרת ההקפאה לאפשר איזון מהיר של בית החולים ומתוך אחריות למטופלים במרכז הרפואי, אשר מציל בכל יום חייהם של רבים ומתוך אחריות לעובדי המוסד שהנו המעסיק הגדול ביותר בירושלים וסביבתה. הנהלת הדסה רואה ברופאים, באחיות ובעובדים שותפים מלאים להצלחת תהליך ההבראה ותמשיך לנהל איתם הידברות מלאה במטרה להגיע להסכמות עם ועדי העובדים.

"ההנהלה תעשה כל אשר לאל ידה כדי לשמור על ייחודו של המרכז הרפואי, בו פועלים מרכזי מצוינות קליניים רבים ברמה לאומית ובינלאומית, ובו קיים שילוב ייחודי של מחקר רפואי, הוראה ושרות מיטבי לחולים".

העובדים, כצפוי, מגיבים בכעס להחלטה: "אנחנו רואים בזה צעד בריוני, לא נכון ונגד הרופאים ואנחנו מתנגדים לצעד הזה ולמינויים", אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן, "אנחנו ננהל את הקרב בבית המשפט - גם על הקפאת ההליכים וגם על מינוי הנאמן", הוסיף.

אמנון ברוכיאן, יו"ר ועד עובדי המנהלה והמשק אמר: "הנפגעים העיקריים מכישלון ההנהלה, שלא הצליחה לגבש תוכנית הבראה לבית החולים, יהיו מאות אלפי החולים המטופלים במסירות בהדסה, וכמובן העובדים הפשוטים שמבחינת מנכ"ל בית החולים היו שקופים לאורך כל הדרך. בית החולים הדסה, העורק הראשי של ירושלים, זקוק לחמצן ולסיוע, לא לצעדים חד צדדיים שעלולים להחמיר את המצב".

ארבעה תסריטים אפשריים לסיום המשבר

משמעות המהלך היא הקפאה של אפשרות גביית החובות מבית החולים מחד, וחופש פעולה גדול מאוד למדינה מאידך - ללא צורך בהידברות ומשא ומתן עם העובדים. הרופאים, שמאבדים למעשה את הכוח הארגוני שלהם, מתנגדים נחרצות למהלך מחשש שהחלטות על צעדים כואבים יתקבלו "מעל לראשם", ומכנים אותו "סכין בגב". באופן תאורטי, יכול בית המשפט לכפות עליהם שינויים בהסכמים הקיבוציים, בלא משא ומתן

ההחלטה תשפיע, ככל הנראה, גם על הצעדים הארגוניים של העובדים בתקופה הקרובה: אם ימשיכו העיצומים, למרות קבלת השכר, תוכל הנהלת הדסה לפנות לבית הדין לעבודה ולהוציא צווי ריתוק לשובתים. בהדסה כבר נערכו לעשות זאת בימים האחרונים.

גורמים המעורבים במשא ומתן אומרים כי ההחלטה לא נעשתה כצעד נגד העובדים, אלא כדרך לעצירת המפולת הגדולה שהחלה עם עצירת קווי האשראי מצד הבנקים.

כעת קיימים ארבעה תסריטים אפשריים לסיום המשבר: הראשון והבלתי סביר הוא קריסה ופירוק של הדסה. תסריט זה לא יקרה בשל גודלה וחשיבותה של הדסה בירושלים. התסריט השני הוא הגעה להסדר הבראה בין כל השחקנים תחת הקפאת ההליכים, והישארותה של הדסה בבעלותן של נשות הדסה. הסבירות לכך בינונית עד גבוהה, ותלויה ברצונם הטוב וביכולת ההתגמשות של העובדים והמדינה.

בתסריט השלישי, שנלחש שוב ושוב בחדרי חדרים, הוא שהנאמן מגיע למסקנה שאי אפשר להמשיך במתווה הנוכחי ובית החולים עובר בחסות המדינה לבעלות של גוף אחר - ככל הנראה קופות החולים מכבי ומאוחדת. בתסריט שכזה, נשות הדסה מאבדות חלק מהשליטה בהדסה או את כולה. הסבירות לכך בינונית. התסריט הרביעי הוא פחות סביר אך בהחלט קיים על השולחן: הלאמתה של הדסה והפיכתה לבית חולים ממשלתי. התהליך, מכל מקום, צפוי להימשך חודשים ארוכים.

"לחץ בלתי לגיטימי"

אתמול בערב פנתה ההסתדרות הרפואית לבית הדין האזורי לעבודה ועתרה נגד הדסה ומשרדי האוצר והבריאות בגין אי תשלום שכר הרופאים במועד, הפרות של ההסכמים הקיבוציים פגיעה בביטוח האחריות המקצועית של הרופאים, אי מתן קביעות כנדרש על פי ההסכמים, משא ומתן שלא בתום לב, ושימוש בכספי קרנות השר"פ של הרופאים לצורך כיסוי חובותיה של הדסה.

בנוסף לזה, במסגרת התביעה דורשת ההסתדרות הרפואית כי המדינה לא תתערב במערכת היחסים הקיבוצית בהדסה באמצעות הקפאת הליכים. בהסתדרות הרפואית טוענים כי האוצר מפעיל על הנהלת הדסה "לחץ בלתי לגיטימי כדי להביא לפגיעה משמעותית ביותר בשכרם ובתנאי עבודתם של הרופאים שלא כדין ותוך הפרת הסכמים קיבוציים חתומים עמם".

הרופאים טוענים, בין השאר, כי האוצר והנהלת הדסה החליטו ביניהם, ומבלי לקיים מו"מ עם הרופאים, על ניכוי של 4.5% משכרם של הרופאים למשל 27 חודשים, כמענק ומבלי שהכסף יוחזר לרופאים. לדברי הרופאים, מדובר בהתעלמות מסיכומים קודמים שלפיהם הכסף יופחת כהלוואה ויוחזר לרופאים לאחר 10 שנים, תוך שמירת הזכויות הסוציאליות.

הרופאים אף טוענים כי הדסה עשתה שימוש חד צדדי ובלתי חוקי בכספי קרנות המחקר וקרנות השר"פ שלהם. ההסתדרות הרפואית גם טוענת כי משרד הבריאות נמנע מפיקוח על ביטוח האחריות המקצועית של רופאי הדסה, על אף שידוע לו כי הדסה, המבטחת את רופאיה באמצעות קרן פנימית, אינה עומדת בכללים שנקבעו בעניין על ידי משרד הבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר