המו"מ התפוצץ: רופאי הדסה שובתים ושוקלים התפטרות קולקטיבית

במסגרת השביתה יעבוד בית החולים במתכונת שבת וחג ■ העובדים חוששים כי משרד האוצר יגיש בימים הקרובים בקשה להקפאת הליכים של בית החולים וימנה את עו"ד ליפא מאיר כנאמן ■ יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן: "ביבי תתעורר, זה לא עניין לפקידי אוצר - זה הזמן לסופר טאנקר"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רגע האמת של המרכז הרפואי הדסה מתקרב: רופאי בית החולים פתחו בשביתה לפרק זמן בלתי מוגבל ועברו לעבודה במתכונת שבת וחג - לאחר שהמשא ומתן עמם לקראת תוכנית ההבראה התפוצץ ערב קודם לכן. הדסה נמצא בגירעון של 1.3 מיליארד שקל ואינו מצליח להיחלץ ממנו, ועל הפרק עומדת כרגע אפשרות שהיתה תיאורטית עד לאחרונה: הקפאת הליכים לבית החולים. היום קיבלו העובדים רק מחצית משכר ינואר, כפי שהודיע להם מנהל בית החולים, אביגדור קפלן, לפני כמה ימים.

במסגרת השביתה יפעלו כסדרם בבית החולים שירותי החירום מיון, דיאליזה, טיפול נמרץ, חדרי לידה, פגיות וטיפולים אונקולוגיים. ניתוחים מתוכננים מראש, כולל ניתוחי השר"פ, מבוטלים. הוקמה ועדת חריגים שתדון במקרים פרטיים ותאשר פעולות דחופות וטיפולי הפריה. גם הוראת הסטודנטים במרכז הרפואי הופסקה עד הודעה חדשה.

בימים האחרונים, בשיאו של המשבר, מינה קפלן את פרופ' יורם וייס למנהל בית החולים הדסה עין כרם, במקום פרופ' יובל וייס. יורם וייס חצה רק לפני שלושה חודשים את הקווים מתפקיד יו"ר ועד מנהלי המחלקות בהדסה, לתפקיד המנהל הרפואי של הדסה עין כרם ומנהל מערך חדרי הניתוח - ועתה קודם לתפקיד הניהולי הבכיר. יובל וייס ישמש המשנה הרפואי של המרכז הרפואי של הדסה.

מהי הקפאת הליכים?

הודעת הרופאים, היום בבית החולים הדסה עין כרם

במשרד האוצר ובהנהלת הדסה עדיין לא התקבלה החלטה סופית באשר להגשת בקשה להקפאת הליכים - הליך שטרם התרחש בבית חולים בישראל, אך כרגע זו נראית אפשרות רצינית ביותר ואף נבחר לשם כך נאמן - עו"ד ליפא מאיר, שהוא גם יועץ משפטי של שירותי בריאות כללית.

משמעות המהלך הוא הקפאה של אפשרות גביית החובות מבית החולים מחד גיסא, וחופש פעולה גדול מאוד למדינה מאידך גיסא - ללא צורך בהידברות ומשא ומתן עם העובדים. הרופאים מתנגדים נחרצות למהלך מחשש שהחלטות על צעדים כואבים יתקבלו "מעל לראשם", ומכנים אותו "סכין בגב".

לדברי יו"ר ועד מנהלי המחלקות, פרופ' דרור מבורך, "ביום ראשון קיבלתי טלפון ממנכ"ל הדסה אביגדור קפלן שסיפר שלא הצליח לשכנע את משרד האוצר לא להגיש בקשה להקפאת הליכים. זה מהלך לא טוב כי זה אמנם יקל על הניהול, אך יגרום לפגיעה קשה בתנאי עבודתנו ולעזיבתם של רופאים רבים את הדסה".

"הגענו לרגע שלא חלמנו עליו, רגע של מלחמה על הקיום שלנו", אמרה באסיפת העובדים שהתקיימה אתמול בבוקר, ושבה הוכרז על השביתה, יו"ר ועד הרופאים הבכירים, ד"ר שגית ארבל אלון. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, קרא באסיפה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב במשבר: "ביבי תתעורר, זה לא עניין לפקידי אוצר - זה הזמן לסופר טאנקר", אמר אידלמן. לדבריו, "הדסה היא נכס לאומי כבר למעלה מ–100 שנה. אחרי משא ומתן של יותר משנה, לצערנו גילינו אתמול בערב שהמדינה תוקעת לנו סכין בגב, הממשלה הולכת על הקפאת הליכים ומצפה שהרופאים יישאו בנטל של המשבר, וזאת לאחר שהם כבר הסכימו לקחת חלק בנטל. זו לא אשמתם ואחריותם של הרופאים והקטסטרופה לא יכולה להיות על גבם של הרופאים. ראש הממשלה צריך להתעורר ולהביא פתרון. אני קורא לכם להיות חזקים, נמשיך להילחם ולפעול להצלת הדסה".

מה כוללת
 תוכנית ההבראה?

אסיפת עובדי הדסה, היום

אם הקלפים לא ייטרפו על ידי הליכה להקפאת הליכים, הסכם ההבראה אמור לכלול פיטורים של כ–500 עובדים, רובם עובדי מינהל ומשק, שיותר מ–200 מהם כבר פוטרו. על פי ההערכות, המדינה צפויה להזרים לבית החולים במסגרת תוכנית ההבראה כ–650 מיליון שקל, כולל העלאת תקרת הצריכה של בית החולים (שעד אליה משלמות הקופות תשלום מלא לבית החולים) בכ–120 מיליון; הגדלה משמעותית של הזרמות הכספים מהות"ת על פעילות אקדמית בבית החולים ומימון הפיצויים לעובדים שיפוטרו.

הבעלים של בית החולים, ארגון נשות הדסה, הסכים להשלים את הסכום הדרוש לבניית בניין האשפוז, להזרים לבית החולים 19 מיליון דולר בשנה, לתת מענק לו של 25 מיליון דולר וכן למכור נכסים בירושלים לטובת בית החולים. הרופאים התחייבו לוותר על 55 מיליון שקל משכרם בשנה למשך ארבע שנים ולקצץ ב–10% בשכרם בשר"פ, אם כי לא הצליחו להגיע להסכמות באשר לשאלה אם הסכום יהיה בצורת הלוואה או הפחתת שכר קבועה. החזית הקשה ביותר של הנהלת הדסה היא מול ועד עובדי המינהל והמשק, שם גלשה המלחמה לפסים אישיים בין קפלן ליו"ר הוועד אמנון ברוכיאן, והצדדים נמצאים בסכסוך משפטי.

מה אומרים העובדים?

העובדים נעים בין הפנמת מצבו האנוש של בית החולים שאינו מצליח אפילו לשלם להם משכורת מלאה, ובין תסכולם מהצעדים הקשים שנדרשים במסגרת תוכנית ההבראה. במכתב ששיגר שלשום ברוכיאן לקפלן, הוא מאשים את קפלן כי הוא מתייחס לעובדים "כמו אויבים", נוקט צעדים חד־צדדיים כולל פיטורים, בלי להיוועץ בעובדים, ומשליט מדיניות של "הפרד ומשול" בין העובדים המינהליים לרופאים ולאחיות, "במקום להתייחס אלינו כאל שותפים לדרך, שיש לרתום לכל מהלך למען עתיד בית החולים. העובדים המנהליים הם המסד לכל פעילות רפואית בבית החולים, מעובדי סניטציה וניקיון ועד לטכנאי רנטגן; מעובדי מינהל ומשק ועד לעובדי מעבדה; מרוקחים ועד לעובדים פארה־רפואיים", כתב ברוכיאן.

עם זאת, בשורה התחתונה אמר ברוכיאן כי העובדים "מוכנים להושיט שוב יד לצעדי ההבראה", ודורש כי כתנאי לחידוש המשא ומתן קפלן יציג בפני העובדים את "הנתונים הכספיים, גובה הצמצום הנדרש וחלקנו היחסי בו, וכי נדון יחד בדרכים להשגת יעדי ההבראה". אתמול התכנסו ועדי העובדים החברים בהסתדרות לדיון דחוף בלשכתו של אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי המיועד להחליף את עופר עיני. בבית ההסתדרות בתל אביב. לדברי ניסנקורן, "התנהלות ההנהלה היא זו שמלכתחילה הובילה למבואי סתום במשא ומתן. אני קורא להנהלה לגלות אחריות ולחדול באופן מיידי מהצעדים החד־צדדיים כדי לא להחמיר את הנזק שנגרם לבית החולים, לעובדיו ולכלל המטופלים".

מהו הנשק הסודי 
של הרופאים?

הרופאים חשבו שהם על סף חתימה על הסכם ההבראה, לאחר שבימים האחרונים נוהלו דיונים אינטנסיביים בינם ובין קפלן. לדברי מבורך, "יש פה פגיעה אנושה בבית החולים ובתדמיתו. היינו לפני סגירת הסכם שבו הרופאים נותנים יותר מ–250 מיליון שקל לבית החולים למשך שלוש־ארבע שנים, אבל באוצר החליטו שהם רוצים יותר ממה שהסכמנו עם המנכ"ל". כעת שוקלים הרופאים להשתמש בנשק הסודי שלהם.

אם ההשבתה תהיה ממושכת ולא תחול התקדמות במשא ומתן, המדינה צפויה לפנות לבית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה לרופאים. עם זאת, 
ל–TheMarker נודע כי הרופאים אינם שוללים צעדים יצירתיים בהשראת צעדי המחאה של המתמחים ב–2011, ובהם הגשת מכתבי התפטרות. "אנחנו יכולים להתפטר בזה אחר זה", אמר רופא בכיר בבית החולים, שכנראה למד את לקח פסק הדין המפורסם מ–2011 שקבע כי ההתפטרות הקולקטיבית נחשבת צעד ארגוני בלתי חוקי - ולכן רצוי לעשות זאת באופן אישי ככל האפשר.

אפשרות נוספת שנשקלת היא השבתה כללית של בתי חולים נוספים בישראל לאות סולידריות עם רופאי ועובדי הדסה. תרחיש שכזה עלול להיות איום משמעותי על האוצר, שם עדיין זוכרים היטב את שביתת הרופאים הגדולה ב–2011.

גם בלי כל קשר לנשק סודי זה או אחר, כבר החלו לרחוש בהדסה שמועות על רופאים בכירים מאוד המקבלים הצעות מפתות מבתי חולים אחרים, ושוקלים לעבור - ובאחד המקרים עם רופאים נוספים ממחלקתם. לדברי מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר, "אחד הדברים הכי עצובים שקורים במשברים שכאלה הוא שברגע שיש בעיה שאר בתי החולים מציעים הצעות לרופאים מבית החולים שבקשיים. ברמה האישית קשה לבוא בטענות לרופאים - כל רופא עושה מה שהכי טוב לו, ואי־אפשר לצפות מאנשים להקריב את עתידם עבור המוסד. אבל זו תופעה מאוד לא רצויה ובעייתית בעיני".

מה אומרת המדינה?

במשרד האוצר שמרו אתמול על שתיקה ולא התייחסו לנושא הקפאת ההליכים. באוצר מבינים כי יהיה על המדינה להזרים כספים לקופתה של הדסה, אך הם צעוניינים לעשות זאת רק בתמורה לצעדי התייעלות כואבים ואמיתיים מצד בית החולים, ותיקון כשלי העבר. אתמול מסרה דוברות האוצר כי "בית חולים הדסה הוא בית חולים חשוב ומרכזי בישראל, הנמצא במשבר תקציבי קשה שנגרם כתוצאה מכשל ניהולי מתמשך וחריגות משמעותיות בשכר המשולם לעובדיו. הממשלה מנהלת בחודשים האחרונים משא ומתן אינטנסיבי עם הנהלת בית החולים במטרה להבריא את בית בחולים ולהוציא אותו לדרך חדשה שבה הוא מאוזן ושומר על עצמאותו. כחלק מהליך ההבראה יש נכונות מצד הממשלה להעמיד סיוע כספי בהיקף משמעותי לבית החולים אך סיוע זה חייב להיות תוך ביצוע צעדי ההתייעלות הנדרשים מצד בית החולים, ובכלל זה ביצוע התיקונים הנדרשים בהיקף תשלומי השכר. החלטות עדיין לא התקבלו ונמשך הניסיון לפתור את המשבר בדרך הטובה ביותר עם מנהל בית החולים לטובת הדסה וציבור החולים".

לדברי ופנר מההסתדרות הרפואית, "המדינה יודעת שהיא תצטרך לסייע להדסה כי אפילו שאומרים שזה בית חולים פרטי, במהותו זה בית חולים ציבורי שנמצא תחת הרגולציה ובאחריות של המדינה, ומכיוון שהמדינה אמורה לדעת שיש לה חובה לדאוג לתושבי ירושלים. בסוף הרי יזרימו כסף להדסה, אך בינתיים נגרם נזק חמור שיהיה קשה לתקן אחר כך - כמו עזיבתם של רופאים בולטים".

מהנהלת הדסה נמסר בתגובה: "יותר משבעה חודשים עושה ההנהלה לילות כימים ליישום תוכנית ההבראה להצלת המרכז הרפואי מול הגורמים השונים: ועדי הרופאים, האחיות, עובדי המשק והמינהל וממשלת ישראל. אף שוועד הרופאים והאחיות עשו כברת דרך ארוכה במהלך המשא ומתן, עדיין אין זה מספיק כדי ליישם תוכנית הבראה שתשמור על המרכז הרפואי כמוביל ברמה הרפואית, בשירות למטופליו ובמחקר. למרות קיום העיצומים והעבודה במתכונת שבת מוגברת, תמשיך ההנהלה לעשות כל מאמץ להגיע להבנות עם נציגי הממשלה וועדי הרופאים האחיות ועובדי המשק והמינהל, ליישום תוכנית הבראה שתחזיר את המרכז הרפואי הדסה למסלולו המכובד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"