עובדי הדסה יקבלו רק 50% משכר ינואר - בלי התחייבות כי שכרם יושלם

מנכ"ל הדסה לעובדים: "עד חתימת הסכם ההבראה - בקופה אין די כסף לשלם את המשכורות". העובדים: "מתוסכלים, כועסים וממתינים שיהיה כבר פיתרון" ■ הוועד: "זו הלנת שכר והעובדים בני ערובה. בוחנים את כל הכלים החוקיים העומדים לרשותנו"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עובדי בית החולים הדסה יקבלו גם בחודש הבא רק מחצית משכרם: במכתב ששיגר היום מנהל בית החולים, אביגדור קפלן לעובדים, הוא מציין כי למרות שבית החולים נמצא על סף חתימת הסכם הבראה עם הממשלה, עד לחתימת ההסכם הממשלה לא מעבירה כסף להדסה, ובקופת בית החולים אין די כסף כדי לשלם את המשכורות.

זו אינה הפעם הראשונה שעובדי בית החולים מקבלים הודעה כזו, אך הפעם הקיצוץ במשכורתם צפוי להיות חמור מבעבר, וקפלן אף אינו מתחייב על מועד התשלום ועל כך שיצליח להשלים את החסר בהמשך.

לפי המתווה, עובדים שהם חד הוריים עם ילדים עד גיל 18, או אדם שבן/בת זוגו עובדים בהדסה – יקבלו תשלום בשיעור 90% משכרם, תוך שהמוסד "ישתדל שהתשלום יבוצע עד ראשית שבוע הבא". שאר העובדים יקבלו 50% משכרם - לא לפני ה- 5 לפברואר.

הפגנת עובדי הדסה בנובמבר 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

הדסה נמצאת בגירעון עצום של קרוב ל- 1.3 מיליארד שקל, ובימים אלה נמצאת לקראת סיומו של משא ומתן ממושך וקשה עם המדינה על הסכם הבראה שבמסגרתו ינקוט בית החולים צעדי התייעלות משמעותיים, ובתמורה המדינה וארגון נשות הדסה יזרימו כסף לכיסוי חלק מהגירעון.

"הסכם הבראה ארוך טווח בינינו לבין המדינה וארגון נשות הדסה נמצא בשלבי סיכום מתקדמים", כותב קפלן לעובדים, "הצטרפות העובדים להסכם כזה חיונית מאד ועם הצטרפותם תיסלל הדרך לייצוב הדסה לטווח ארוך ולהמשך התפתחותה". עוד מצהיר קפלן כי בדיונים שקיים בארצות הברית עם ארגון נשות הדסה ובהופעתו בדירקטוריון קיבל תמיכה מצד הארגון.

לדברי אחד העובדים, "העובדים מתוסכלים, כועסים וממתינים שיהיה כבר פיתרון. הם גם מאוכזבים מכך שקפלן אפילו לא טרח לכתוב שישתדלו לשלם את יתרת המשכורת בהמשך".

יו"ר ועד עובדי המינהל והמשק, אמנון ברוכיאן, היה תקיף בהרבה: "מנכ"ל הדסה, שכשל בתפקידו לייצר תוכנית הבראה לבית החולים, משתמש בעובדים כבני ערובה ופוגע בהם באופן האלים ביותר", אומר ברוכיאן.

"הלנת שכר העובדים מוטלת על כתפיו של קפלן וראוי שיסיק מסקנות אישיות מכישלונו. לא ניתן לקפלן לפגוע בעובדים ונילחם על זכותם לפרנס את משפחתם בכבוד. אנחנו בוחנים את כל הכלים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת להגן על זכויות העובדים אותם רומס מנכ"ל בית החולים ברגל גסה. לא יתכן שהמנכ"ל משתמש בשיטות של סחיטה באיומים כדי לאלץ את העובדים ליישר קו עם צעדיו, שיובילו לפיטורי העובדים החלשים ביותר בארגון ולקריסת בית החולים הדסה".

מלבד הסכסוך המתנהל במסגרת יחסי העבודה, בין ברוכיאן וקפלן מתנהל קרב אישי קשה הכולל השמצות והאשמות הדדיות: בשבועות האחרונים יצא ועד עובדי המינהל והמשק בקמפיין אישי במודעות בעיתונות ובתוך בית החולים המכוון כלפי קפלן עצמו, בו הואשם קפלן כי שכרו החודשי עומד על 170 אלף שקל. בתגובה, חשף קפלן את שכרו – כ-100 אלף שקל, דבר שגרר גם הוא התמרמרות בקרב העובדים שרבים מהם משתכרים שכר נמוך ביותר ששולם באיחור בחודשים האחרונים. כפי שנחשף בתחקיר "הארץ", גם ברוכיאן נהנה משכר גבוה ביותר של 39 אלף שקל בחודש, ומהטבות שונות שקיבל במסגרת כהונתו כיו"ר ועד.

גם הרופאים לא נשארו אדישים להודעת קפלן. פרופ' דרור מבורך, יו"ר ועד הרופאים המנהלים מסר בשם כלל ועדי הרופאים בהדסה כי "ועדי הרופאים עושים מאמץ גדול להגיע להסכם הבראה עם הנהלת הדסה. במסגרת זו הציעו להלוות ולהעניק מעל 100 מיליון שקל במסגרת תוכנית הבראה ישירות ממשכורותיהם, ובתנאי שמצוינותה של הדסה ומעמדה הייחודי כבית ספר לרפואה, שנירכשו בעמל רב והעונים על צרכים אמיתיים של המדינה ושל תושבי ירושלים המטופלים במסירות, תישמר. לצערנו, לצד מאמצים אלו, ננקטות הלנות שכר חוזרות וצעדים חד צדדיים חוזרים מצד ההנהלה המסכנים מאד הגעה להסכם".

מההסתדרות הרפואית נמסר: "השערורייה המתמשכת בבית החולים הדסה בה המדינה והבעלים, נשות הדסה, עוברים לסדר היום על הקשיים העמוקים בו שרוי בית החולים ומשמיעים איומים חוזרים ונשנים על הלנת שכר אינו מקובל. אנו נמשיך לנהל מו״מ במטרה להגיע לפתרון ראוי שיסדיר את תנאי עבודתם של הרופאים תוך שמירה מלאה על זכויותיהם. אין לרופאים יד או רגל ביצירת חובות בית החולים ולכן לא הם אלה שצריכים לשאת על גבם את החובות הללו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים