המדינה לבתי החולים: הפסיקו העסקת בכירים ללא מכרז דרך תאגידי הבריאות

רבים מהבכירים בבתי החולים הממשלתיים, ובהם סמנכ"לים, יועץ משפטי ואחראי רכש, מועסקים בהם בלי מכרז וללא פיקוח על שכרם - באמצעות תאגידי הבריאות ■ המדינה דורשת ממנהלי בתי החולים להפסיק את העסקתם ולערוך מכרזים לתפקידים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נציבות שירות המדינה יוצאת לקרב נוסף בבתי החולים הממשלתיים, במה שנראה כמו מבצע כולל להכנסת סדר וכללים לג'ונגל של העסקת עובדים בבתי החולים האלה. ל–TheMarker נודע כי על הכוונת של הנציבות נמצאים מינויים של בכירים שמונו לתפקידי מפתח בבתי החולים דרך תאגידי הבריאות שלצד בתי החולים - ללא מכרז ובלי ששכרם יפוקח, וכן העסקתם של קרובי משפחה בבבתי החולים דרך תאגידי הבריאות, באופן שעוקף את כללי תקנון שירות המדינה.

בנציבות ביקשו מבתי החולים רשימה של כל בעלי "תפקידי ליבה ניהוליים" שמועסקים דרך תאגיד הבריאות, ועובדי מדינה שלהם קרובי משפחה המועסקים בתאגיד. הנציבות מתכוונת להביא לסיום עבודתם של הבכירים דרך התאגיד, ולחייב את בתי החולים במכרזים חדשים להעסקתם. בנוגע לקרובי משפחה, העסקתם תאושר רק אם יעמדו בכללי נציבות שירות המדינה להעסקת קרובי משפחה.

הצעדים שנוקטת הנציבות הם דרמטיים: בבתי החולים הממשלתיים מועסקים כיום עובדים בכירים רבים דרך התאגיד, חלקם בכירים ביותר כמו יועץ משפטי, סמנכ"לים ועוד. באחד מבתי החולים, לדוגמה, מועסקים כך שלושה סגני מנהל המרכז הרפואי (בתחומי טכנולוגיה, תפעול ותקצוב), אחראי הרכש, ראש אגף התקשורת, מנהל מערך חדרי הניתוח ועוד. בבית חולים אחר מועסק כך מנהל אגף הבינוי, בשלישי מועסק היועץ המשפטי עצמו דרך התאגיד, ברביעי סמנכ"ל ומנהל מחלקת שיווק, ועוד.

למרות תפקידיהם הבכירים הם התקבלו לעבודתם ללא מכרז, לרוב ללא מבחנים מחייבים, ושכרם אינו ידוע למדינה ואינו מפוקח. בנוסף, קיימת תופעה שהיקפה כיום לא ידוע של העסקת קרובי משפחה דרך התאגיד תוך עקיפת הכללים המקובלים בשירות המדינה.

חדר ניתוח בבית החולים הלל יפה

דוגמה קיצונית לכך אירעה בבית החולים רמב"ם, שבו הועסקו ארבעה קרובי משפחה של רופא בכיר בבית החולים דרך תאגיד הבריאות. רק לאחר שהעניין נחשף בתקשורת, הוא הובא לאישור הוועדה להעסקת קרובי משפחה בשירות המדינה - ואושר בכפוף לחתימה על הסדר ניגוד עניינים.

"החצר האחורית של בית החולים"

תאגידי הבריאות הם גופים שהוקמו לצד בתי החולים במטרה לאפשר את הפעלתו של בית החולים גם מחוץ לשעות הפעילות הרגילות. הם אמורים לאפשר למנהלי בתי החולים גמישות ניהולית גבוהה יותר מזו שיש להם בבית החולים - הן מבחינת השימוש בכספים, והן מבחינת העסקת עובדים.

אלא שעם השנים, טוענת הנציבות, הגמישות הניהולית הזו נהפכה פעמים רבות לגמישה מדי, וחלק ממנהלי בתי החולים ניצלו את העובדה כי זהו גוף שהוא יישות משפטית נפרדת מבית החולים ואינו מפוקח, כדי להעסיק דרך התאגיד עובדים בכירים שנמצאים "בליבת העשייה של בית החולים".

"עם השנים החלו המנהלים לנצל לרעה את היעדר הבקרה והפיקוח והתאגיד הפך ל'חצר אחורית' ול'עוקף חוק שירות המדינה מינויים' להעסקת עובדים ללא מכרזים ובחינות בתפקידי ליבה", אומר גורם בנציבות.

ביוני שיגר יוני דוקן, מנהל אגף מערכות הבריאות בנציבות שירות המדינה, מכתב למנהלי בתי החולים שבו קבע כי אסור להם להעסיק באמצעות התאגיד עובדים בכירים (בתפקידי ליבה ניהוליים), וכי אין לאשר העסקה בתאגידי הבריאות של עובדים שיש להם קרובי משפחה בבית החולים כעובדי מדינה, אלא בכפוף לתקנון שירות המדינה.

בשבוע שעבר פנה דוקן לבתי החולים בפעם השנייה, כדי לבחון את יישום הוראותיו מיוני. דוקן דורש מהמנהלים להעביר לנציבות עד לשבוע הבא את רשימת כל העובדים הרלוונטים, וכן לדווח לה מה נעשה "כדי לסיים העסקת עובדים בתפקידים אלה באמצעות תאגיד הבריאות". בנוגע להעסקת קרובי משפחה, מבקש דוקן מהמנהלים לספק לו רשימה של עובדי מדינה, ולציין לגבי כל אחד מהם אם ניתן אישור להעסקתם על ידי נציבות שירות המדינה.

לדברי גורם בשירות המדינה, "תאגיד הבריאות הוא דבר חשוב וחיובי לבית החולים, כי הוא מאפשר להפעיל את בית החולים אחרי שעות הפעילות של הבוקר, אבל לעתים מנהלים עושים בו שימוש לרעה, ומנצלים אותו לסוגי העסקה לא תקינים, ובעצם מנסרים את הגזע שעליו הם יושבים. לא ייתכן, למשל, שיועץ משפטי של בית חולים ממשלתי, שיש לו סמכויות סטטוטוריות מכוח חוק, יועסק על ידי גורם שהוא לא שירות המדינה".

נושא נוסף שאליו מתייחס דוקן במכתביו הוא העובדה שעבור עובדים רבים התאגיד משמש מעין קבלן משנה להעסקתם. לרוב אלה עובדי ניקיון ואחזקה שעובדים עבור בית החולים בשעות העבודה הרשמיות שלו (ולא מחוץ לשעות העבודה - השעות שעבורן קיים התאגיד), אך במקום שיעבדו לפי תקנים או על ידי קבלן כוח אדם, הם מועסקים דרך התאגיד ועל חשבון תקציבו, ולא תמיד על פי תנאי ההסכמים הקיבוציים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר