שכר של 7.7 מיליון שקל בשנה, עסקות עם הוועד ומגדל אשפוז "ראוותני": כך קרס בית החולים הדסה

תחקיר "הארץ" חושף כיצד הידרדר המוסד הרפואי המתקדם במזרח התיכון: החובות לבנקים, לספקים ולקרנות המחקר; "מצנח הזהב" למנכ"ל המיתולוגי שלמה מור יוסף, הדילים עם חברי הוועד ומשכורות העתק לרופאים בשר"פ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מרכז רפואי הדסה נחשב זמן רב כאימפריה, כמוסד המתקדם ביותר בתחומו במזרח התיכון - עם שני מרכזים בירושלים, בתי ספר רבים למקצועות הרפואה ומרפאות שר"פ רבות במרכזי הערים הגדולות. בשנים האחרונות נמצא הדסה, שמעסיק יותר מ–6,000 עובדים, במסלול התרסקות מואץ: מדי חודש הוא מדמם כ–25 מיליון שקל והגירעון המצטבר עומד על כ–1.25 מיליארד שקל. בימים אלה מתנהל משא ומתן בין המדינה למרכז הרפואי בניסיון להגיע להסכמה על המסלול להבראתו.

התחקיר המלא באתר הארץ

הסיבות למשבר, על פי דמויות שכיהנו בתפקידים בכירים במוסד, מגוונות: המשבר הכלכלי העולמי שקיצץ את זרם התרומות הקבוע לבית החולים; ההסכמים הגרועים שנחתמו עם קופות החולים והקשו על תזרים המזומנים, הקמת מגדל אשפוז פומפוזי והתנהלות כספית בלתי אחראית.

שלמה מור יוסף, לשעבר מנכ"ל הדסהצילום: אמיל סלמן / ג'יני

על פי מידע שהגיע ל"הארץ" חייבת הדסה בין השאר כ–200 מיליון שקל לבנקים, כ–300 מיליון שקל לספקים וכ–400 מיליון שקל לקרנות מחקר של רופאים - או כפי שמפרטים מקורות הבקיאים במצבת החובות: "אלו כספים שיועדו לקרנות המחקר ונותבו משום מה למקומות אחרים. כשלעצמו, עניין שווה בדיקה".

מצנח זהב למנכ"ל

על פי מידע שהגיע לידי "הארץ", הסכום שהתחייבה הדסה לשלם למנכ"ל המיתולוגי פרופסור שלמה מור-יוסף נע סביב 75 אלף שקל מדי חודש, עד הגיעו לגיל פרישה, באפריל 2018. בסך הכל מדובר בעלות של יותר מעשרה מיליון שקל, אך להם נוספו עוד מחוות כספיות מרחיקות לכת: בין היתר זכה מור יוסף לפיצויי פרישה בגובה משכורתו האחרונה כפול מספר שנות עבודתו במוסד, מענק פרישה, מענק חד פעמי של 25 אלף שקל, ונקבע כי יוכל לפדות את כל ימי החופשה והמחלה שלו. כמו כן, הוסכם כי הדסה תמשיך להפריש למור יוסף תשלומים לקופות ולקרנות השונות גם בתקופה שבה לא יעבוד בבית החולים. הצדדים סיכמו כי במקרה שתחול מגבלה חוקית לביצוע המשך התשלומים לקרנות ולקופות לתקופה, לאחר סיום העסקתו בהדסה, הצדדים ישתפו פעולה למציאת פתרון חוקי אחר.

העסקה עם יו"ר הוועד והמגדל הגרנדיוזי

מסמך פנימי של בית החולים מתאר עסקת תן וקח: יו"ר הוועד אמנון ברוכיאן ישפר את תנאי עבודתו האישיים ובתמורה הוא מבטיח שלא לשים מקלות באחד הפרויקטים השאפתניים והבזבזניים ביותר של הדסה, מגדל האשפוז.

בית החולים הדסהצילום: טלי מורדוך

מגדל האשפוז הוא הפרויקט הגרנדיוזי ביותר של הדסה: בניין ענק בגובה 19 קומות ושטח של 90 אלף מטר, שמהווה תוספת של 50% לשטחו הכולל של בית החולים. מדובר ככל הנראה במגדל האשפוז המפואר בישראל - שליש מחדריו מתוכננים לשני מאושפזים ושני שלישים למאושפז בודד. עלותו הסופית של המגדל, 360 מיליון דולר, היתה גבוהה בעשרות מיליוני דולרים מהתוכנית המקורית. רבים במערכת הבריאות סבורים כי המגדל המפואר והמגלומני, כהגדרת כמה מהאנשים ששוחחנו עמם, הוא אבן רחיים על צווארה של הדסה, וכי המדינה שגתה כשאיפשרה את בנייתו. "המגדל גומר אותם בשוטף", אומר בכיר במערכת הבריאות. "זה פרויקט מנופח, הרודיוני, ראוותני ובזבזני, שלא מתאים בכלל לסטנדרט של ישראל. מאושפז או שניים בחדר? מישהו צריך לממן את זה".

כמה מרוויחים הרופאים דרך השר"פ?

לידי "הארץ" הגיעו שמות המשתכרים הבכירים ביותר מקרב רופאי הדסה. את רובה של המשכורת הם מוציאים ממתן שירותי רפואה פרטית, שר"פ. במשרדי האוצר והבריאות מאמינים כי החלוקה מרווחי השר"פ היא 85% לכיסו של הרופא, ו–15% בלבד להדסה.

ברשימת שיאני המשתכרים, על פי המסמכים הנמצאים בידי "הארץ", נמצא רופא העיניים פרופ' יוסף פרוכט, מנהל מכון הלייזר בבית החולים הדסה עין כרם. ב–2011, למשל, הסתכמה עלות השכר של פרופ' פרוכט כולל השר"פ בכ–4.2 מיליון שקל, כשעלות השכר ללא השר"פ עומדת על כ–450 אלף שקל בלבד - עשירית משכרו בשר"פ. בשנים שקדמו לכך עמדה עלות השכר של פרופ' פרוכט סביב 4–5 מיליון שקל בכל שנה.

ב–2011 עמדה עלות השכר כולל שר"פ של הקולגה של פרוכט, פרופ' יצחק חמו, מומחה לרשתית, על כ–5.5 מיליון שקל. שנה לפני כן היא הסתכמה ב–7.7 מיליון שקל. רופא הנשים פרופ' שמחה יגל מככב אחרי שני רופאי העיניים עם משכורת שנתית ממוצעת של 3.5–4 מיליון שקל בשנה, רובה המכריע מתשלומים על טיפולים פרטיים.

התגובות

מהמרכז הרפואי הדסה נמסר כי "מיד עם כניסתו של ד"ר אביגדור קפלן, המנכ"ל החדש של המרכז הרפואי הדסה, לתפקידו, הוא החל בהכנת תוכנית הבראה המושתתת על לימוד המרכז הרפואי לעומקו ולרוחבו ועל הדוח של חברת הייעוץ הבינלאומית PWC ‏(שנשכרה על ידי הדירקטוריון של בית החולים ומומנה על ידי ארגון נשות הדסה, לשם קבלת תמונה בלתי תלויה‏). לאחר שהציג ד"ר קפלן את תוכנית ההבראה לדירקטוריון המרכז הרפואי, הוא החל מיד ביישום חלקים גדולים ממנה".

בנושא משכורתם של עובדים שונים ובהם פרופ' מור יוסף ואמנון ברוכיאן, יו"ר ועד עובדי המשק והמינהלה, המרכז הרפואי הדסה נמנע מלהגיב.

עובדי ביה"ח הדסה עין כרם מפגינים בכניסה לבית החולים בירושלים

מוועד עובדי בית החולים הדסה נמסר: "לצערנו, הניסיון להטיל רפש ולפגוע בשמם הטוב של עובדי בית החולים היא הדרך שבה בחר לפעול מנהל בית החולים מיום כניסתו לתפקיד, וזאת במטרה לטשטש את חוסר יכולתו לספק תוכנית הבראה אמיתית. החלשת העובדים הדורשים שינוי אמיתי איננה הפתרון".

פרופ' שלמה מור יוסף ופרופ' אהוד קוקיה סירבו להגיב.

מארגון רופאים לזכויות אדם נמסר: "מהכתבה עולה כי קהות החושים בשדרה הניהולית בהדסה נמצאת ברמה האישית והציבורית כאחד. אחרת קשה להסביר איך המנהלים ממשיכים לקבל – גם אם הדבר נחתם בהסכם – עשרות אלפי שקלים בחודש בעוד הם מפטרים עובדים ועובדות עם שכר נמוך בהרבה.

"מה שמדהים לא פחות מהתנהלותה השערורייתית של ההנהלה הוא שלמרות הכישלון המהדהד של בית החולים שהתגאה בשר"פ בוועדת גרמן, יש עדיין מי שסבורים ששר"פ יציל את בתי החולים הציבוריים. לנו נראה שמה שהוא מציל זה בעיקר את הבכירים שממשיכים לגלגל את רווחיו בזמן שהם דורשים מעובדיהם אחריות. במשא ומתן שמנהלת הממשלה להצלת הדסה ראוי שתעמוד על דבר אחד: כיוון שההבראה מתבצעת מתקציבי ממשלה ותקציבי ציבור על בית החולים להפוך לציבורי לחלוטין ולנטוש את השר"פ. זה לא מוסרי וזה גם – כפי שהוכח – לא יעיל".

התחקיר המלא באתר הארץ

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?