מנכ"ל משרד הבריאות: "התיירות הרפואית - פתח לפגיעה בשוויון"

מנהלי בתי החולים הציבוריים שלחו לרוני גמזו מכתב שבו טענו כי האיסור לשלם לרופא סכום גבוה יותר עבור ניתוח 
של תייר הוא "פופוליסטי", ואף רמזו למרד עתידי ■ בתגובה, הבהיר המשרד שיהפוך את ההוראה למחייבת בחוזר מנכ"ל

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות מקשיח עמדותיו כלפי התיירות הרפואית בבתי החולים הציבוריים. במכתב ששיגר אתמול מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לד"ר ערן הלפרן, יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, הוא משווה לראשונה באופן רשמי בין התיירות הרפואית לבין השר"פ (שירות רפואי פרטי בתשלום), שנאסר בבתי החולים הציבוריים כבר ב–2002.

במכתב מבהיר גמזו למנהלי בתי החולים כי לא רק שלא יחזור בו מההוראות החדשות שאוסרות עליהם לשלם לרופאים סכום גבוה יותר עבור טיפול בתייר לעומת טיפול בישראלי, אלא יחמיר אותן ויהפוך אותן מהנחיה בכתב לחוזר מנכ"ל מחייב על פי חוק.

בנוסף, הודיע גמזו לכל מנהלי בתי החולים הציבוריים בישראל כי בעוד שבועיים יחל צוות של משרד הבריאות "בעבודת בקרה על מילוי הנהלים האחרונים שהוצאו, ובפרט בנושא תשלום לרופאים המנתחים תיירים וישראלים וזמן ההמתנה". בצוות הבקרה יהיו חברים ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, חשב המשרד אבי ברף, וסמנכ"ל הכספים יאיר אסרף.

מכתבו של גמזו הוא תגובה למכתב ששלח הלפרן ביום חמישי, שבו קרא למשרד הבריאות בשם מנהלי בתי החולים לחזור בו מההנחיה ה"פופוליסטית", שלטענתם תגרום לענף התיירות הרפואית "באחת ובהבל פה להיפגע קשות ואולי אף להתמוטט".

רוני גמזו. צוות הפיקוח יחל לפעול בתוך שבועיים צילום: תומר אפלבאוםצילום: תומר אפלבאום

עוד רמזו המנהלים במכתב כי זוהי גזרה שאינם יכולים לעמוד בה, וציטטו קטע מתוך הספר "הנסיך הקטן", שבו המלך אומר לנסיך הקטן כי "יש לדרוש מכל אחד רק הדברים שביכולתו לבצע. סמכות טמונה קודם כל בהיגיון". בהמשך הציטוט יש רמז למרד פוטנציאלי כלפי הסמכות, ובמקרה זה משרד הבריאות: "אילו הייתי מצווה על אנשים להשליך עצמם למי הים, הם יתמרדו נגדי. יש בכוחי לתבוע צייתנות משום שפקודותי מתקבלות על הדעת", מצטטים מנהלי בתי החולים את דברי המלך לנסיך הקטן.

גמזו לא החמיץ את המסר. "מכתבכם, ובעיקר פסקת 'הנסיך הקטן' והרמיזות שבו, שיכנע אותי שאסור לי להשאיר הנחיה זו במסגרת מכתב, אלא להגדירו כחוזר המגדיר את תנאי ההפעלה של כלל בתי החולים הציבוריים הכלליים בגדר סמכותי, על פי פקודת בריאות העם", כותב גמזו.

הטענה המרכזית של מנהלי בתי החולים היתה כי אם לא יתאפשר להם לשלם לרופאים סכומים גבוהים יותר עבור טיפול בתיירים, הרופאים יעדיפו לקיים את הניתוחים בבתי החולים הפרטיים אחר הצהריים. "ברור לכולנו שבהתניות הנוכחיות לא נוכל להתחרות ואפילו במקצת עם המתרחש 
בבתי החולים הפרטיים, ותוך זמן קצר רוב התיירים יוסטו לשם", כתבו לגמזו. "רופאינו ימשיכו לטפל בהם, אבל לא בבתי החולים שלנו".

בתגובה לכך אומר גמזו כי "העמדה שלפיה הפעילות תנדוד עם התועלות הכלכליות שלה לבתי חולים פרטיים, אינה יכולה להיות הצדקה לשמירה על היקפיה ואופן הפעלתה הנוכחית בבתי החולים הציבוריים. תגמול שונה לרופא בין טיפול בישראלי לבין תייר מרפא הוא פתח נרחב לפגיעה קשה בשוויוניות שהמערכת הרפואית הציבורית מחויבת בה".

לדבריו, "הטענה שהרופא לא יסכים לנתח תייר מרפא במחיר 'ישראלי' היא דווקא סיבה להוצאת אותם מקרים אל מחוץ למערכת הציבורית. זאת, גם מכיוון שהיא מצביעה בעקיפין על בחירת הרופא, לפחות בעיני הרופא שדורש את התגמול החליפי אותו היה מקבל כ'רופא נבחר' בבית החולים הפרטי".

התשלום לרופא עבור טיפול בתייר: פי 3–5

גמזו מודה כי העובדה שהתיירות הרפואית אינה מוסדרת היא תקלה. "אני סבור שלא ניתן להצדיק, על פי עיקרון השוויון הבסיסי, עמדה הגורסת שיש לתמוך בקיום שירות רפואי נרחב לתיירים רפואיים, בלא ששירותים אלו יוסדרו ויוגבלו באורח ראוי, הוגן ומפוקח, לשם הבטחת מתן שירות רפואי ציבורי ראוי לכלל הציבור", הוא אומר. "אני מצטער שלא עלה בידי לבצע זאת בשלוש השנים האחרונות". לדבריו, ההוראות החדשות יחולו "עד הסדרה מלאה במסגרת ועדת גרמן".

נכון להיום, רופאים בבתי חולים ציבוריים מקבלים סכומים גבוהים יותר עבור ניתוח של תייר מרפא, לעתים פי 3, 4 ואפילו 5 (תלוי בבית החולים ובסוג הניתוח) מהתשלום שהם מקבלים עבור ניתוח של ישראלים בשעות אחר הצהריים. במשרד הבריאות הגיעו למסקנה כי פערים אלה יוצרים תמריצים מעוותים, שגורמים לרופאים לתת עדיפות לתיירים הרפואיים על פני המנותחים הישראלים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"