מנהלי בתי החולים: ההנחיות החדשות ימוטטו את התיירות הרפואית

במכתב למנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו טוענים מנהלי בתי החולים כי הנחיות משרד הבריאות שלא לשלם לרופאים שכר גבוה יותר עבור טיפול בתיירים יעבירו את הרופאים לאסותא ■ גמזו: "עמדתי רק רק מתחזקת. אם לא עכשיו, לעולם לא נצליח לרסן זאת"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מנהלי בתי החולים יוצאים נגד משרד הבריאות: במכתב ששיגר אתמול בבוקר יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים ומנהל המרכז הרפואי בילינסון, ד"ר ערן הלפרן, בשם כלל מנהלי בתי החולים, הוא מאשים את משרד הבריאות בכך שההנחיה שהוציא השבוע המשרד לפיה ייאסר מעתה על בתי החולים לשלם לרופאים שכר מוגדל עבור טיפול בתיירים רפואיים לעומת חולים ישראלים היא "פופוליסטית". לדבריו, ההנחיה תגרום לענף התיירות הרפואית "באחת ובהבל פה להיפגע קשות ואולי אף להתמוטט".

"ברור לכולנו שלא נוכל בהתניות הנוכחיות להתחרות ואפילו במקצת עם המתרחש בבתי החולים הפרטיים ותוך זמן קצר רוב התיירים יוסטו לשם", כותבים מנהלי בית החולים למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, "רופאינו ימשיכו לטפל בהם אבל לא בבתי החולים שלנו".

בהנחייה שהוציא השבוע גמזו לבתי החולים, נאסר עליהם לשלם לרופא שמנתח או מטפל בתייר רפואי יותר מהתשלום שהוא מקבל עבור ישראלי שמנותח בשעות אחר הצהריים בבית החולים - בכדי למנוע תמריץ מעוות שיגרום העדפת תיירים על טיפול בישראלים. בנוסף, גמזו הורה להם שלא לאפשר לתיירים רפואיים בחירת רופא בתשלום, ואף לא לאפשר "מסלול עוקף", שבו תיירים מגיעים למרפאות הפרטיות של הרופאים ומשלמים להם - כשבתמורה לכך הם מקבלים "אמירה או הבטחה מפורשת או משתמעת לליווי האישי של הרופא במסגרת בית החולים".

רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום

"הנחייתך אינה נותנת כלל מענה למצוקת המערכת הציבורית", כותבים המנהלים, "רוב פעילות תיירות המרפא מתבצעת אחר הצהריים ואיננה באה כלל על חשבון אזרחי ישראל - נהפוך הוא, הנחייתך תגרום לעוד מרדימים ומנתחים לנדוד למערכת הפרטית ועימם מקורות כספיים העומדים כיום לרשות כלל האזרחים".

בשיחה עם TheMarker אמר הלפרן כי "זה פופוליזם. התוצאה של ההוראה היא דחיפה של עוד כמה עשרות מיליוני שקלים לאסותא וסגירת התיירות הרפואית אצלנו. אם יש כשל ניהולי באיכילוב, שיתקפו אותו ושיחקרו במשטרה את הרופאים המעורבים ולא יענישו את כל המערכת. הבעיה היא לא בתיירות הרפואית אלא בניהול - ועל זה אפשר לפקח".

לדבריו, "אם ייאלצו אותי לשלם למנתח 2,500 שקל עבור ניתוח לב פתוח כמו ניתוח של ישראלי, כשעבור אותו ניתוח הוא מקבל באסותא פי 5 - ברור במה הוא יבחר".

"אינני מופתע מהמכתב", אומר בתגובה פרופ' רוני גמזו, "קראתי אותו לעומק והמנהלים יקבלו תשובה מלאה ונוקבת. הם לא שיכנעו אותי ועמדתי בנושא רק התחזקה". לדבריו, "אם לא עכשיו כנראה שלעולם לא נצליח לרסן זאת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"