הסוד השמור ביותר: שיטת התלושים הכפולים שמסתירה את השכר האמיתי של הרופאים

שיאן השכר האמיתי במגזר הציבורי: רופא משיבא, שמקבל תלוש משכורת מאוחד - מבית החולים ומתאגיד הבריאות - בסך 117 אלף שקל בחודש ■ עשרות רופאים במערכת הציבורית משתכרים יותר מ–80 אלף שקל בחודש

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

1. שלוש רשימות שכר

השבוע פורסם דו"ח השכר במגזר הציבורי, שבו נחשפה רשימת שיאני השכר, ובה כיכבו עשרות רופאים עובדי שירותי בריאות כללית. אך רשימת השיאנים אינה מציגה את התמונה המלאה של שכר הרופאים, אלא תמונה חלקית בלבד. דו"ח השכר אינו כולל את רופאי בתי החולים הממשלתיים, שרבים מהם מקבלים את שכרם בשני תלושים: תלוש אחד מבית החולים, ותלוש שני מהתאגיד שלצדו - הגוף שדרכו מבוצעת פעילות בתי החולים אחר הצהריים.

במשרד האוצר לא יכולים לאחד בין הקבצים, מסיבות משפטיות שעוד נחזור אליהן, וכך נוצר העיוות: רופאי בתי החולים של הכללית מקבלים תלוש שכר אחד על כל עבודתם, כולל זו שמתבצעת אחר הצהריים – ומככבים בדו"ח, ואילו רופאי בתי החולים הממשלתיים נעדרים ממנו. וזה עוד לא הכל. יש גם רשימה שלישית, של עובדי מערכת הבריאות שמקבלים את שכרם רק מהמדינה (בלי תאגיד), כמו מנהל המרכז הרפואי לרפואה משפטית או בכירי משרד הבריאות.

המרכז הרפואי שיבאצילום: טלי מאייר

2. אין מסד 
נתונים אחיד

מבולבלים? אין פלא. קשה מאוד להשיג מסד נתונים אחיד על שכר הרופאים והבכירים במערכת הציבורית. המשימה הקשה ביותר היא להשיג את הרשימה של רופאי בתי החולים הממשלתיים (שיבא, איכילוב, רמב"ם ועוד) שמקבלים שכר בשני תלושים - תלוש אחד מהמדינה (בית החולים) על משרתם בשעות הבוקר, ותלוש אחר מהתאגיד שלצד בית החולים, על הפעולות והניתוחים הנוספים שהם מבצעים אחר הצהריים. כדי להשלים את התמונה, יש גם רופאים בבתי החולים הממשלתיים שמקבלים מהתאגיד סכום גבוה קבוע בחודש כנגד התחיבות לעבוד רק בבית החולים, בדומה לתוכנית ה"כוכבים" של הכללית בבתי החולים שלה.

3. מתמחים עם שכר גבוה במיוחד

לידי TheMarker הגיעה רשימה מסקרנת, שמכילה את נתוני השכר האמיתיים והמאוחדים של רופאי בתי החולים הממשלתיים ב–2012 (ראו תרשים), בהסתייגות אחת חשובה: הרשימה אינה כוללת את שכרם של רופאי איכילוב, שהוא בית חולים ממשלתי־עירוני ונתוני ההשתכרות בו לא היו בידינו.

פרופ' גידי סהרצילום: ללא קרדיט

מהנתונים עולה כי שיאן השכר האמיתי במגזר הציבורי אינו פרופ' גבריאל סנדרו, מנהל יחידת כירורגיית כלי דם מסורוקה - שכיכב השבוע בראש טבלת מקבלי השכר במגזר הציבורי, עם 106 אלף שקל לחודש. השיאן הוא דווקא רופא מהמרכז הרפואי שיבא, ששכרו 117 אלף שקל ברוטו בחודש, או 1.4 מיליון שקל בשנה. סנדרו נמצא במקום השני, ואחריו רופאים נוספים בכללית ופקיד בכיר בקופת חולים מאוחדת - ד"ר זאב אהרונסון, שהיה ב–2012 ראש אגף הרפואה בקופה עם שכר חודשי של 100 אלף שקל ברוטו.

אגב, ניחוש לא ממש פרוע שלנו הוא שאם נתוני השכר של איכילוב היו בידינו, שיאן השכר היה מגיע משם. לפני שנתיים פירסם TheMarker את שכרם המאוחד של רופאי בתי החולים הממשלתיים, כולל איכילוב, ועלה מהם כי בבית החולים הועסק רופא ששכרו ברוטו כ–134 אלף שקל בחודש - או 1.6 מיליון שקל בשנה.

כשמחברים את הנתונים משלושת המקורות, מתברר ש–71 מבין בכירי מערכת הרפואה בישראל השתכרו ב-2012 יותר מ-80 אלף שקל בחודש (בממוצע שנתי). מביניהם, שבעה השתכרו יותר מ–100 אלף שקל בחודש, 13 השתכרו 90–100 אלף שקל בחודש, 16 קיבלו שכר חודשי של 85–90 אלף שקל, ו–35 השתכרו 80–85 אלף שקל בחודש. נוסף עליהם, עוד שלושה מתמחים נהנו - בזכות המענקים שהובטחו להם בהסכם השכר החדש - משכר גבוה במיוחד ב–2012, של 88–94 אלף שקל בממוצע חודשי.

4. צינור חמצן 
פיננסי

פרופ' גבריאל סנדרוצילום: ללא קרדיט

מהם התאגידים שמעבירים משכורות של עד עשרות אלפי שקלים בחודש לרופאים בבתי החולים הממשלתיים? תאגידי הבריאות (שמכונים גם קרנות המחקר) הם גופים שפועלים לצד בתי החולים, ומטרתם להפעיל את תשתיות בתי החולים מחוץ למסגרת הפעילות הרגילה. הם נועדו לאפשר גמישות ניהולית וסיוע כספי בתשלום שכר לרופאים, ברכישת ציוד וכדומה.

התאגידים, שנהפכו עם השנים לצינור החמצן הפיננסי של בתי החולים, מפוקחים בצורה חלקית וחסרה על ידי משרדי הבריאות והאוצר, ועל ידי הציבור. בתי החולים טוענים כי חוק חופש המידע, למשל, אינו חל על התאגידים, ולכן קשה עד בלתי־אפשרי לקבל מבתי החולים פרטים מלאים על פעילותם. לדברי עו"ד אלונה וינוגרד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "הטענה של בתי החולים אינה סבירה, כי התאגידים הם בפועל חלק אינטגרלי מבתי החולים ומנוהלים בבתי החולים עצמם, והמידע נמצא בידי בתי החולים - שחוק חופש המידע חל עליהם באופן מלא. אנו בוחנים בימים אלה פעולה משפטית שתכריע את אי־הבהירות הזאת".

5. "מנוגד לאופי של מערכת ציבורית"

שכר הבכירים

"התאגידים התחילו כרעיון טוב שתפח לממדים בלתי הגיוניים, למקום שבו מתחרים על שכר מול המערכת הפרטית", אומר הממונה על השכר במשרד האוצר, עו"ד קובי אמסלם. "אני רוצה שרופאים מנוסים יעבדו בתאגיד - הן בניתוחים נוספים אחר הצהריים והן כ'פול־טיימרים' (רופאים שעובדים בבית החולים הציבורי גם אחר הצהריים; רל"ג), אבל מה שקורה פה בשנים האחרונות משקף חלק מהבעייתיות שבה הרופאים 'נפגשים' במערכת הציבורית עם שכר השוק הפרטי, וזה יוצר מצב מאוד מעוות".

לדברי אמסלם, "יצרנו לתאגיד יכולת להתחרות עם המערכת הפרטית על כוח אדם דרך השכר, וזה מנוגד לאופי של מערכת ציבורית. התקנות יצרו אופציה למנהל בית החולים לשלם שכר גבוה לרופאיו הבכירים כנגד עבודה נוספת, ולרופאים 'כוכבים' - וזה מייצר זחילה כלפי מעלה של השכר בכלל המערכת, כי קופות החולים לא נשארות אדישות. זה לא קרה לנו ברשויות מקומיות ולא במקומות אחרים במערכת הציבורית. ניהול שכר מרכזי נועד למנוע תחרות על כוח אדם דרך השכר, אבל אנחנו נמצאים בכלכלת שוק - המחירים הם פועל יוצא של האלטרנטיבה התעסוקתית של הרופאים".

שיאני השכר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים