רשות המסים תבדוק המנתחים שגבו עשרות אלפי דולרים "מתחת לשולחן"

בעקבות תחקיר "עובדה", פתחה רשות המסים בבדיקת הפרשה שבה דרשו מנתחים בכירים מבית החולים איכילוב תשלום גבוה במיוחד מתיירי מרפא ■ משרד הבריאות פנה לפרקליטות בבקשה לבחון אפשרות של פתיחה בחקירה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רשות המסים פתחה הבוקר (ג') בבדיקה בעקבות תחקיר "עובדה" ששודר אמש בערוץ 2 ובו נראים שלושה מנתחים בכירים בבית החולים איכילוב, כשהם דורשים סכומי כסף גדולים "מתחת לשולחן" עבור טיפול בתיירים רפואיים בתוך בית החולים. המנתחים הם פרופ' שלומי קונסטנטיני, פרופ' צבי רם וד"ר יוסי פזיצוין. במהלך הכנת הכתבה אמר ד"ר יוסי פז לתחקירנית שהציגה את עצמה כסוכנת תיירות רפואית כי ייתן לה קבלה עבור התשלום.

הבוקר כבר פנו חוקרי רשות המיסים לצוות התכנית וביקשו מהם חומרים שישמשו לחקירה. במהלך היום אף הגיעו אנשי הרשות לבית החולים איכילוב בתל אביב. מרשות המיסים נמסר: "אנחנו לא נוהגים להתייחס לנושא החקירות". עו"ד נבות תל צור, המייצג את קונסטנטיני ורם, אמר כי אינו רוצה להגיב בשלב זה.

משרד הבריאות פנה לפרקליטות המדינה בבקשה לפעול בשיתוף פעולה ולבחון אפשרות של פתיחה בחקירת משטרה בנוגע לשלושת המנתחים מאיכילוב, פרופ' שלומי קונסטנטיני, פרופ' צביקה רם וד"ר יוסי פז, אשר תועדו בתכנית "עובדה" כשהם דורשים מתחקירנית שהציגה את עצמה כסוכנת תיירות רפואית תשלום "מתחת לשולחן" עבור ניתוח בתוך בית החולים הציבורי.

"לצערנו, הכתבה אינה משאירה מקום רב לספק, בדבר טיבם של חילופי הדברים", כותבת היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר הראל, לפקליט המדינה הנכנס, שי ניצן. "התגובות שצוטטו ,לרבות של הרופאים עצמם, אינן משנות את התמונה,או מסלקות את הרושם הכבד, כפי שהשתקף בתחקיר, והראיות המצולמות, ובמידה רבה תומכות ברושם זה".

חדר ניתוח באיכילובצילום: ניר כפרי

היבנר הראל קוראת לתיאום בין משרד הבריאות לפרקליטות, ביחס לאפיקי הפעולה הנדרשים, "בכל מישור מתאים,לרבות פתיחה בחקירה משטרתית ככל שתראו לנכון... תיאום זה נדרש, גם כדי שמישורי פעולה שונים לא "יתנגשו" או "ישבשו" את האחרים, והדברים מובנים".

היא מוסיפה כי "למותר לציין, את החומרה הרבה שמייחסת שרת הבריאות, והנהלת משרד הבריאות לפרשה, ואת נחישותם לעשות כל אשר נדרש, למיגורו של כל גילוי של "רפואה שחורה", בבתי חולים ממשלתיים ובכלל, ומיצוי הדין עם כל מי שמעורב במעשים בלתי כשרים של "רפואה שחורה". כאמור, אנו נסייע ונירתם ככל הנדרש, לכל פעולה מתחייבת".

שרת הבריאות, יעל גרמן, אמרה בתגובה לתחקיר כי "יש לטפל בנושא ברמה האישית וברמה המערכתית. ברמה האישית, יש לעשות הכול כדי למגר כל גילוי של 'רפואה שחורה' במערכת הבריאות. לכן פנתה היועצת המשפטית של משרד הבריאות לפרקליט המדינה וביקשה ממנו לבחון את כל אפיקי הפעולה הנדרשים, לרבות פתיחה בחקירה משטרתית. ברמה המערכתית, כל נושא תיירות המרפא נידרש לטיפול, הסדרה וקביעת כללים מנחים שישמרו על טובת הציבור. זאת עושה הוועדה הציבורית היושבת על המדוכה ולומדת את הנושא ברצינות כבר כמה חודשים. ככל שהתחקיר שנעשה הינו מטלטל, הרי שיש לברר את העובדות בטרם קבלת החלטות".

אמש, לאחר שידור התחקיר, פנה עו"ד אלעד מן, שמשמש יועץ משפטי של עמותת הצלחה, העוסקת בתיירות רפואית, ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין, למפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו ולרשות המסים. מן דרש לפתוח בחקירה פלילית נגד הרופאים ונגד הנהלת איכילוב.

גם תנועת אומ"ץ פנתה הבוקר למבקר המדינה יוסף שפירא בדרישה כי יחקור את כל נושא התיירות הרפואית "שתופסת נתח משמעותי בבתי החולים הציבוריים בארץ ומי שיוצא נפגע מכך הם החולים הישראלים". בתנועה טוענים כי "חרף הבטחותיו של משרד הבריאות כי הנושא יטופל, בפועל לא השתנה המצב מאז אלא רק החמיר. מספר הניתוחים והטיפולים הרפואיים במסגרת תיירות המרפא עלה בצורה משמעותית, זאת בשל היעדר פיקוח צמוד של משרד הבריאות. בהיותו מקור הכנסה חשוב לבתי החולים, גדלו התיאבון והחמדנות עם זיהוי הפוטנציאל לתיירי מרפא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר