עיריית ת"א: התחלנו בהליכים להשעיה דחופה של המנתחים מאיכילוב

(עדכון) מנהל בית החולים הכריז מוקדם יותר כי הוא מבקש לפתוח בהליך של השעיה, אך את ההחלטה הסופית יקבל רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב המעסיקה את הרופאים ■ ההשעיה יכולה לנוע בין 14 יום ליותר משנה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עיריית תל-אביב-יפו הודיעה כי החלה ב"הליכים להשעיה דחופה של שלושת הרופאים, פרופ' צביקה רם, פרופ' שלמה קונסטנטיני, ודר' יוסי פז, על פי בקשתו של מנהל המרכז הרפואי איכילוב, פרופ' גבי ברבש". איכילוב הוא בית חולים עירוני-ממשלתי ועובדיו הם למעשה עובדי עיריית תל אביב. לפיכך את בקשת ההשעיה הגיש מנהל בית החולים פרופ' גביש ברבש לעיריית תל אביב - שבסמכותה לקבל את ההחלטה.

בעירייה מסרו כי "הליכי ההשעיה יתבצעו כמקובל וההחלטה תתקבל לאחר שייערך שימוע לרופאים, ותוך מעקב אחר עמדת הפרקליטות על פי פניית משרד הבריאות בעניין זה". השעיה דחופה, אם אכן יוחלט על כך, מוגבלת לשבועיים עם אפשרות להארכה ל-30 יום.

מהלך הדברים מרגע בקשתו של ברבש הוא כזה: בקשת מנהל איכילוב להשעיית הרופאים עברה לסמנכ"ל משאבי האנוש בעירייה, שבודק באופן ראשוני את הנימוקים להשעייה וצפוי להגיש קובלנה לתובע העירוני. התובע העירוני יבדוק באופן מעמיק יותר את הטענות כלפי הרופאים ויחליט אם לבקש השעיה של הרופאים, ואם כן – השעיה דחופה או רגילה. בשלב הבא הטיפול בבקשה יעבור לסמנכ"ל משאבי האנוש בעיריית תל אביב, שיערוך לרופאים שימוע. הרופאים יכולים לבוא לשימוע מלווים בעורך דין או כל אדם אחר, להשמיע את טענותיהם ולהסביר מדוע לדעתם אין מקום להשעות אותם.

בסופו של הליך השימוע יקבל ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, את סיכום השימוע עם טענות הרופאים, טענות התובע העירוני והמלצת הסמנכ"ל. על סמך כלל החומרים הללו - חולדאי הוא שיכריע סופית אם להשעות את הרופאים, והאם ההשעיה דחופה או רגילה. ההחלטה הסופית של חולדאי בנושא עשויה, אם כן, בין ימים ספורים לשבועות.

עד ההשעיה, אם תהיה כזו, הרופאים יכולים להמשיך לעבוד כרגיל. במקרה של השעיה – הם יוכלו להמשיך לעסוק בפרטיקה הפרטית שלהם, ואף לנתח חולים בבתי חולים פרטיים.

בית החולים איכילוב

במהלך תקופת ההשעיה צריכה העירייה להחליט אם להגיש תובענה משמעתית או לאו. השעייה רגילה יכולה להימשך עד תום בירור התובענה המשמעתית בבית הדין. השעייה שכזו יכולה להימשך חודשים ואף יותר משנה, אך ניתן גם להפסיקה במהלך ההליך, אם מתרשמים למשל כי הנזק מההשעיה עולה על התועלת.

"מדובר בבכירי הרופאים"

במכתב ששלח הבוקר ברבש לרופאי ועובדי בית החולים הוא ציין כי "אמש פורסם תחקיר עובדה בו נראים שלושה רופאים בכירים שלנו כשהם דורשים תשלום עבור טיפול בתיירי מרפא בבית החולים. יאמר מראש ובצורה ברורה: אין ספק לאיש, שאסור לדרוש או לקבל תשלום עבור טיפול הניתן לאזרח או לתייר במסגרת בית החולים הציבורי. הבוקר, לאחר שהתכנית שודרה ומול העדויות המצולמות הנוקבות – הדברים מחייבים פעולה".

לדברי ברבש, ההחלטה הקשה עלולה לפגוע זמנית בתפקוד בית החולים אך נובעת בין היתר מחשיבות המסר שמועבר לרופאי ועובדי בית החולים: "נחמץ הלב. מדובר בבכירי הרופאים, רופאים עתירי זכויות שחיים ונושמים את בית החולים שלנו מהבוקר עד הלילה ואלפים חייבים להם את חייהם על עבודתם כאן".

פרופ' גבי ברבש, מנהל בית החולים איכילובצילום: ניר כפרי

"ברור שלהחלטה על אופן הטיפול במצב הנוכחי עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על תיפקודו של כל המערך הנוירוכירורגי ועל המשך הטיפול במאות חולים, מבוגרים וילדים", הוסיף ברבש. "עם זאת, המרכז שלנו כמו כל בית חולים חייב לשמור על החוק, על כללי התפעול המוכתבים לנו ועל העקרונות האתיים המתחייבים מכל מי שעוסק במקצוע הרפואה. היסוס כאן עלול לגרום נזקים בשטחים ותחומים נוספים ולערער את האתיקה הארגונית – עניין שיש לו השלכות חמורות לא פחות". לכן, לדבריו, "חובה עלי לפתוח בהליכי השעייה מול שלושת הרופאים".

בסיום דבריו אמר ברבש כי "בית החולם התמודד עם לא מעט משברים בעבר, התחזקנו והפכנו למרכז על מצטיין ומוביל ל מרות המשברים, כיוון שאף פעם לא טייחנו טעויות ותקלות, תחקרנו, למדנו והפקנו לקחים. איש מאיתנו אינו חסין מטעויות. אנו לומדים ונפיק לקחים גם מאירוע זה. אני מתפלל שתמצא הדרך לפעול על פי החוק במינימום פגיעה בחולים ותוך המשך שמירה על העקרונות המוסריים שבית החולים שלנו חייב לעבוד לפיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן