המנתחים שהסתנוורו

התיירות הרפואית מזמן נהפכה מעיסוק אזוטרי להכנסה הנחשקת של בתי החולים

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מה שהופך את תחקיר עובדה שישודר הערב למהדהד כל כך הוא שילוב של שני דברים: השמות והתזמון. הרופאים ש"מככבים" שלא בטובתם בתחקיר הם הכוכבים הגדולים של איכילוב, וזו לא קלישאה: מדובר ברופאים הבולטים והידועים של בית החולים, מנתחים בחסד שחולים מגיעים אליהם מכל ישראל ואף מהעולם, מסוג הרופאים שכל מנהל בית חולים יעשה וישלם הרבה כדי להעסיק אותם.

שניים מהם, פרופ' צביקה רם וד"ר יוסי פז, אף היו משתתפים פעילים במחאת הרופאים בקיץ 2011 לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית. פז אף התפרסם כחושף שחיתויות נודע במערכת הבריאות, כשהיה מעורב פעיל בחשיפת פרשות שחיתות שהתרחשו באיכילוב בעבר.

המשתנה השני הוא התזמון: החשיפה היא כמו פצצה מדויקת שנופלת על ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, בעוד שחבריה דנים בנושא הסדרת התיירות הרפואית ובשר"פ. לפי המידע שזורם מוועדת גרמן, חברי הוועדה ובעיקר היו"ר, יוג'ין קנדל, מתכוונים להיות ליברלים למדי בכל הנוגע להמלצותיהם בנוגע להסדרת התיירות הרפואית - לא בטוח שזה יהיה קל כל כך לאחר החשיפה של עובדה.

פרופ' שלומי קונסטנטיני

התיירות הרפואית נהפכה כבר מזמן מעיסוק אזוטרי שסיפק דמי כיס לבתי החולים - להכנסה הצומחת והנחשקת ביותר שלהם. בתי החולים משקיעים מאמצים ומשאבים רבים במשיכת התיירים הרפואיים אליהם, מספקים להם מסלולים מקוצרים של בדיקות וטיפולים ומלווים צמודים דוברי רוסית, וטוענים כי הכל נעשה בסופו של דבר במטרה להגדיל את תקציבם המדולדל ולדאוג לחולה הישראלי באמצעות רכישת ציוד חדיש ותוספת כוח אדם.

אלא שהקולות שטוענים כי פעמים רבות הטיפול בתיירי המרפא בא על חשבון החולה הישראלי הולכים ומתרבים עם התעצמות התופעה, והחשיפה של "עובדה" מוכיחה כי מחיר נוסף של תעשיית הכסף הזו הוא סכנה של הסתנוורות והשחתת מידות של חלק מהרופאים המעורבים.

כך או כך, כבר שנים שוועדות מומחים, פאנלים, ימי עיון ובכירי משרד הבריאות משקיעים הרבה אנרגיה בדיון על רגולציה מתאימה, אך לא מקבלים שום החלטה. בינתיים, בשטח, הכנסות בתי החולים מהתיירים הרפואיים חצו כבר מזמן את קו חצי מיליארד השקלים, מחלקות מסוימות כורעות תחת העומס, ואיש לא מפקח באמת על המתרחש.

ד"ר יוסי פזצילום: ניר קידר

מכתבו של מנהל איכילוב, פרופ' גבי ברבש, לרופאי איכילוב הוא דוגמה טובה לקריצה שכזו: מצד אחד הוא מבהיר כי אסור לגבות תשלום נוסף מהתייר או מלוויו מלבד התשלום לבית החולים, ומאידך מוסר לרופאים שמותר להם לתת ייעוץ פרטי בתשלום במרפאה הפרטית לתיירי המרפא, ואז להפנותם לטיפול באיכילוב "אחרי הייעוץ".

מי שמתפקדים כמעין נוכחים נפקדים בתחקיר הם דווקא התיירים הרפואיים עצמם, שלעתים יש הרגשה ששרשרת ארוכה של גופים ומתווכים מנסה לעשות רווח על גבם: החל מהמתווכים בארץ מוצאם, בית החולים, התעשייה שסביבו, ולעתים גם הרופאים עצמם.

חשוב להבין: התיירים הרפואיים ברובם אינם אוליגרכים או בני ובנות אוליגרכים, אלא בני המעמד הבינוני במדינות שבהן שירותי הבריאות במצב קשה, אנשים שנאלצים לעתים למכור את רכושם או לערוך מגבית כדי לממן את הטיפול בישראל. לדברי אדם שמכיר מקרוב את תעשיית התיירות הרפואית, "לעתים הם יוצאים מפה עם חוויה כל כך קשה של ניצול שזה גורם לישראל יותר נזק תדמיתי מתועלת".

פרופ' צבי רם

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים