הפרסה של משרד הבריאות: מבקש חוות דעת חדשה על הכרייה בשדה בריר

משרד הבריאות מינה מומחה בינלאומי לבחינת הכרייה אף ששרת הבריאות הבהירה באינספור הזדמנויות כי המשרד מתנגד מסיבות בריאותיות לכריית פוספטים בשדה בריר - שבה מעוניינת כיל. משרד הבריאות: "השרה חזרה והדגישה כי תבקש ממומחה בלתי־תלוי לבדוק את הנושא"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

המאבק על כריית הפוספטים של חברת רותם אמפרט (החברה הבת של כיל) בשדה בריר הסמוך לערד נפתח מחדש: ל–TheMarker נודע כי באחרונה הוחלט במשרד הבריאות לשכור את שירותיו של מומחה בינלאומי לצורך קבלת חוות דעת חדשה על הכרייה בשדה בריר. ההחלטה התקבלה אף שבחודשים האחרונים חזרו ואמרו אנשי המקצוע ושרת הבריאות עצמה שוב ושוב, כי הם מתנגדים לכרייה בשדה בריר וכי זוהי עמדתו הסופית של המשרד.

מאחר שהמומחה נבחר בתום חודשים של התכתשויות בין כיל לבין משרד הבריאות, ניתן להניח כי חוות דעתו באשר לכרייה תהיה מכרעת, וכי למשרד הבריאות יהיה קשה מאוד להתנגד לה. המומחה שנבחר על ידי משרד הבריאות הוא פרופ' ג'ונתן סאמט (Samet) מאוניברסיטת דרום קליפורניה שבלוס אנג'לס, מומחה בבריאות הציבור המתמחה במיוחד בנושא זיהום אוויר. בין השאר פירסם מחקרים בנושא כריית אורניום. סאמט יבוא לישראל בתחילת ינואר לביקור של כמה ימים, שבמהלכו יסייר בשטח המריבה, ייפגש עם גורמים שונים ויקבל חומר כתוב רב. שכר עבודתו של סאמט, בסך עשרות אלפי דולרים, ימומן במלואו על ידי משרד הבריאות.

עימות חזיתי

נושא כריית הפוספטים על ידי רותם אמפרט בשדה בריר מעסיק את הממשלה ואת כיל כבר חודשים ארוכים, שבמהלכם הגיעו שני הצדדים לעימות חזיתי גלוי. פוטנציאל הכרייה של סלעי פוספט בשדה בריר הוא כ–65 מיליון טונה - מחצבים ששוויים הכולל מוערך בעשרות מיליארדי שקלים.

יעל גרמן, שרת הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ממצאים של המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק, אבק הפוספט מכיל חומרים מסוכנים, ובהם אורניום וראדון, הפולטים קרינה רדיואקטיבית. בבדיקה שנערכה במרכז בשלוש דוגמאות פוספט, נמצאו בהן ריכוזים משמעותיים של אורניום וראדון. על פי חוות דעת של ד"ר מיכה ברחנא, לשעבר רשם הסרטן הלאומי, ושל ד"ר יהונתן דובנוב, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת חיפה, שיעור התמותה הכוללת בערד יעלה ב–4.25% כתוצאה מהפעלת המכרה - כלומר, שבעה מקרי מוות נוספים בשנה.

משרד הבריאות אף ציין בעבר כי הפעילות התחבורתית שכרוכה בהפעלת המכרה צפויה לגרום לתוספת של זיהום אווירי, על ידי חומרים ש"ידועים בתרומתם למחלות לב־ריאה, וייתכנו גם סוגי תחלואה נוספים". מנגד, טוענים בכיל כי רותם אמפרט תיסגר ו–9,000 עובדיה יפוטרו אם לא יאושר לה לכרות בשדה בריר, וכי חוות הדעת שעליהן מסתמך משרד הבריאות הן בעייתיות ומוטות, ושהמשרד מתעלם מחוות דעת אחרות שמוכיחות כי אין בעיה בריאותית בכרייה.

"לבריאות אין תחליף"

החלטתו של משרד הבריאות היא תפנית חדה בעמדתו ובעמדת שרת הבריאות כפי שהוצגה בהזדמנויות שונות עד כה. לפני כשנה וחצי, ביולי 2012, כאשר בראש המשרד עמד סגן השר יעקב ליצמן, העביר משרד הבריאות למשרד הפנים את עמדתו החד־משמעית נגד כל כרייה בשדה בריר: "אנו סבורים כי הפקדת התוכנית תביא לפגיעה אמיתית ולסכנה לבריאות התושבים הגרים באזור, ואנו סבורים כי יש לדחות את התוכנית", נקבע בחוות הדעת.

"גם אם קיים ויכוח לגבי מספר החולים והנפטרים מתוספת הזיהום, עדיין תוספת תחלואה ותמותה תהיה בוודאות. הפעילות במכרה תביא לתוספת של קרינה שלא ניתן להעריך אותה במדויק בשלב זה. קרינה זו מהווה תוספת סיכון ופגיעה בריאותית פוטנציאלית לאוכלוסייה הסמוכה - הפוספט עשיר באורניום ובאיזוטופים שונים".

תושבי ערד מפגינים נגד הכרייה בשדה בריר, ביולי השנהצילום: תומר אפלבאום

עוד כתב משרד הבריאות כי "כפי שהבהרנו במכתבים קודמים, לאתר שדה בריר חלופות אחרות בנגב ובמקומות רחוקים מריכוזי אוכלוסייה. יש לקדם אתרים אלה לאישור. לבריאות האוכלוסייה אין תחליף".

בדצמבר אותה שנה, לאחר שמשרד הפנים ניסה לקדם תוכנית לכרייה ניסיונית (פיילוט) באזור שדה בריר למרות התנגדות משרד הבריאות, שיגר ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, לראש מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, הבהרה בדבר עמדתו של משרד הבריאות בנושא: "עמדת משרד הבריאות היא שאין מקום לכרייה מכל סוג בשדה בריר אשר יש בה סיכון לאוכלוסייה. המשרד יאשר כרייה ניסיונית רק אם יוכח שאין בה כל סכנה בריאותית, דבר המותנה בריחוק מספק מאוכלוסייה, כולל הבדואית (...) סגן השר (דאז - יעקב ליצמן; רל"ג) עומד על דעתו המתנגדת להמשך קידום הנושא".

לאחר הבחירות, כאשר נכנסה יעל גרמן לתפקיד שרת הבריאות, היא הבהירה בהזדמנויות רבות ושונות כי היא מאמצת את עמדת הדרג המקצועי במשרד הבריאות. למשל, באפריל השנה הודיעה בתשובה לשאילתה של ח"כ דב חנין (חד"ש) בנושא כי "משרד הבריאות לא שינה את עמדתו. המשרד סבור שהעבודה בשדה בריר אינה בריאה ואינה רצויה. עמדתו נמסרה לכל 
הגורמים הנוגעים בדבר... נעמוד על דעתנו, נבהיר אותה וכמובן נמסמך אותה במסמכים הקיימים במשרד".

איתמר גרוטו ממשרד הבריאותצילום: תומר אפלבאום

באותו חודש חזרה על הדברים בראיון לתוכנית "סדר יום" ברשת ב', ואמרה כי "עמדת משרד הבריאות מתנגדת לכרייה בשדה בריר, ולא שינינו את עמדתנו". היא הוסיפה כי "יש שתי אלטרנטיבות לכריית פוספטים בנגב, ולא ראיתי שכיל מדברת על כך. יכול להיות שהאלטרנטיבות האלה מחייבות השקעה בתשתיות (...) אבל אם צריך להשקיע קצת כסף בתשתיות מול בריאות וסיכון הציבור, ברור שעדיף לכרות במקום שמרוחק מבני אדם מאשר במקום קרוב".

כיל מפעילה לחץ

במקביל, יצאו עובדי כיל ומנהליה למאבק ציבורי לאישור הכרייה בשדה בריר. בהנהלת כיל הבהירו כי בתוך עשור תסתיים כריית הפוספטים של החברה במישור רותם, וכי אם לא תאושר להם כרייה בשדה בריר או לכל הפחות פיילוט באזור, הם יחפשו אלטרנטיבות בחו"ל.

חודש לאחר מכן (מאי השנה), לאחר פגישה שקיימה שוורץ ממשרד הפנים, המבקשת לקדם את הכרייה, אמרה גרמן באמצעות הדוברת שלה ל–TheMarker כי "לאחר הפגישה נותרה השרה בעמדתה, שלפיה אין מקום לבצע כרייה בשדה בריר, ותחת זאת יש לבחון חלופות לכרייה באזורים שאינם סמוכים לריכוזי אוכלוסייה". בראיון נוסף בתוכנית "סדר יום" אחרי הפגישה עם שוורץ הבהירה גרמן כי "בשדה בריר אי־אפשר לכרות".

חודש מאוחר יותר, ביוני השנה, חזרה גרמן ואמרה בראיון לעיתון "גלובס" כי "לא תהיה כרייה בשדה בריר", והוסיפה כי "קראתי את חוות הדעת שחוברו בנושא והשתכנעתי שהן נכונות. כרייה במקום הזה, בעיקר בגלל עקרון הזהירות המונעת, אסורה ואין לאפשר אותה".

סטפן בורגס, מנכ"ל כילצילום: עופר וקנין

בסיור שערכה גרמן באותו חודש באזור המריבה בשדה בריר, פרץ גם עימות חזיתי בינה לבין עובדי רותם אמפרט שבאו להפגין מולה ולהתריע כי התנגדות משרד הבריאות תביא לפיטוריהם. גרמן השיבה בנחרצות כי "אני שרת הבריאות ולא שרת העבודה, ואני צריכה לדאוג לבריאות התושבים, ואקבע את דעתי רק לפי חוות הדעת המקצועיות". כשניסו העובדים בתגובה להטיח בה כי היא מקבלת החלטות על סמך דו"ח אחד של משרד הבריאות שמתנגד לכרייה, אל מול כמה דו"חות שתומכים בה, השיבה גרמן כי "אני לא קוראת דו"חות שהחברה שילמה עבורם. הם לא שווים בעיני. ברגע שחברה שיש לה אינטרס משלמת על דו"ח, הוא לא שווה בעיני".

פנייה למבקר המדינה

גם גרוטו ממשרד הבריאות חזר במאי האחרון על עמדת המשרד. כשנשאל בדיון של ועדת הפנים של הכנסת על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב, מה עמדתו הסופית של משרד הבריאות, השיב: "עמדת המשרד - הן של אנשי המקצוע והן של שרת הבריאות - היא נגד ביצוע של כרייה כלשהי 
בשדה בריר, בין שמדובר בפיילוט ובין שבמהלך מלא (...) מבחינתנו שדה בריר זה המקום הכי גרוע מבחינה בריאותית". בנוגע לאפשרות של כרייה ניסיונית (פיילוט) אמר גרוטו כי עריכת ניסוי כזה מחייבת קבוצה גדולה של נבדקים ועשרות שנים של בחינה, ולכן הניסוי (הפיילוט) שהוצע אינו רלוונטי מבחינה מדעית.

באותו דיון אמר סגן שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן: "אני מכיר את הנפשות הפועלות. אני מכיר כאן את ההון והשלטון (...) הדבר הזה מסוכן לתושבי ערד בצורה חריפה ביותר. מה שקורה כאן זה שיש אינטרסנטים, יש חברות גדולות. אני לא יכול להתמודד אתן, יש להן הרבה כסף. לא אכפת להן מהבריאות של הציבור".

כמה ימים לאחר מכן פנה ליצמן יחד עם חברי כנסת נוספים למבקר המדינה בבקשה כי יערוך "בדיקה מקיפה וכוללת של הליכי קידום הכרייה בשדה בריר" על ידי רותם אמפרט. ליצמן טען כי "על אף התנגדות משרד הבריאות, בזמנו ואף היום, לכרייה בשדה בריר, מופעלים לחצים מצד גורמי שלטון וגורמים נוספים על משרד הבריאות, במטרה לאשר את הכרייה. קיים חשש כי לחצים אלה מונעים משיקולים שלא משרתים את אינטרס הציבור וכי הם מערבים שיקולים זרים".

בכיל וברותם אמפרט אמרו אז בתגובה כי הם יברכו על בדיקת מבקר המדינה, וכי הם מקווים שהמבקר יבדוק מדוע שינה לכאורה משרד הבריאות את עמדתו בנושא הכרייה בשדה בריר, לאחר שבעבר תמך, לטענת החברה, בכרייה ניסיונית.

בתשובה לשאלה מה גרם לשינוי עמדת משרד הבריאות, שהתנגדה נחרצות לכרייה בשדה בריר, ואם הופעלו עליו לחצים חיצוניים, נמסר מלשכתה של גרמן: "השרה חזרה והדגישה בכל פורום, לרבות בפגישה שנערכה עם שוורץ ולאחר ביקור מתוכנן בשטח, כי תבקש ממומחה בלתי־תלוי ונטול פניות לבדוק את הנושא ולהעביר למשרד את חוות דעתו המקצועית. אמרה ועשתה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"