ראיון |

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת: "הגיע הזמן לפרק את משרד הבריאות"

זאב וורמברנד מציע פתרון חדש לניגוד האינטרסים של משרד הבריאות, בהיותו הרגולטור של בתי החולים וגם הבעלים שלהם: להעביר את רוב בתי החולים לניהול הקופות מכבי ומאוחדת ■ כך, הוא מסביר, יעבור חלק מהנטל לטיפול בקהילה, הניהול יתייעל, התורים יתקצרו ובתי החולים יהיו יעילים יותר

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

"הגיע הזמן להוציא את בתי החולים מידי משרד הבריאות, לפרק את משרד הבריאות ולהפוך אותו לרשות בריאות ממלכתית שתתמקד ביצירת רגולציה ואכיפתה - בלי ניגודי עניינים ובלי אינטרסים צולבים" – כך אומר מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד, בראיון ל-TheMarker. ויש לו גם רעיון לאן יעברו בתי החולים: יחולקו בין הקופה שהוא מנהל למתחרה מכבי.

כבר כמה חודשים שהתקשורת עוקבת באינטנסיביות אחר דיוני ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, כשהדיון שמסעיר יותר מכל את הרוחות הוא על השר"פ – הכנסת רפואה פרטית לבתי החולים הציבוריים, והנושאים האחרים זוכים לתהודה מעטה יחסית. אחת מוועדות המשנה החשובות שפועלות לצד הוועדה, בראשותה של רונית קן, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, עוסקת בנושא שנידון כבר עשרות שנים ללא כל התפתחות של ממש: התפקיד הכפול של משרד הבריאות כרגולטור וכבעלים של בתי חולים. ייתכן כי חוסר העניין הציבורי בתת הוועדה הזו נובע מכך שכבר אינספור פעמים בעבר הוחלט להפריד, בצורה כזו או אחרת, בין בתי החולים למשרד – אך ההחלטה מעולם לא יצאה לפועל.

האם דווקא ועדת גרמן תצליח לעשות שינוי במקום שבו ועדות וממשלות קודמות נכשלו? וורמברנד מאמין שכן. בשבוע שעבר הוא הופיע בפני הוועדה והציג בפניה תוכנית סדורה להוצאת 11 בתי החולים הממשלתיים מידי משרד הבריאות, וחלוקתם בין קופות החולים מאוחדת ומכבי באופן מדורג. לוורמברנד, נזכיר, יש ניסיון בניהול בתי חולים עוד מימיו כמנכ"ל שירותי בריאות כללית שמנהלת שמונה בתי חולים כלליים – והוא חושב שמה שעובד מצוין בכללית, יכול לעבוד טוב גם בקופות החולים האחרות.

"פירוק משרד הבריאות והפיכתו לרשות ממשלתית שעוסקת בפיקוח, תכנון ארוך טווח, בקרה וייזום של רפורמות חיוניות הוא הפתרון הטוב ביותר", הוא אומר. "העובדה שכל כך הרבה ועדות כבר דנו כל כך הרבה שנים בשינויים, שיפורים ושדרוגים של משרד הבריאות במבנה הקיים שלו ללא הועיל, מוכיחה שהמתכונת הזו פשוט לא עובדת".

זאב וורמברנדצילום: אייל טואג

מה בדיוק התוכנית שלך אומרת?

"המדינה תעביר על פני מספר שנים שמונה מתוך 11 בתי החולים הממשלתיים לניהול של שתי קופות החולים, מכבי ומאוחדת. בשלב הראשון כל קופה תקבל לאחריותה שני בתי חולים, וכעבור שנתיים־שלוש עוד שני בתי חולים. המדינה תישאר עם שלושת בתי החולים הממשלתיים הגדולים – שיבא, איכילוב ורמב"ם - שהם מטבע הדברים גם המאוזנים יותר תקציבית, ולכן ניתן יהיה לתאגד אותם (להפוך אותם לתאגידים עצמאיים, מהלך שנכשל בעבר – ר.ל.ג)". וורמברנד נוקב גם בשמות בתי החולים שהיה רוצה להעביר אליו: הלל יפה בחדרה, אסף הרופא בצריפין ובני ציון בחיפה.

למה להעביר?

"ברגע שהקופות יחזיקו הן בבתי חולים והן ברפואת הקהילה, זה יאפשר לכל קופה לבצע מינויים תחומים בזמן (בניגוד למצב הנוכחי שבו המינוי של מנהל בית חולים הוא לכל החיים, ר.ל.ג) כך שמנהלים בכירים ינהלו חלק מהזמן בתוך הקהילה וחלק בבתי החולים. חלוקה כזו תאפשר להם ראייה כוללת יותר של צורכי המטופלים. בנוסף יהיו רצף וחלוקה נכונים יותר בין האשפוז לקהילה: נושאים כמו פסיכיאטריה, גריאטריה, קרדיולוגיה וטיפולים שונים, כמו חלק מהטיפולים האונקולוגיים שנעשים כיום בלי הצדקה בתוך בתי החולים, יעברו לקהילה - עם נגישות טובה יותר ללקוחות, רמת שירות גבוהה יותר ותחושה נעימה יותר.

רונית קןצילום: תומר אפלבאום

"לבתי החולים יתפנה מקום וזמן להתמודד עם טיפולים מורכבים יותר שאי אפשר לבצע בקהילה, כמו טיפולי עיניים לחולי סוכרת או דיאליזה לחולה מורכב. זו ראייה כוללת ונכונה יותר, כי כיום יש תחומים שרק מתוך הרגל ומאבק על משאבים נשארים בבתי החולים, אף שניתן להוציא אותם לקהילה. כל ההסתכלות על המטופל תהיה כוללת ועניינית יותר".

מבוטח של מאוחדת שקורא את השורות האלה, שואל את עצמו קרוב לוודאי אם זה יגרום למאוחדת להפנות אותו רק לבתי החולים שבבעלותה.

"אין כל חשש כזה. במידה שנקבל לידינו בתי חולים, אני מתכוון לעשות במקביל עוד שלושה צעדים מרכזיים: הראשון הוא לאפשר לכל לקוחות מאוחדת באותו אזור ללכת לכל בית חולים שהם רוצים, כלומר – זכות בחירה מוחלטת. מטופלים שלנו במרכז יוכלו לבחור בין אסותא אשדוד, קפלן של הכללית ברחובות ועד וולפסון ואיכילוב הממשלתי. אני חושב שבית החולים שייך לכל הקופות, ונאה דורש נאה מקיים: כפי שאני מצפה שקופות אחרות יפנו לבתי החולים שלנו – כך אני אפנה לבתי חולים אחרים.

"הצעד השני הוא הפעלת מודל שקוף של אורכי תורים, והתחייבות לכך שהתור בכל אחד מהתחומים בבתי החולים שלנו יהיה הקצר ביותר – כדי להגביר את התחרות ולמשוך אלינו מטופלים. הצעד השלישי הוא להפעיל מודל של בית חולים שיש בו אלמנט קהילתי, כך שקופות שירצו בעצמן לשחרר את המטופלים מתוך בית החולים יוכלו לשלוח רופאים ולבצע את המהלך – כדי למנוע חשש לאשפוז יתר. כל קופה תוכל לשתף פעולה עם בית החולים ולהחליט על שחרור המטופלים שלה".

"קופות חזקות ויציבות"

אין זה סוד שקופות החולים, כולל מאוחדת, הן גירעוניות, וכי גם בתי החולים הממשלתיים – למעט הגדולים שבהם – מסיימים כל שנה בגירעון שמכוסה על ידי הממשלה. האם זה רעיון טוב להעמיס גוף גירעוני אחד על גוף גירעוני אחר? וורמברנד דווקא אופטימי: "ניסיון העבר שלי (כמנכ"ל הכללית, ר.ל.ג) מראה שדווקא בבתי החולים הבינוניים כמו העמק ומאיר, ברגע שהם חלק מקופה, ניתן לבטל כפילויות וליצור ערכים מוספים כך שבית החולים יכול להגיע לאיזון בקלות. שיתוף הפעולה המלא בין הקופה לבית החולים בשאלה איך נכון לעשות את הטיפול – מייעל את שני צדדי המשוואה".

איך תתמודד עם מצב שבו הקופות האחרות "יחרימו" את בתי החולים של מאוחדת ולא יפנו אליהם מבוטחים כחלק מהתחרות?

"אני לא חושש ממצב כזה, כי אני חושב שאם אנחנו ניתן שירות טוב ותורים קצרים ומהירים – בעידן של היום לא ניתן לייבש בית חולים טוב, כי הדרישה אליו מגיעה מלמטה - מהמבוטחים".

וורמברנד חושב כי הפתרון האפשרי האלטרנטיבי והפופולרי, של הקמת רשות אשפוז לאומית שתחתיה יפעלו כל בתי החולים בישראל, הוא מוטעה ואפילו מסוכן: "לקחת את כל בתי החולים של המדינה, 11 במספר, עם שמונה של הכללית, ולהעביר אותם תחת חברה מנהלת אחת זה בעייתי מאוד, כי זה יוצר מונופול בשוק האשפוז שמחזיק יותר מ–90% מהמיטות. כתוצאה מכך רמת השירות תיפגע, המחירים של המונופול יעלו, ובנוסף – מול גוף מונופוליסטי שכזה אולי רק שתי קופות חולים ישרדו, כללית ומכבי. יווצר פה שוק מצומצם וריכוזי מאוד, של שני שחקנים גדולים מדי".

לדבריו, "הפתרון שאנחנו מציעים זמין מאוד, לא ניסו אותו עד היום ויש בו מערכת של איזונים, שכן אני מציע להשאיר את בתי החולים הגדולים - שהמחזור שלהם הוא יותר מ–50% מבתי החולים הממשלתיים - מחוץ לתמונה, כך שבשום מצב הקופות לא מחזיקות בכל בתי החולים. כך נקבל קופות חולים חזקות ויציבות, שמציעות בתי חולים לכלל ציבור המבוטחים, ועוד שלושה בתי חולים גדולים עצמאיים. המערכת הזו תתחרה על אורכי תורים, תיתן שירות לכולם ותייצר מודל חדש של רופאים מקצועיים ומנהלים שמחלקים את זמנם בין בית החולים לקהילה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל