קופ"ח טוענות שהיומנים מלאים - ושולחות מטופלים לרפואה הפרטית

תנועת אומ"ץ פנתה למשרד הבריאות בעניין, והמשרד יורה לקופות לנהל טוב יותר את רישום התורים ■ הבעיה האמיתית, של מחסור בתורים במערכת הציבורית, לא תיפתר בקרוב

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

האם התקשרתם פעם למוקד זימון תורים של קופת החולים שלכם או לרופא עצמו, אם מדובר ברופא עצמאי, ונתקלתם בתשובה המקוממת "היומנים סגורים כעת, תתקשרו שוב בהמשך?" מתברר כי לא מעט מבוטחים של קופות החולים מקבלים תשובה כזו, שבמקרים רבים משגרת אותם היישר לזרועות הרפואה הפרטית - שם התורים זמינים יותר.

במכתב ששלח יו"ר תנועת אומ"ץ, אריה אבנרי, למשרד הבריאות לפני כמה שבועות, הוא מדווח על תופעת "היומנים הסגורים": "במקרים רבים הזמנת תור לרופא מקצועי בקופת חולים או למרפאה בבית החולים תלויה בפתיחת יומנים לקביעת התור", כתב אבנרי. "כדי להיכנס לרשימה נדרש המבוטח לעתים להתקשר יום־יום למוקד לקביעת תורים, מול יומנים שטרם נפתחו. לפעמים, אחרי התקשרות חוזרת ונשנית, מוצא את עצמו המטופל מול תשובה כי היומנים כבר נסגרו. הבעיה היא שאין בידי המטופל מידע לגבי מתי נפתחים היומנים".

אבנרי הדגיש כי מעבר לטרטור שבדבר, פעמים רבות המטופל פותר את הבעיה בכך שהוא מזמין תור אצל רופא פרטי תמורת תשלום באמצעות הביטוח המשלים, ולדבריו, "כך כופה בעצם המערכת לקבל טיפול לו זכאי המטופל במסגרת חברותו בקופה תמורת תשלום נוסף".

במשרד הבריאות החליטו לבדוק את הנושא מול ארבע הקופות וקיבלו מהן תשובות שונות, שבחלק מהמקרים אישרו כי קיימת פרקטיקה של סגירת יומנים. משירותי בריאות כללית נמסר כי שם נותנים תור רק ל-90 יום קדימה, כלומר, אם אין מקום לרופא עד מועד זה - המבוטח יידרש להתקשר שוב לאחר זמן מה. ממכבי נמסר כי התופעה קיימת אך אינה גורפת, והיא מתרחשת בעיקר במקרים שבהם רופאים מסוימים חוששים כי אם יקבעו תור למועד מאוחר מדי - המטופל לא יופיע. במאוחדת נמסר כי אין מגבלת זמנים, ולאומית טרם השיבה.

"בדקתי ואכן קיימת כזו תופעה", השיב מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו לאבנרי. "בעיני, היא לא ראויה. אני מטפל כדי להנחות את הקופות לפעול אחרת. כל פנייה של מטופל חייבת להיענות גם אם אין טעם לרשום תור לעוד שבעה חודשים, יש לנהל את פנייתו ולחזור אליו".

אחות בקופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: דניאל בר און

הדיון בשאלת היומנים הסגורים או הפתוחים הוא כמובן טיפול בפלסטר לבעיה האמיתית: המחסור בתורים ברפואה הציבורית, שהולך ומחריף עם הידרדרות מצבן הפיננסי של קופות החולים. סיבה נוספת לבעיית התורים היא מחסור ברופאים מקצועיים במקצועות רפואיים מסוימים, בדרך כלל במומחיות ספציפית. לא מעט מבוטחים מקופות שונות עמם שוחחנו בתקופה האחרונה סיפרו כי נרמז להם ולעתים אף נאמר באופן מפורש כי אם יפנו לרופא פרטי במסגרת הביטוח המשלים - יקבלו תור קרוב יותר. במקרה כזה, היומן הסגור במערכת הציבורית הופך ליומן הפתוח - במקום אחר.

רויטל טופר חבר טוב, סמנכ"לית לפיקוח על קופות החולים במשרד הבריאות, מסכימה כי הבעיה היא סימפטום של מחסור בתורים זמינים, אך מסייגת כי "בדרך כלל הבעיה היא בקבלת תור לרופאים ספציפיים ומבוקשים במיוחד - וזה המחיר של בחירה ספציפית בהם. הבעיה מתחילה כשגם אם המטופל לא מתעקש על רופא מסוים - עדיין אומרים לו שהיומן סגור". לדבריה, "ההנחיה שלנו היא שהקופות חייבות לתת מענה למבוטח שפונה אליהן, בין אם במועד הפנייה עצמה ובין אם בחזרה אליו כשמתפנה תור לבקשתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים