עתירה: "לא ייתכן שנתוני התמותה מזיהומים בבתי חולים יישארו סוד כמוס"

6,000-4,000 חולים בשנה מתים כתוצאה מזיהומים בבתי חולים, רבים מהמקרים היו יכולים להימנע ■ עתירה של התנועה לחופש המידע: "זהו מידע קריטי לציבור בעל השלכות ישירות על בריאותו"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתחילת החודש הצהירה שרת הבריאות בכנס קיסריה כי בכוונתה להוביל מהלך של שקיפות בבתי החולים, ולפרסם באתר משרד הבריאות נתונים השוואתיים על רמת הרפואה בבתי החולים ובקופות החולים: "על המערכת להיות שקופה, מדידה ומבוקרת. משרד הבריאות עוסק במדידת מדדי איכות - יש לפרסם את המדדים בכל תחומי הבריאות כדי שהצרכן יוכל לבחור באופן משכיל את הטיפול הרפואי", אמרה גרמן, והוסיפה כי "הנתונים שאנו בודקים בבתי החולים ובקופות החולים יהיו שקופים, ידועים ומפורסמים באתר כך שכל חולה יוכל לראות מה מספר הניתוחים, מה שיעור המוות וכמה מקרי זיהומים".

שבוע בלבד לאחר הצהרה הזו, בתחילת השבוע, הגישה התנועה לחופש המידע, באמצעות עורכי הדין ידין עילם ושירה הרצנו, עתירה מנהלית לחשיפת "דו"ח הזיהומים", כלומר - הנתונים ההשוואתיים המצויים בידי משרד הבריאות לגבי החיידקים הפעילים והזיהומים הנרכשים בבתי החולים בישראל - משנת 2009 ואילך.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

שלמה אליהו לעובדי מגדל: אין מקום להתארגנות עובדים בחברה

מיזם התקשורת של חברת החשמל יואץ: העבודות יתקיימו ב-3 מוקדים

מסדרון בבית חוליםצילום: ניר כפרי

העתירה מגיעה לאחר התכתבות בת יותר משנה בין התנועה לבין משרד הבריאות, במהלכה דרשה התנועה לקבל את הנתונים, אך נענתה בסירוב בנימוק שהמידע חסוי מכוח סעיף 22 לחוק זכויות החולה, הקובע כי דו"חות ועדות בקרה ואיכות יהיו חסויים. לשאר הפניות של התנועה המשרד לא השיב, למעט תשובות לקוניות ובלתי מנומקות.

בעתירה טוענת התנועה כי משרד הבריאות אינו יכול להסתתר מאחורי חוק זכויות החולה, מאחר שבית המשפט המחוזי כבר קבע בעניין אחר כי לא כל ועדה יכולה להיחשב לחסויה, וכי יש לשקול גם את חשיבות הזכות למידע והאינטרס הציבורי בחשיפתו.

בדו"ח מבקר המדינה האחרון נקבע כי בין 4,000 ל-6,000 חולים מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהומים נרכשים בבתי החולים, וכי ב-1,000 עד 4,500 מהמקרים המוות היה יכול להימנע לו המוסדות הרפואיים היו מקפידים על תנאים וכללי בטיחות הולמים.

לטענת התנועה, למידע ההשוואתי אודות הזיהומים יש "אופי ציבורי מובהק", וזהו "מידע מהותי בעל השלכות ישירות על בריאות הציבור, ולפיכך יש להביאו לידיעתו". בדומה לדבריה של שרת הבריאות גרמן, טוענת התנועה כי "זהו מידע קריטי עבור כל אדם הניצב בפני פרוצדורה רפואית".

עוד מזכירה התנועה בעתירה כי במדינות אחרות בעולם, כמו ארה"ב, אוסטרליה ואנגליה, הנתונים על זיהומים הנמצאים בידי הרשויות מתפרסמים באינטרנט באופן מפורט ומלא ופתוחים לכל. לדברי עו"ד אלונה וינגורד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע: "לאחר שבמשך תקופה ארוכה מדי התנועה לחופש המידע מנסה לגרום למשרד הבריאות לפרסם את דו"ח מדרגי החיידקים בבתי חולים, לא נותרה ברירה אלא לעתור על העניין לבית המשפט.

"הציפייה של הציבור מהמשרד היא שהוא יפעל כרגולטור על מוסדות הבריאות השונים וידווח על ממצאיו לציבור ויוכיח לו את פעולותיו לשינוי ושיפור המערכת. דו"ח מדרג החיידקים, לא יכול להישאר סוד כמוס בין כמה מביני דבר. הציבור בכלל, ופעילים בתחום הבריאות בפרט, זכאים גם הם להיחשף לנתוני הדו"ח במלואם".

בין 4,000 ל-6,000 חולים מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהומים נרכשים בבתי החולים

עוה"ד ידין עילם ושירה הרצנו הוסיפו כי "סירובו של משרד הבריאות למסור את הדו"ח, מבטא תפיסה שגויה של תפקידו כנאמן הפועל מטעם הציבור ולמענו. משרד הבריאות מנסה לבצע לוליינות משפטית על מנת להתחמק מלפעול בהתאם לדרישות חוק חופש המידע, למרות שניסיונות דומים שלו לפעול בניגוד לחוק כשלו בעבר".

בתגובה לשאלת TheMarker כיצד מתיישבת הסתרת הדו"ח עם הצהרתה של שרת הבריאות גרמן על רצונה לפרסם מדדים השוואתיים על זיהומים, נמסר ממשרד הבריאות בתגובה: "דו"ח 2013, שנכתב במסגרת ועדת בקרה ואיכות - יפורסם באופן מלא יותר מבעבר. עם זאת, יש לזכור כי חוק זכויות החולה התשנ"ו-1996, סעיף 22, נותן בידי משרד הבריאות וגופים נוספים סמכות להפעיל מנגנונים להערכת התפקוד של המערכות המספקות שירותי בריאות, ובמקביל, מעגן בחוק את השמירה על חיסיון המידע הנאסף באמצעות מנגנונים אלה. יחד עם זאת, המנכ"ל יפעל להעמקת החשיפה בפרסום 2013".

עוד נמסר כי "בעקבות דו"ח מבקר המדינה משנת 2012 בעניין הזיהומים, החליטה שרת הבריאות להקים צוות שיבחן את נושא הזיהומים וייעץ איך אפשר להתמודד ביעילות עם הבעיה. הצוות יכלול מומחים ממדינות שהצליחו להפחית באופן משמעותי את הזיהומים בבתי החולים, ויתכנס בינואר. השרה הציבה את הנושא בעדיפות עליונה ותפעל בנחישות בנושא יחד עם מנכ"ל המשרד והדרג המקצועי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית