הושג הסכם בין משרד האוצר לאחיות: יקבלו תוספת של 13% לשכרן

17 ימים לאחר תחילת השביתה, חתמו הצדדים על הסכם הבנות, ומערכת הבריאות תשוב לשגרה הבוקר. הערכות: יידרשו חודשים להדבקת הפערים

דן אבן
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
רוני לינדר

בתום שעות של משא ומתן בחסות נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, הושג הלילה (חמישי) הסכם בין הממונה על השכר במשרד האוצר, עו"ד קובי אמסלם, לבין יו"ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן. במסגרת ההסכם שהושג, יועלה שכר האחיות בהיקף של 13% וכן יוקדשו 1% נוספים לפתרונות למצוקת המחסור באחיות במערכת הבריאות הציבורית.

ההסכם מתייחס לתקופה של ארבע וחצי שנים, ובמסגרתו יקבלו האחיות תוספות רוחביות לשכר הבסיס בגובה של 1,100 עד 1,600 שקל, ובממוצע 1,350 שקל תוספת. מעבר להסכם זה יזכו האחיות לתוספת שכר בהיקף של 3.25% בשתי פעימות שטרם שולמו מתוך הסכם המסגרת במגזר הציבורי. כמו כן, התוספות הללו לאחיות אינן כוללות את תוספת השכר שתושג במשא ומתן שיחל עם ההסתדרות על תוספות לשכר עובדי הציבור לאחר הבחירות עם תום תקופת הסכמי השכר במשק.

לדברי עו"ד אמסלם, "אני מברך על השגת ההסכם עם הסתדרות האחיות, מדובר בהסכם שיעודד כניסה למקצוע הסיעוד, ויביא לתקופה משמעותית של שקט ויציבות למערכת הבריאות, לרווחת החולים. ההסכם מיטיב עם בעלי השכר הנמוך, ומתגמל בעד עבודה נוספת". סגן הממונה על התקציבים, משה בר סימן טוב, הוסיף כי "ההסכם משקף איזון ראוי בין הצורך לתמרץ כניסה למקצוע ולעודד עבודה נוספת לבין האתגרים הצפויים בתקציב המדינה בתקופה הקרובה".

הפגנת האחיות מחוץ למשרד האוצר, ביום שני

המשא ומתן בין הסתדרות האחים והאחיות לאוצר ידע עליות ומורדות ב-17 ימי שביתת האחיות. בתחילת השבוע דווח על פריצת דרך בין הצדדים, אולם בהמשך הודיעה הסתדרות האחיות כי המשא ומתן על סף פיצוץ. נשיאת בית הדין הארצי לעבודה החליטה בתחילת השבוע לפרוס חסותה על המשא ומתן כצעד מקדים לפני דיון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות.

בבוקר צפויה שביתת האחיות לבוא אל סיומה ולהותיר נזקים קשים למערכת הבריאות המוערכים במיליוני שקלים על רקע ביטול ניתוחים וטיפולים אבחנתיים בבתי החולים ובקופת חולים כללית. במסגרת השביתה ההערכות כי בוטלו קרוב ל-7,000 ניתוחים וטיפולים אבחנתיים בבתי החולים ברחבי הארץ, וכן בוטלו מעל ל-90% מהבדיקות בטיפות החלב הממשלתיות.

בקופת חולים כללית בוטלו מעל ל-3,000 תורים לחיסוני תינוקות, מעל ל-2,500 מעקבי היריון, מעל ל-4,000 בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן (לרבות משטחי צוואר הרחם וביופסיות), לא פחות מ-20,000 תורי מעקב לחולים כרוניים, וכן בוטלו מעל ל-6,000 ניתוחים קטנים ו-5,000 מעקבי אחיות אחר קשישים. לפי הערכות, מערכת הבריאות הציבורית תידרש למספר חודשים כדי להדביק את הפערים שנוצרו ולבצע את כלל הניתוחים והטיפולים הנדרשים.

בסוף 2011 נמנו בישראל 58,360 אחיות, מהן כ-28,000 המאוגדות בהסתדרות האחים והאחיות ושותפות במאבק הנוכחי, בהן אחיות בתי החולים, אחיות קופת חולים כללית, אחיות טיפות החלב ולשכות הבריאות ואחיות בתי הספר, עליהן חל הסכם השכר הנוכחי.

ההסכם שהתגבש הלילה מגיע על רקע דיווחים בשנים האחרונות על מחסור באחיות בישראל, דיווחים שנמצא במוקד שביתת האחיות. בהשוואה למדינות המפותחות (OECD) שיעור האחיות בארץ העומד על 476 למאה אלף איש, ומצוי בתחתית הטבלה, כשמתחת לישראל רק דרום קוריאה (451 למאה אלף) ומקסיקו (246 למאה אלף) ומעליה מרבית המדינות, לרבות בריטניה (946 למאה אלף) וגרמניה (1,098 למאה אלף).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט