בג"ץ הכשיר הפעלת שירותי רפואה פרטיים בבית החולים החדש באשדוד

נשיא העליון גרוניס בפסק הדין שדחה את העתירה נגד התוכנית: הזכות לנגישות שוויונית לשירותי בריאות "אינה מצויה במרכזה של הזכות החוקתית"

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, דחה היום (רביעי) עתירה נגד הפעלת שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) בבית החולים החדש שצפוי להיפתח באשדוד. פסק הדין נותן למעשה הכשר להפעלת שר"פ בהיקף של 25% מפעילותו הכוללת של בית החולים, על אף מחאת הארגונים החברתיים. "אף אם קיימת זכות לנגישות שוויונית לשירותי בריאות, כנגזרת של הזכות לכבוד, הרי מדובר בזכות פריפריאלית ולא בזכות המצויה במרכזה של הזכות החוקתית". קבע גרוניס.

פסק הדין ניתן בעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם בישראל ומרכז אדוה, נגד ההיתר שניתן לאסותא להפעיל שירותי רפואה פרטית במסלול של בחירת רופא בבית החולים שהיא מקימה באשדוד.

בית החולים החדש באשדוד אמור להיות ציבורי באופיו, ויזכה בהיתר של הפעלת רפואה פרטית בהיקף של עד 25% בלבד מפעילות בית החולים, תנאי שנקבע במכרז שקידם משרד האוצר. תחילה עלה החשש כי ללא התנאי האמור אף חברה לא תיגש למכרז, אולם גם לאחר קביעת הזכאות להפעלת שר"פ, רק רשת אסותא מרכזים רפואיים התמודדה במכרז וזכתה בו.

הדמייה של בית החולים אסותא באשדודצילום: מרסלו ברסטוביצקי / משרד יסקי-מור-סיון

באסותא החלו כבר בתכנון בית החולים, שלטענתם לא נפגע על רקע הבג"ץ, והשבוע כבר החלו דחפורים בביצוע חפירות בשטח שהוקצה במזרח העיר להקמת המבנה המרכזי של בית החולים. הבנייה תושלם לפי הערכות תוך פחות מחמש שנים. במקום צפוי לקום בית חולים חדשני המיוחד, בהשקעה של 650 מיליון שקל. זה יהיה בית החולים הציבורי הראשון שנבנה בארץ מזה כארבעים שנה, שיכלול גם חדר מיון, חדרי לידה, טיפול נמרץ ומחלקות פנימיות.

בעתירה שהוגשה במארס השנה נטען כי הפעלת מערך של שר"פ בבית החולים באשדוד עשויה להוביל לפגיעה בזכויות חוקתיות של אלה שידם אינה משגת לרכוש שירותים אלה.

עוד טענו העותרים כי שירותי הרפואה הפרטיים בבית החולים באשדוד יעמידו את רופאי בית החולים בניגוד עניינים מובנה בכל הנוגע לטיפול הרפואי בציבור המטופלים.

גרוניס ציין בפסק דינו כי העתירה הוגשה בעיתוי מאוחר. הוא כתב כי עובדת הפעלת שירותי רפואה פרטיים בבית החולים פורסמה עוד בשלב הטרום מכרזי, באוקטובר 2007, וכן בהזדמנויות שונות אחרות במרוצת השנים, בעוד העתירה הוגשה רק במארס השנה, כארבע שנים וחצי אחר כך.

גרוניס התייחס גם לטענות על פגיעה בזכויות חוקתיות שתיגרמנה לטענת העותרים אם יופעל השר"פ בבית החולים באשדוד, וקבע כי העותרים "לא השכילו להראות כי עצם קיומו של שר"פ בהיקף של 25% ובמגבלות שהוצבו אמנם יפגע בזכות לבריאות של אלה שאינם מסוגלים לשאת בתשלום לעניין בחירת רופא".

בנוסף הוא ציין את שורת ההגבלות ואמצעי הפיקוח שנקבעו בנוגע להפעלת מערך השר"פ באשדוד. בנוהל נקבע, בין היתר, כי רופא המשתתף במערך שירותי הרפואה הפרטיים יוכל לספק שירותים אלה רק בימים ובשעות שבהם הוא אינו מועסק במסגרת משרתו הרגילה; כי לא יוּתרו שירותי רפואה פרטיים בכל הנוגע לרפואה דחופה; וכי לא תינתן כל קדימות בקביעת תורים לטיפולים, בדיקות או ניתוחים במסגרת מערך השר"פ. גרוניס חייב את העותרים בהוצאות משפט גבוהות מאוד באופן יחסי – 45,000 שקלים.

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

בארגונים שעתרו הביעו צער על דחיית העתירה והעלו חשש מפני השלכותיה על הרפואה הציבורית בישראל: "קיומו של שר"פ בבית חולים ציבורי", מסרו, "משמעו היתר לאפליה בשירותי בריאות ציבוריים בין החולים שישלמו לבין כל האחרים, וכל זה בתוך מוסד שנועד לשרת את כלל הציבור". העותרים הוסיפו כי פסיקת בג"ץ "מטרידה", לא רק בשל המשמעות המיידית שלה באשדוד, אלא גם בשל ההשלכות שעלולות להיות לה בעתיד. "חמורה בעינינו החשיבות היתרה שנותן בג"ץ לטענת השיהוי; לא זו בלבד שאנחנו סבורים כי מדובר בטענה מוטעית, הרי שבכל מקרה, לאור החשיבות הציבורית וההשלכות הבעייתיות של הסוגיה, ראוי היה לדון בטענות המהותיות שהעלינו".

הארגונים הזכירו כי על פי רוב, בג"ץ אינו מטיל הוצאות על עותרים ציבוריים. החלטתו החריגה של הנשיא גרוניס להטיל הוצאות בסכום של 45,000 שקלים על שלושת הארגונים העותרים, עלולה להרתיע בעתיד גופים חברתיים מפני הגשת עתירות לבג"ץ, טענו.

במערכת הבריאות התקבלה אתמול הפסיקה ברגשות מעורבים. בהנהלת אסותא, הזוכה במכרז להקמת בית החולים, ברכו על פסק הדין, ובארגונים החברתיים מתחו ביקורת כנגד ההחלטה וכנגד התבטאותו של גרוניס. אולם רוב הרופאים הבכירים נמנעו מלהשמיע אתמול את קולם נוכח פסיקת בג"ץ, מאחר שזו מכשירה את הקרקע להרחבת פעילות השר"פ, אותה מקדמים בכירי המערכת בשנים האחרונות.

בהנהלת משרד הבריאות, שרבים מחבריה תומכים בהכנסת שירותים פרטיים לבחירת רופא בתשלום לבתי החולים הממשלתיים שבבעלות המשרד, בחרו אתמול שלא להגיב לפסק הדין.

בסביבתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הושמעה תגובה מפתיעה, לפיה: "סגן השר ומנכ"ל המשרד התנגדו נחרצות להפעלת שר"פ בבית החולים המתוכנן באשדוד, מחשש שזה יחזק את הרפואה הפרטית על חשבון הרפואה הציבורית, ונאלצו להסכים בדיעבד להיקף שר"פ של 25%, כפי שסוכם במכרז". אולם בפועל ליצמן תומך פומבית בהכנסת שר"פ לרפואה ציבורית, בדומה לדגם שיופעל באשדוד, ולאחרונה אף הביע בראיון עיתונאי את תמיכתו במהלך חלקי של הכנסת שר"פ רק לבתי חולים ציבוריים בפריפריה. בסביבתו הדגישו כי "לא ניתן לקשור בין עמדתו הכללית בעד שר"פ לבין עמדתו הנחרצת נגד השר"פ באשדוד".

יש לציין כי ראשי משרד הבריאות אינם מצליחים לקדם שירותי רפואה פרטיים בבתי החולים הציבוריים בשנים האחרונות, ובכירים במערכת הבריאות אף כשלו בקידום הנושא בשביתת הרופאים הגדולה ובמחאת המתמחים שבעקבותיה, וזאת לאור התנגדות עקרונית לרפואה פרטית מצד משרד האוצר, המעריך כי זו תגרום לעלייה משמעותית בהוצאה הלאומית לבריאות.

כיום בישראל אסורים שירותי רפואה פרטיים (שר"פ), לרבות שירותי בחירת רופא, בבתי החולים הממשלתיים ובאלו שבבעלות קופת חולים כללית, וזאת בהתאם לחוות דעת שהוציא בפברואר 2002 היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, מהלך שעצר תופעה של רפואה פרטית שחורה שהתקיימה במוסדות רפואיים רבים מתחת לשולחן.

שר"פ חוקי פועל בישראל באופן היסטורי רק בבתי חולים בבעלות עמותות, לרבות הדסה בירושלים שבבעלות ארגון נשות הדסה המאפשר רפואה פרטית משנת 1945, וכן בתי החולים שערי צדק וביקור חולים בירושלים ולניאדו בנתניה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?