מנכ"ל משרד הבריאות: "תלמידי ה'-ו' יחזרו ללמוד בשבוע הבא - אם לא תהיה קטסטרופה"

פרופ' חזי לוי לא שלל אפשרות של סגר נוסף וטען כי עלייה נוספת בתחלואה עשויה להוביל להחזרת ההגבלות ■ לוי קרא למורים ולמורות להיבדק לקראת החזרה ללימודים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי במסיבת עיתונאים
מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי במסיבת עיתונאיםצילום: אוהד צויגנברג

תלמידי כיתות ה' ו-ו' יחזרו בשבוע הבא ללימודים אלא אם תהיה "קטסטרופה במימדי התחלואה" - כך הודיע היום (ה') מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, בתדרוך עיתונאים.

לוי קרא למורים ולמורות להיבדק לקראת החזרה ללימודים. לדבריו, "החינוך הוא ערך עליון בסדר העדיפויות ולכן נוטלים סיכונים כדי שילדי ישראל ילכו לבתי הספר באופן מדורג. עבור תלמידים בשכבות בוגרות יותר תהיה למידה היברידית - באמצעות זום ומחשב וכמה מפגשים בכיתות בקפסולות כדי שכיתות יכילו מעט תלמידים ולא כיתה מלאה וגדושה". 

מנכ"ל משרד הבריאות לא שלל אפשרות של סגר נוסף, ולשאלה אם צפוי סגר בחנוכה אמר "אינני יודע אבל עלייה בתחלואה יכולה להוביל להחזרת ההגבלות או להגבלות חדשות". הוא התייחס גם לאפשרות של סגר דיפרנציאלי, ואמר שייתכן כי תוגש לקבינט תוכנית להגבלות נקודתיות על יישובים אדומים או כתומים. לדבריו, "במקום שבו יש תחלואה גבוהה נקטנו אמצעים של סגר וכתר במשך כמה ימים ברציפות. בשיטה דיפרנציאלית יהיו אמצעים של הגבלות המסחר, לימודים, ואולי גם עוצר לילה או סגירת חנויות משעה 19:00 בערב באזורים עם תחלואה גבוהה". 

עם זאת, הוא הבהיר כי אם תהיה "תחלואה גורפת ורצינית כמו ערב ראש השנה נצטרך לנקוט בצעדים רוחביים - וזה תרחיש שעלול להתרחש". 

כיתה ריקה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

באשר לפתיחת הקניונים אמר לוי כי המשרד מתנגד לפתיחת הקניונים אבל "אנחנו מתווים כרגע יחד עם המל"ל ובעלי רשתות הקניונים פיילוט שיכלול כמה קניונים בישראל כדי לבדוק את היכולת לשלוט במספר הקונים והנכנסים כדי למנוע התקהלות". 

לוי אמר כי מתקיים כעת משא ומתן עם חברות נוספות לרכישת חיסונים, "על פי רגולציה מאוד קשיחה באשר לתוצאות שיעידו על בטיחות ויעילות". הוא הדגיש את קיומו של החיסון של המכון הביולוגי בנס ציונה ואמר כי "המכון נמצא בפאזה הראשונה של הניסוי, נעשית שם עבודה יפה מאוד על ידי מדעני המכון הביולוגי יחד עם משרד הבריאות ואני אופטימי שגם המכון יעמיד לרשותנו במהלך 2021 חיסון בטוח ויעיל".

אתמול פורסם ב-TheMarker כי בדיונים המקדימים לרכישת החיסונים ממודרנה ביוני הציג ראש המל"ל, כנציגו של המכון הביולוגי בדיון, את עמדת המכון שלפיה פרסום של השקעה של המדינה בחברת מודרנה עלולה לרפות את ידי המכון וכהבעת חוסר אמון ביכולותיו. הוא הדגיש כי כשתפורסם העסקה "צריך להביע אמון במכון הביולוגי, לתלות תקוות ביכולות הישראליות ולהמשיך את הסיוע הרגולטורי של משרד הבריאות למכון כדי שישראל תהיה המובילה בתחום הזה". עם זאת בסופו של דבר תמך ראש המל"ל בן שבת ברכש של החיסונים ממודרנה, בנימוק ש"אסור לנו שיהיה חיסון בעולם ואנחנו לא נוכל לספק זאת לאזרחינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker