המחליף של גמזו: פרופ' נחמן אש ימונה לפרויקטור הקורונה

נחמן אש הוא דמות שונה מגמזו, הן מבחינת מזגו השקט והן משום שבעבר לא היה מוכר לציבור וכמעט ולא התבטא בנושאים לאומיים ■ סביר להניח שהוא לא יאיים על אף פוליטיקאי או ייחשד בשאיפות פוליטיות משלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' נחמן אשצילום: תומר אפלבאום
רוני לינדר

פרופ' נחמן אש שהיה עד לאחרונה ראש חטיבת הבריאות במכבי יחליף את פרופ' רוני גמזו בתפקיד פרויקטור הקורונה, או בתוארו הרשמי: ראש "מגן ישראל". כך החליטו ראש הממשלה ושר הבריאות, נתניהו  ואדלשטיין. אש יתחיל חפיפה עם גמזו כבר מחר (רביעי). אש שימש בין השנים 2007 ל-2011 כקצין רפואה ראשי, ושימש בתפקידו בין היתר במבצע עופרת יצוקה.

גמזו ואדלשטיין סיכמו כי גמזו ימשיך בתפקיד עד 13 בנובמבר, כלומר שבועיים מעבר למתוכנן, כדי להעביר חפיפה מסודרת לאש. מטעמו של גמזו נמסר כי "בחלק מהימים עד לסיום תפקידו יחזור באופן הדרגתי לניהול בית החולים איכילוב".

פרופ' גמזו: "תקופה זו מאתגרת במיוחד לאור הצורך בחזרה בטוחה ומדורגת לשגרת קורונה, תוך ביסוס השליטה שלנו בהפחתת התחלואה והתמקדות בעשרות תהליכים מורכבים ובמאות ישובים במדינת ישראל. אני שמח על בחירתו של פרופ' אש לפרויקטור הבא, ואמשיך לסייע גם לאחר סיום החפיפה, לייעץ ולהיות זמין לכל בקשה שלו, של שר הבריאות וממשלת ישראל למען עם ישראל".

תומך בסגרים והגבלות, אהוד במערכת ועם עבר צבאי

המינוי של אש, בן 59, "התבשל" בשבועות האחרונים והתקיימו בנושא התייעצויות רבות. אש, שהיה בשש השנים האחרונות ראש חטיבת הבריאות במכבי, אינו מוכר כמעט בציבור הרחב אך בתוך מערכת הבריאות הוא דמות מוכרת, אהודה ומוערכת מבחינה מקצועית ובין אישית.

אש נכנס למערכה המורכבת כל כך של ניהול המגיפה ויידרש להתמודד עם גורמים ולחצים רבים שלא היו על סדר יומו בעבר ובראשם לחצים פוליטיים מכיוונים שונים - לצד הציפיה לשמור על מקצועיות. כפי שגמזו למד במהירות, ההצהרה והרצון הכן לכונן חוזה חדש בין הציבור למדינה נתקלה שוב ושוב במכשולים פוליטיים וקטוריאליים שונים. 

אש הוא דמות שונה מאוד מגמזו, הן מבחינת מזגו השקט והן משום שבעבר לא היה מוכר לציבור וכמעט ולא התבטא בנושאים לאומיים. סביר להניח שהוא לא יאיים על אף פוליטיקאי או ייחשד בשאיפות פוליטיות משלו. אש גם מקובל בקרב צמרת משרד הבריאות. העבר הצבאי שלו שקצין רפואה ראשי עשוי לסייע לו בקשר עם צה"ל בניהול המגיפה.

מציוציו המעטים בטוויטר לאחרונה ניכר כי אש תומך במדיניות של צעדי הגבלות וסגרים לריסון המגיפה. כך למשל הוא צייץ מחדש ב-20 לספטמבר ציוץ שכותרתו "סגרים עובדים" ומצורפת אליו רשימת מחקרים שמוכיחים את יעילות הסגר. בציוץ אחר שיתף מאמר מכתב העת NATURE שקובע ש"מדינות רבות שרואות את עצמן כשונות ונבדלות מאחרות התמודדו בצורה גרועה עם המגיפה", וכתב: "חטא היוהרה כגורם לכישלון לאומי בטיפול במגיפה. האם נכון גם לגבינו"?

כמה ימים קודם לכן צייץ מחדש ציוץ שנכתב בו כי "מתנגדי צעדים לעצירת הנגיף אומרים שההשלכות הכלכליות שלהם גבוהות מדי, אבל מסביב לעולם אנחנו רואים את ההיפך מכך. מדינות שמצטיינות בשליטה על המגיפה חוו את ההשפעה הכלכלית הנמוכה ביותר. המדיניות הכלכלית הטובה ביותר היא לעצור את התפשטות הנגיף". 

בציוץ אחר מ-11 בספטמבר מתח אש ביקורת לא מאוד מרומזת על התנהלות המדינה שלא עומדת ביעדים שקבעה לעצמה וכתב כי "המשך הפרסום היומי של העמידה במדדי ראש הממשלה מהווה עוד ביטוי לאבסורד בהתמודדות עם המגיפה. את היעד העליון של מספר החולים החדשים עברו מזמן ואוטוטו עוברים את היעד העליון של מספר החולים קשים. לא כדאי להפסיק לפרסם את המדדים האלה"?.

בראיון רדיו בחודש אוגוסט, אמר אש: "הפגנות זה דבר בסיסי מאוד בזכויות האזרח בדמוקרטיה, לדחות בשנה את הנסיעה לאומן זה דבר אפשרי, והמחיר שלו לא כזה גבוה. צריך לשכנע גם את החסידות שזה כך. אני חושב שאפשר לשכנע אותם שמדובר בשנה אחת לא לקיים את המצווה הזאת לטובת פיקוח נפש. זה נראה לי מובן מאליו".

מה יקרה לתוכנית הרמזור?

אחת השאלות המעניינות בנוגע לכניסתו של אש לתפקיד היא האם תוכנית הרמזור של גמזו תמשיך כמתוכנן לאחר היציאה מהסגר, וכן מה יקרה עם קבוצות העבודה והצוותים שהקים גמזו, ובהם קבינט המומחים של הקורונה, צוות הברומטר שמנטר את המצב בבתי החולים, וקבינט הקורונה האזרחי.

מאיגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית נמסר כי "אנו מברכים בחום על הבחירה בפרופ' נחמן אש לראש תכנית מגן ישראל ומודים לפרופ' גמזו על שירותו המסור למען עם ישראל. פרופ' אש הוא רופא, מנהל ומנהיג בעל ניסיון רב בהתמודדות עם מצבי חירום. 

"בתפקידו כקצין רפואי ראשי הוא הוביל את ההיערכות וההתמודדות עם אירועי השפעת הפנדמית 2009-10, תוך יכולת מרשימה לתרגם את המלצות האפידמיולוגים ורופאי בריאות הציבור ליישום מיטבי,  תוך רתימת  מקבלי ההחלטות בכל הדרגים. בתפקידיו השונים במערכות האזרחיות, וביניהם בהנהלת משרד הבריאות, גילה תמיד פרופ' אש ראייה רחבה והבנה של עבודה אינטגרטיבית בתוך ומחוץ למערכת הבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker