מומחים: דו"ח משרד הבריאות על תחלואת ילדים - שגוי ומגמתי

צוות מהאוניברסיטה העברית והדסה: הדו"ח מתעלם מההבדל בין קבוצות גיל, ילדים נדבקים פחות, המשרד מתעלם מהמחיר הגופני, השכלי והרגשי של סגירת בתי ספר

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים
גן ילדים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג
רוני לינדר

דו"ח משרד הבריאות על תחלואת ילדים והיותם מנוע ההדבקה העיקרי בקורונה מציג "פרשנות שגויה ומגמתית לנתונים המוצגים בו". כך טוען צוות רב תחומי המשותף להדסה ולאוניברסיטה העברית הכולל רופאי ילדים, משפחה, אפידמיולוגים, ועוד. "כאנשי בריאות הציבור אנו קוראים לקיים דיון ענייני על אופן פתיחת מסגרות החינוך בצורה בטוחה, ולא על עצם פתיחתן", כותב הצוות.

לטענת חברי הצוות, המסמך של משרד הבריאות מתייחס לילדים בכל הגילאים כקבוצה אחידה, בעוד שהנתונים מעידים על דיפרנציאליות לפי גיל, ועל כך שהעברת הנגיף שונה בין ילדים בני 9-0 לבין הקבוצה הבוגרת יותר - בני 17-10. 

עוד נטען במסמך כי "על אף שהנתונים המוצגים בדו"ח מדגימים בבירור שילדים נדבקים פחות, לרוב נדבקים ממבוגרים ולא להיפך ומהווים אחוז קטן ממפיצי-העל באוכלוסייה (4.9%), בחרו כותבי הדו"ח להציג מסקנות הפוכות".

מסקנה נוספת של המומחים היא שלא ניתן לייחס באופן ודאי את העלייה בתחלואה החל מה-1 בספטמבר לפתיחת בתי הספר ואת הירידה לתחילת הסגר. "הקביעה כי ניתן לייחס את העלייה הדרמטית בשיעור המאומתים ב-1 בספטמבר לפתיחת בתי הספר היא שגויה מן היסוד מבחינה אפידמיולוגית, שכן ברור שהיא מבטאת אירועי הדבקה שאירעו 14-10 יום לפני כן", נכתב. "בנוסף, אין לייחס את הירידה בתחלואה לסגירת בתי הספר, כשכל אוכלוסיית ישראל נכנסה לסגר מלא יום לאחר מכן, ב-18 בספטמבר".

לטענת קבוצת המומחים, המסמך מתמקד בהדבקה בקורונה בלבד ומתעלם מ"התפקיד החיוני שבתי הספר ממלאים בהתפתחותם הגופנית, השכלית, הרגשית והחברתית של ילדים, בתזונתם ובצמצום פערים בחברה - וכן בהשפעת סגירת מסגרות החינוך על מצבם הכלכלי של הוריי הילדים והמדינה".

עוד הם טוענים כי הדו"ח מתמקד בסיבות לכך שאין להחזיר ילדים למסגרת לימודית סדורה, אך "מתעלם מהחובה המוסרית להחזרתם, המוסכמת על ידי אירגוני רופאי ילדים, ארגון הבריאות העולמי ואנשי בריאות ואקדמיה".

על המסמך חתומים ד"ר אלכס גיללס-הלל, ד"ר חגית הוכנר, ד"ר קטיה יז'מסקי, פרופ' אמנון להד, פרופ' אורלי מנור, פרופ' רן ניר-פז, פרופ' אורה פלטיאל, מר ארי פלטיאל, ופרופ' רונית קלדרון-מרגלית.

גם האיגוד לרפואת ילדים מותח ביקורת על דו"ח משרד הבריאות וקורא לפתוח את הלימודים עד כיתה ד באופן מיידי: "הנתונים המצטברים מאפשרים פתיחה מיידית של כיתות א-ד. דו״ח משרד הבריאות מתייחס לכל גילאי 0-17 כמקשה אחת וקבע שהם נדבקים ומדביקים יותר ממבוגרים. אין הדבר נכון לילדים עד גיל 10 שנים שנדבקים ומדביקים מעט מאד. המשך הסגר על הילדים מייצר נזקים גופניים ונפשיים מצטברים, ואנחנו עלולים לראות יותר ויותר ילדים חולים, ולא מקורונה", אומרים ראשי האיגוד פרופ' שי אשכנזי ופרופ' צחי גרוסמן.

לטענתם, "ההחלטה להשאיר את כיתות היסודי סגורות ואת ילדי א-ד בסגר אינה נכונה. לילדים נגרמים נזקים נפשיים וגופניים. הניסיון  להלחם בקורונה על גב הילדים יוצר בעיה במקום אחר: אנחנו עלולים לראות בקרוב יותר ויותר ילדים חולים, חשופים להשמנה, לבעיות נפשיות, לרגישות למחלות ועוד ועוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker