בוועדת הקורונה קיבלנו קדימון למאבק שיתנהל על היציאה מהסגר

מול מתווה משרד הבריאות המדורג, הוצג מתווה של רופאים שמדבר על יציאה מהסגר שלא לפי קריטריונים קשיחים ■ סימן שאלה על קיום ישיבת קבינט הקורונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אכיפת הסגר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
אכיפת הסגר בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: מגד גוזני

בוועדת הקורונה בכנסת עמדו הבוקר (ג') זו מול זו שתי תוכניות ליציאה מהסגר. האחת, של משרד הבריאות, הוצגה על ידי פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל המשרד, והשנייה של קבוצת רופאים - ובהם מומחים לבריאות הציבור - שאומצה על ידי יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון. זהו רק הקדימון לקרבות שצפויים להתנהל על מתווה וקצב היציאה מהסגרת בתקופה הקרובה. קבינט הקורונה היה אמור להתכנס היום כדי לדון באסטרטגיית היציאה מהסגר, אך כרגע לא ברור אם הדיון יתקיים מכיוון שנתוני התחלואה עדיין לא ברורים מספיק, בהשפעת תנודתיות הבדיקות בחגים. על הפרק: פתיחת גני הילדים והעסקים הקטנים.

שני המודלים מדברים על יציאה בשלבים וגם על דיפרנציאליות בין יישובים, אך מודל משרד הבריאות מחמיר ואיטי בהרבה ומתבסס על קריטריונים מספריים ברורים וידועים מראש. גרוטו אמר בפתח דבריו ש"ההצלחה של הסגר הביאה לכך שאנחנו בממדי תחלואה טובים", וציין כי אף על פי שעדיין לא הושג היעד של 2,000 נדבקים ביום, שנקבע כנקודת היציאה הראשונה, "אנחנו מאמינים שנגיע לזה ביום ראשון". הוא ציין כי "בתחילת הסגר היינו עם 200 רשויות אדומות והיום אנחנו עם 26".

המודל של משרד הבריאות שכבר הוצג בהרחבה בתחילת השבוע על ידי ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, כולל פתיחה איטית ומדורגת של המשק לפי מדדים כמותיים - עם שלבים שמפרידים ביניהם שבועיים. גרוטו אמר ש״המדיניות צריכה להיות כמה שיותר אחידה מבחינת הסיכון האפידמיולוגי ומבוססת על מדדי התחלואה. כלומר, לא מתקדמים כל עוד לא עומדים במדדי התחלואה שהוגדרו לאותו שלב".

לפי התוכנית, בשלב הראשון יחזרו לפעולה גני הילדים, תבוטל מגבלת התנועה, ייפתח הטייק אווי ממסעדות, ויהיה מותר לחזור לטבע ולגנים. בשלב השני יחזרו ללימודים כיתות א׳ עד ד׳ ויותרו טיפולים לא רפואיים כמו מספרות וקוסמטיקה וגם טיפולים משלימים. לאחר מכן ייפתחו המסחר, הצימרים ובתי התפילה ובשלב הבא המסעדות, בתי הקפה וחדרי הכושר, בתי המלון והבריכות. רק לאחר מכן יתקיימו אירועי תרבות ופנאי וייפתחו גני האירועים ואירועי הספורט ההמוניים.

יפעת שאשא-ביטון
ח"כ יפעת שאשא-ביטון, יו"ר ועדת הקורונה של הכנסתצילום: עדינה ולמן / דוברו

כיתות ה' עד י"ב יוחזרו רק בעוד שבועות ארוכים, אחרי המסעדות ובתי המלון ובתנאי שמספר המאומתים היומי יהיה נמוך. לפי המודל של אנשי המקצוע של משרד הבריאות, שטרם אושר בקבינט וצפוי להיתקל בהתנגדויות שונות, יוטלו סגרים ומגבלות דיפרנציאליים על אזורים "אדומים" עם תחלואה גבוהה.

בתוך כך, הוצגה תוכנית אלטרנטיבית לתוכנית היציאה מהסגר של משרד הבריאות. התוכנית גובשה על ידי ארבעה רופאים: פרופ' חגי לוין,  פרופ' נדב דוידוביץ', פרופ' יונתן הלוי, פרופ' איתן פרידמן וד"ר רעיה ליבוביץ'. יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון אימצה את התוכנית בשם הוועדה ואמרה כי "זו תהיה התפישה שעל בסיסה צריך לנהל את המשבר. בהמשך תהיה תכנית שתתייחס בצורה נפרדת לכל אחד מהענפים". 

על פי התוכנית שהציג פרופ' חגי לוין, בשלב המיידי ייפתחו גני הילדים, ו"תוך זמן קצר" יחודשו גם הלימודים בכיתות א' עד ד'. בנוסף, ייפתחו עסקים קטנים תוך התאמות לכללי התו הסגול, תתאפשר הפעלת טייק אווי ממסעדות, יבוטלו מגבלות התנועה ותותר יציאה לטבע, ספורט, חוגים באוויר הפתוח ושחייה.

לימודים מרחוק בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
לימודים מרחוק בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

בהמשך, ותוך זמן קצר, תגובש תכנית מפורטת לשגרת "חיים לצד הקורונה" שתכלול: תעדוף החזרת הילדים בכל הגילים לבתי הספר, ופתיחת רוב העסקים, הטלת מגבלות רק על פעילויות המהוות "סיכון ברור ומוכח להתפרצויות". במקביל, "הנחייה לאוכלוסיות בסיכון ולקרובי המשפחה להקפיד על הגנה אישית".

שלבי הפתיחה לא יתבססו על קריטריונים מספריים מדידים כמו מספר מאומתים יומי או מספרים קשיחים, אלא על "שקלול רחב של צרכי הקיום, הרווחה ובריאות הציבור", כהגדרת הצוות. התוכנית כוללת מרכיב דיפרנציאלי שמבוסס על קריטריון כמותי: באזורי תחלואה גבוהה (בחתך של שכונות) שבהם יותר מ- 10% מהבדיקות של נבדקים עם תסמינים יצאו חיוביות יוטלו "הגבלות ממוקדות נוספות", תוך מתן פיצוי כלכלי לנפגעים.

במסגרת התוכנית, תהיה אבחנה במערכת החינוך בין אזורים עם תחלואה קלה וקשה, כאשר באזורים עם התפרצות תהיה למידה מקוונת בזום בלבד, ואילו באזורים עם תחלואה קלה תהיה למידה במתווים של קבוצות קטנות ולימודים במשמרות.   

לוין תקף את תכנית משרד הבריאות ליציאה מהסגר ואמר כי "התוכנית של משרד הבריאות היא לפעול מתוך פחד. אנחנו מציעים דרך אחרת שהיא להסתכל על הנגיף ולראות כיצד אנחנו שומרים על החיים עצמם ולא מתרכזים רק בנזק של הקורונה מבלי להתייחס לצרכים של הציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker