דו"ח: עלייה חדה בעומס על בתי החולים, משאבי הטיפול הנמרץ אוזלים

ועדת הברומטר מציגה תמונת מצב מדאיגה: "בשבוע האחרון עלה העומס על המיון, מחלקות טיפול נמרץ ופנימית קורונה, ובמקביל יש עלייה בצוות מאומת ומבודד שנגרע מסידור העבודה - מה שמכביד עוד יותר על הצוותים העובדים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית החולים שיבא
מחלקת קורונה בבית החולים שיבאצילום: אמיל סלמן

עומס קשה על חדרי המיון ומחלקות הקורונה, כישלון בניסיון להעביר חולי קורונה קשים מבתי חולים קטנים ועמוסים לבתי חולים גדולים יותר (ויסות), משאבי טיפול נמרץ שהולכים ואוזלים בבתי חולים רבים וצוותים שחוקים בצורה מסוכנת - זו תמונת המצב שמשרטטת ועדת "הברומטר", שתפקידה לנטר את הנעשה במערכת הבריאות ולדווח לפרויקטור הקורונה.

בדו"ח שיצא היום (א') מדווחת הוועדה כי "היקף התחלואה, התמותה ומספר המאושפזים ממשיך לעלות ובהתאם גוברים העומסים בבתי החולים". בהתאם להתייצבות בעלייה בתחלואה בחברה הערבית, קיימת התייצבות מסוימת בבתי החולים בצפון, אך במקביל "בתי החולים במרכז ובירושלים ממשיכים בעלייה חדה בתפוסות ובעומסים".

"בשבוע האחרון עלה העומס על המיון, מחלקות טיפול נמרץ ופנימית קורונה עקב העלייה בתחלואה ובאשפוז חולי קורונה, ובמקביל יש עלייה בצוות מאומת ומבודד שנגרע מסידור העבודה - מה שמכביד עוד יותר על הצוותים העובדים".

הדו"ח מתאר כיצד הצורך לפתוח עוד ועוד מיטות לחולי קורונה בא על חשבון צמצום של שירותים אחרים, כמו "מיטות אשפוז במחלקות הפנימיות אך גם במחלקות אחרות, צמצום והסטת מיטות טיפול נמרץ, סגירת חדרי ניתוח, ביטול וצמצום שירותים אמבולטורים, ועוד".

עוד מתריע הצוות כי משאבי הטיפול הנמרץ הולכים ואוזלים, וחולי קורונה במצב קשה וקריטי מאושפזים לעתים בפנימיות קורונה ולא בטיפול נמרץ: "חלק מהחולים הנזקקים לטיפול נמרץ מטופלים במחלקות פנימית קורונה על ידי רופאים פנימיים ורופאים של טיפול נמרץ והרדמה הבאים כיועצים או מצוותים במחלקות", נכתב בדו"ח. "חשוב לציין כי מצב זה מתקיים בבתי החולים גם בעתות שיגרה ובעיקר בחורף, אך המצב כעת חמור יותר וצפוי אף להחמיר נוכח העלייה במספרי החולים הקשים והקריטיים, מהירות ההתדרדרות של חלק מהחולים הקשים הדורשים ניטור וטיפול צמוד, וכן מהלך קליני קשה בחולים המונשמים הדורש ידע וניסיון של צוותים מיומנים".

בנוסף מצביע הדו"ח על מחסור במיטות בבתי החולים הגריאטרים שאמורים לקלוט חולים מבתי החולים ולהקל על העומס. "הדבר אינו מאפשר פינוי מטופלים שניתן לשחרר מבתי החולים הכלליים, מה שמגביר עוד את העומס ושחיקת הצוותים", נכתב.

הצוות ממליץ על גיוס דחוף, עוד לפני החורף, של כוחות עזר לצוותים, כמו רופאים בוגרי חו"ל שעדיין לא עשו בחינות הסמכה ויוכלו לעבוד כעוזרי רופא, סטאז'רים שסיימו שנת סטאז' ועדיין לא החלו התמחות שיעבדו כרופאים, פראמדיקים, ותוספת של כוחות עזר שיפחיתו את העומס מהצוותים הסיעודיים.

עוד מצביע הצוות על צוואר בקבוק בכל הקשור למוסדות המשכיים, שיכולים לקלוט חולי קורונה שמאושפזים היום בבתי החולים, ובהם מטופלים סיעודיים, פסיכיאטרים, נטולי מעמד וחולי דיאליזה. "להערכתנו כ %15-10 מהמאושפזים במרבית בתי החולים האקוטיים יכולים היו להשתחרר להמשך טיפול במרכזים גריאטרים ואחרים ולהקל על העומסים בבתי החולים", נקבע בדו"ח. 

הצוות ממליץ על "תוכנית לאומית דחופה והאצה של פתיחת מרכזים גריאטרים ומוסדות אחרים להקל על העומסים בבתי החולים". עוד ממליץ הצוות, כפי שהמליץ פעמים רבות בעבר, על שיפור הוויסות (חלוקת החולים) בין בתי החולים כדי "לאפשר שמירה טובה יותר על סטנדרט טיפולי ראוי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker