במכון ויצמן צופים: מספר החולים קשה יגיע לכ-500 בתוך שבוע

לפי התחזית, לא צפוי זינוק גדול יותר במספר החולים קשה, מכיוון שחלק ניכר מהגידול בנדבקים המאומתים מגיע מהצעירים - שיש להם סיכוי נמוך בהרבה להידרדר למצב קשה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' ערן סגל
פרופ' ערן סגלצילום: מכון ויצמן למדע

בתוך שבוע צפוי להגיע מספר חולי הקורונה הקשים ל-448 עד 553 חולים במקביל - כך עולה מניתוח שנעשה במכון ויצמן על ידי פרופ' ערן סגל, חגי רוסמן ותומר מאיר. הפער בין שני המספרים גדול מאוד - הפרש של 105 חולים קשים, ולדברי סגל הסיכוי הגבוה ביותר הוא שהמספר יעמוד על הממוצע בין הקצוות, כלומר - כ-500 חולים קשים וקריטיים בתוך שבוע. מספר החולים קשה עומד כעת על 476.

סגל סבור כי הסיבה לפער בין המספרים הוא בכך שמשרד הבריאות משנה בתדירות גבוהה ולאחור את מספר החולים קשה, מה שמקשה על מודל החיזוי. המודל לא חוזה זינוק גדול יותר במספר החולים קשה, למרות זינוק של יותר מ-30% במספר המקרים המאומתים, מכיוון שחלק ניכר מהגידול בנדבקים המאומתים מגיע מהצעירים שיש להם סיכוי נמוך בהרבה להידרדר למצב קשה.

בקבוצת הגילים הצעירה ביותר של 19-0 חלה עלייה של 63% במספר המקרים המאומתים, לעומת עלייה של 14% במספר המקרים בקרב בני 74-60 ושל 19% במספר המקרים של בני 75 ומעלה.

ההערכה של סגל וצוותו נמוכה לעומת הצפי שפירסם ביום חמישי צוות חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים, לפיו בתוך שבועיים עלול להגיע מספר החולים קשה וקריטי המאושפזים בבתי החולים ל-600. הצוות המליץ על "פעולה נמרצת" לעצירת התפשטות המגפה.

בעבר נשמעה ההערכה כי בתי החולים יגיעו למצב של אי ספיקה כשיהיו 800 חולים קשים וקריטיים בו זמנית, אך קשה לדבר על מספר ברור, מכיוון שהעומס לא מתחלק באופן שווה בין האזורים השונים בארץ. בצפון למשל, בתי החולים קרובים למצב של אי ספיקה לעומת אזור המרכז שעדיין רחוק משם.

גם הוויסות בין בתי החולים לא מתפקד בצורה מלאה עדיין. בדו"ח הברומטר האחרון של הצוות שמנטר את מצבם של בתי החולים, ציינו חברי הצוות כי בתי החולים בישארל יגיעו למצב של אי ספיקה אם יתווספו עוד כמה עשרות חולים במצב קריטי וכמה עשרות חולים במצב קשה ביחס להיום, זאת בעיקר בשל מצוקת כוח אדם מיומן לטיפול בחולי קורונה מונשמים וקשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker