פרויקטור הקורונה: "לא לאשר טיסות צ'רטר לאומן בראש השנה"

פרופ' רוני גמזו: "אין לנו דרך להיות אחראים על אופן ניהול האירוע באומן ובמטוסים"

רוני לינדר
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' רוני גמזו
פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר
הדר קנה

פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, קרא למנוע את יציאת טיסות הצ'רטר מישראל לאוקראינה: "אני חושב שלא ניתן לשלול או למנוע את הנסיעה לאומן לחלוטין דרך קונקשנים. צריך למנוע טיסות צ'רטר המוניות מפה לשם. אם לא נמנע את הטיסות, יתווסף סיכון שאנחנו לוקחים בהחזרתם של אותם אנשים לכאן, מאחר שאין לנו דרך להיות אחראים על אופן ניהול האירוע במטוסים ובאירוע עצמו".

עוד הוא מוסיף: "אני מכיר את החשיבות של האירוע לאנשים מאמינים ולאנשים שזו דרך עולמם. אבל אני מכיר אותם, את החסידים, ואת העובדה שהם גם יודעים לאזן בין שמירה על הבריאות ואת ההבנה שיש פה שנה מיוחדת מאוד. צריך להיזהר, ואני לא מציע לאף אחד לאשר טיסות צ'רטר המוניות שיוצרות סכנה נוספת לתחלואה שם ופה".

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

משרד ראש הממשלה פירסם היום (ג') הודעה משותפת של ישראל ואוקראינה בנוגע לעלייה לרגל לאומן בראש השנה: "אנו מפצירים בעולי הרגל שמתכננים ליטול חלק בחגיגות ראש השנה באוקראינה להימנע מלבקר באומן בשל המצב האפידמיולוגי המאיים", נכתב. "עם זאת, לאלה המחליטים לבקר באומן בכל זאת, אנו מדגישים כי הגבלות הריחוק חלות על כל האירועים הציבוריים וייאכפו בקפידה".

חסידים באומן
חסידים באומןצילום: MENAHEM KAHANA / AFP / GETTY IL

עוד בהודעה נכתב כי "ביוזמתו של נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, ראש השנה זכה למעמד של חג לאומי באוקראינה. עם זאת, יש לכך משמעות החורגת מעניין פנימי. המצב האפידמיולוגי באוקראינה ובישראל, כמו גם בעולם כולו, למרבה הצער, לא מאפשר לנו לציין בשנה זו את החג כרגיל כפי שנהוג. בהתאם להמלצות והאזהרות של משרדי הבריאות של אוקראינה וישראל, הממשלות של שתי המדינות דואגות במשותף לבריאות הציבור ולבטיחות אזרחיהן".

כפי שפורסם הבוקר ב-TheMarker, ההודעה המשותפת היא תוצר של מגעים בין המדינות ושיחת טלפון אישית בין שני המנהיגים מיום שישי האחרון. ואולם, הנוסח שרק "מפציר" בעולי הרגל לא להגיע לאומן משאיר להם את כל דרגות החופש לנסוע בכל זאת. לעומת זאת, אמש הודיע שר הפנים של אוקראינה, ארסן אבקוב, כי ארצו תגביל כניסת אזרחים זרים לאומן בגלל מגפת הקורונה.

"הגענו למסקנה שמצב התחלואה באוקראינה ובעולם לא מאפשר לארגן ולקיים אירועים המוניים, במיוחד כאלה שמשתתפים בהם זרים", הודיע אבקוב. גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי אוקראינה היתה זקוקה להודעה המשותפת עם ישראל כדי להעלות את הטון ולמנוע את כניסת הישראלים, מבלי להיות מואשמת באנטישמיות.

העלייה לאומן היא לא רק עניין דתי ופוליטי אלא גם עסק כלכלי משגשג. עלות חבילת טיסה לאומן גבוהה בהרבה מחבילות דומות - כ-800-700 דולר לאדם לשלושה ימים. הסיבה לכך היא שהביקוש הוא חד צדדי, כלומר, המטוס יוצא לאוקראינה אבל חוזר ריק. כרגע, מדווחים סוכני הנסיעות שכולם ממתינים להתבהרות התמונה: "צריך לחכות שבועיים- שלושה ולראות אם העניינים מתבהרים כי מדובר על אוכלוסייה שאין לה בעיה להזמין גם מהרגע להרגע", אומר רונן קרסו, מנכ"ל איסתא הולידייס.

אורי סירקיס, מנכ"ל ישראייר, מוסיף כי "יש התעניינות גדולה מצד אנשים לגבי אומן, אבל כרגע הטיסות סגורות למכירה. אנחנו מעריכים שבתוך כמה שבועות במידה ורמת התחלואה תרד ונושא מערך הבדיקות יתופעל היטב - יאפשרו לטוס לאומן תחת מגבלות, כמו בדיקות קורונה בתוקף של 48 שעות וכו'". לדבריו, "השוק של אומן מנוהל על ידי קבוצה מצומצת יחסית של סוכני נסיעות, אבל אנחנו מסוגלים למכור כרטיס טיסה גם ב-555 דולר שזה יחסית זול לשנה שעברה - שבה המחירים היו כ-700 דולר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker