הקרב על בדיקות הקורונה: "מתפוצצים לגלות שמעבר לכביש משלמים יותר מפי 2"

אדלשטיין הודיע על הקמת מעבדות קורונה פרטיות ענקיות - ועובדי המעבדות הוותיקים דורשים השוואת שכר ומאיימים להתפטר ■ משרד הבריאות: נחתמו הסכמי שכר שמיטבים עם עובדי המעבדות ונמשיך לפעול למענם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לבדיקת קורונה בכללית
מעבדה לבדיקת קורונה בכלליתצילום: AFP

לשכת שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הודיעה היום (א') כי השר יוזם הרחבה של מספר בדיקות הקורונה היומיות עד 60 אלף בחורף, באמצעות הקמת שתי מעבדות פרטיות, הרחבת ההסכם עם מעבדת מיי הריטג' ל-20 אלף בדיקות ביום, והגדלת קיבולת המעבדות של קופות החולים ל-30 אלף ביום. כל זאת בהשקעה של 4 מיליארד שקל למשך שנה וחצי.

ואולם, ההחלטה מעוררת זעם מצדם של עובדי המעבדות הוותיקים, הפועלים במעבדות בתי החולים הממשלתיים וקופת חולים כללית. העובדים מתריעים כי ההסכמים הקיבוציים שעליהם הם חתומים נחותים משמעותית מתנאי השכר שמציעות המעבדות החדשות - היכולים להגיע לשכר שעתי הגבוה פי שלושה וארבעה משכר עובדי המעבדות הציבוריות הוותיקים. לדבריהם, המדינה יורקת בפרצופם, בכך שהיא מפריטה את עבודת המעבדות, משקיעה סכומי עתק בהקמת מעבדות חדשות במקום "לשקם את המערכת המעבדתית האיכותית שלרשותה" ולהעלות את שכרם. הם נערכים לצעדים ארגוניים ומזהירים כי רבים מהם יתפטרו על רקע הדברים.

"ההסכמים עם המעבדות הפרטיות לבדיקות הקורונה הן הרס הרפואה הציבורית בישראל והתשתית המעבדתית של מדינת ישראל", טוענת אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, ומתריעה כי "להערכתנו נראה בשבועות הקרובים התפטרות המונית של עובדי מעבדות ממשלתיות".

לדברי אדמון, "האבסורד הוא שהמעבדות הממשלתיות של המדינה מסוגלות להגביר קצב ולבדוק כל יום עד 40 אלף בדיקות קורונה. במקום לנצל את המשאב הלאומי, מפריטים במחירי עתק", היא אומרת. אדמון הודיעה היום כי "אין לנו ברירה, אלא להתחיל מחרתיים בצעדי מחאה".

יולי אדלשטיין, שר הבריאות
יולי אדלשטיין, שר הבריאותצילום: אמיל סלמן

עובדי המעבדות המאוגדים בהסתדרות מתקוממים על שני עיוותים שונים בשכרם: הראשון הוא הפער בין השכר הנמוך שלהם לבין השכר הגבוה שמציעות המעבדות הפרטיות, והשני הוא פערי השכר הפנימיים בתוכם - בין עובדים בהסכמים קיבוציים לבין עובדים בהסכמים אישיים. 

על פי הנתונים שמציגה אדמון, בעוד ששכר שעתי התחלתי של עובד מעבדה הוא 31 עד 37 שקל, ועובד מתחיל עם תואר אקדמי משתכר שכר של 6,000 עד 7,000 שקל למשרה מלאה, מציעות מעבדות פרטיות 70 עד 120 שקל לשעה. לדבריה, מפעל הבדיקות העצום של הקורונה והגידול באוכלוסייה הגבירו את הדרישה לעובדי מעבדה מקצועיים, בעלי תארים מתקדמים. "אבל מבנה השכר מרתיע, ויש לנו קושי רב בגיוס ושימור העובדים, בטח בימים אלה, שבהם העובדים שלנו, בעיקר המנוסים והוותיקים, מתפוצצים לגלות כי מעבר לכביש, במעבדה של מיי הריטג' משלמים לשעת עבודה יותר מכפליים מאשר לשעת עבודה דומה במעבדה ממשלתית, ועל הפרק, כניסת מעבדות פרטיות נוספות, שיגרמו להתפטרות המונית ולהעדפת שכר גבוה יותר באופן משמעותי במעבדות הפרטיות. מי רוצה להיות פראייר?"

בשבוע שעבר נפגשה אדמון עם אדלשטיין ועם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, והעבירה מתווה לשימור ולגיוס עובדי מעבדות, שלפיו תהיה השוואת תנאים בין עובדים חדשים בחוזים אישיים לבין עובדים ותיקים בהסכם קיבוצי במעבדות הממשלתיות ושל הכללית, והעלאת התעריף השעתי של כלל עובדי המעבדות אותו מגדירים עובדי המעבדות כ"משפיל". "כך למשל, יושווה שכר עובד ותיק עם תואר ראשון, בהסכם קיבוצי המשתכר 31 שקל לשעה, לשכר עובד חדש מקביל, שנקלט במעבדות מסוימות, בהסכם אישי של 37 שקל לשעה". עובדי מעבדה בעלי תואר דוקטור יקבלו שכר שעתי של 41 שקל במקום 35 כיום.

לדברי אדמון, "עד היום המשרד לא הגיב, בעוד שעובדי המעבדות חשים שעליהם להגביר לחץ מול הממשלה, במרוץ נגד הזמן".

אסתר אדמון
אסתר אדמון

במשרד האוצר אומרים כי בשבועות האחרונים ניתן מענה חלקי למצוקת עובדי המעבדות ולעומס עליהם, בכך שניתן שכר עידוד  לעובדים לפי תפוקות וכן שכר מוגדל עבור עבודה נוספת ועבודה בשבתות. עוד טוענים באוצר כי השכר השעתי שמציגים עובדי המעבדה לא משקף תוספות שונות שניתנות להם, וכי השכר ברוטו שלהם גבוה יותר.

במשרד אומרים כי בימים אלה מתקיים מו"מ עם עובדי המעבדות, ויש כוונה להעלות את שכרם ואף לשלב את העובדים בחוזים האישיים בהסכמים הקיבוציים, אך קיימת מחלוקת סביב השאלה מי ייהנה מתוספות השכר - כלל העובדים בצורה שווה כפי שדורש ארגון העובדים, או דווקא העובדים החדשים כפי שרוצה האוצר, במטרה לעודד אנשים להיכנס למקצוע שנמצא במחסור קשה. בנוסף, באוצר מצפים כי המעבדות הפרטיות, כמו מיי הריטג' ואחרות, יעסיקו גם עובדים שאינם עובדי מעבדות מקצועיים, כמו סטודנטים וחיילים משוחררים - כדי שלא תיווצר "קניבליזציה" בין המעבדות השונות וניוד עובדים בין מעבדות.

באוצר מזכירים כי אמנם השכר השעתי במעבדות הפרטיות גבוה יותר, אך העבודה היא זמנית לתקופת הקורונה והעובדים אינם נהנים מהקביעות של עובדי המעבדות הממשלתיות. מהאוצר נמסר כי "הנושא נמצא במו"מ בין המדינה לעובדי המעבדה".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "עובדי המעבדות נמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה. במהלך החודשים האחרונים ניתנה תוספת של 65 תקנים לבתי החולים הממשלתיים ולצד זאת קופות החולים ובתי החולים הציבוריים מקבלים תקצוב תוספתי עבור בדיקות מעבדה, שנועד בין היתר להרחבת כוח האדם במעבדות. נוסף על כך, נחתמו הסכמי שכר מיטבים עם עובדי המעבדות. שר הבריאות נפגש עם איגוד עובדי המעבדות ואמר הן בפגישה והן במהלך ביקורו בבית החולים וולפסון כי הוא ימשיך ויפעל למענם יחד עם משרד האוצר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker