האיש שמייצג 28 אלף רופאים בטוח שסגר הוא הפתרון - לא כל החברים שלו מסכימים

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, טוען כי "ישראל נמצאת במקום ראשון בעולם של מספר הנדבקים ביחס לגודל האוכלוסייה, ולכן חייבים לעשות צעד דרסטי" ■ ועד איגוד רופאי בריאות הציבור: "סגר הוא צעד מוטעה בזמן זה'"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' חגי ציון
פרופ' חגי ציוןצילום: אייל טואג

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית יוצא בעמדה נחרצת נגד הטלת סגר מלא, וקובע כי "סגר מלא יגרום נזק בריאותי, כלכלי וחברתי לא מידתי והוא צעד מוטעה בזמן זה".

לפי עמדת האיגוד, "הטענה כאילו יש צורך בצעד קיצוני לקראת פתיחת שנת הלימודים אינה מקובלת על רוב מומחי בריאות הציבור בישראל, ואין בה היגיון אפידמיולוגי. אין הוכחה שסגר מלא הוא ישים מבחינת אמון הציבור ואין הוכחה שהוא יצמצם תמותה בטווח הרחוק. ללא הכנה נאותה של מערכת החינוך וכלל המערכות בישראל, גם אם התחלואה תצטמצם לאחר סגר מלא, היא תחזור מהר מאוד לאותו מצב. במקום זאת, ראוי לפעול בהתאם לקו המקצועי שמתווה פרופ' גמזו וצוות המומחים שאיתו".

העמדה של האיגוד מנוגדת לחלוטין לעמדה שהציג יו"ר הארגון שבו פועל האיגוד, פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית. חגי הצהיר ביממה האחרונה בראיונות שונים כי "צריך לעשות סגר מיידי קצר של שבועיים עד שלושה שבועות כדי לרדת ל-200-100 נדבקים ביום וכך לאפשר לתלמידים לחזור לבתי הספר בפתיחת שנת הלימודים". לדבריו, ישראל נמצאת במקום ראשון בעולם של מספר הנדבקים ביחס לגודל האוכלוסייה, ולכן "חייבים לעשות משהו יותר דרסטי ולא להמשיך עם הפעולות הנוכחיות. כ-60% יוכלו לצאת לעבודה. בתי הספר צריכים להיפתח בצורה מאוד זהירה".

רופאי בריאות הציבור ממליצים לצמצם פעילות בחלל סגור ולעודד פעילות באוויר הפתוח, מדיניות דיפרנציאלית לפי אזורי סיכון, והכנת מערכת החינוך לפתיחת שנת הלימודים "כך שתתאפשר למידה לאורך כל שנת הלימודים באמצעות עידוד ותמיכה בלמידה יעילה מרחוק ולמידה באוויר הפתוח בתיכונים ובחטיבות". הם מסיימים את ההודעה לעיתונות בקריאה ברורה נגד העמדה שמציג חגי: "רק בגישה משתפת ומשותפת על בסיס היגיון אפידמיולוגי נוכל להתמודד עם הקורונה היטב, לא בזגזוגים ובניסיונות 'זבנג וגמרנו'".

אז למי אמורה הממשלה להקשיב - לעמדת יו"ר ההסתדרות הרפואית כולה, או לעמדה המקצועית של האיגוד הרלוונטי בתוך ההסתדרות הרפואית שמנוגדת לה? והאם עמדתו של חגי היא עמדתו האישית או עמדת ההסתדרות הרפואית כולה? לדברי חגי, "כיו"ר ההסתדרות הרפואית יש לי מחויבות להשמיע את דעתי הרפואית. דעתי נסמכת על חוות דעת מקצועיות של רופאים מומחים מהארץ ומהעולם כמו גם כלכלנים, פיזיקאים ומתמטיקאים".

לדבריו, "מקצוע הרפואה במהותו איננו מקצוע מדויק וישנן מספר אופציות טיפוליות למצב נתון. בכל מקרה במגפה עולמית חסרת תקדים יש להעלות את מגוון הדעות ולהחליט על האופציה הטובה ביותר. ההסתדרות הרפואית היא ארגון של 28 אלף רופאים עם מגוון דעות לגיטימיות. עובדה שאין עליה כל עוררין היא שסגר מפחית באופן דרסטי הדבקה ותחלואה כפי שהתרחש בגל הראשון בישראל ובמקומות אחרים בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker