אדלשטיין: "סגר זה הכדור האחרון שנשאר בקנה; הנסיעות לאומן עלולות להוביל לאסון"

שר הבריאות התייחס להגבלות בבתי כנסת בדיון שהתקיים בוועדת החוקה ■ "אנחנו מסתכלים על הנתונים וחושבים איך בחגי תשרי לא גורמים לתופעות שליליות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות אדלשטיין
שר הבריאות אדלשטייןצילום: אמיל סלמן

"סגר זה הכדור האחרון שנשאר לך בקנה. אם אתה מביא לסגר כללי ותוך שבועיים-שלושה אתה באותה רמת תחלואה, אז אתה צריך להרים ידיים מול המחלה. לכן אנו עושים הכל כדי לא להגיע לשם" - כך אמר הבוקר (ד') שר הבריאות, יולי אדלשטיין, בדיון שהתקיים בוועדת החוקה של הכנסת בנושא ההגבלות בבתי כנסת. לגבי הכוונה של עשרות אלפים לנסוע לאומן בראש השנה אמר אדלשטיין כי "אם נראה שהיקף הנוסעים לאומן השנה יהיה בממדים דומים לשנים אחרות - זה יהיה אסון".

הדיון התקיים תחת הכותרת "אפליית בתי הכנסת בהגבלות מחמירות, תוך עיוות נתוני ההדבקה". לדברי אדלשטיין, "חבל מאוד שלצד הקפדה יפה של הציבור בתחומים שונים, כמו עטיית מסכות או התנהלות בבתי מלון, יש ניסיונות להתחכם. שולחים לי כל מיני הזמנות כמו 'נבוא להפגין לכבוד זוג שמתחתן'. אז יעשו אירוע שיוביל לשרשראות הדבקה, ובסופו של דבר אף אחד לא ירוויח. אנחנו עושים הכל כדי למנוע סגר, אבל זה תלוי מאד בשמירה על ההנחיות".

בבקשה לדיון נכתב כי "בעוד המדינה מתירה הפגנות כמעט ללא הגבלות, מקלה בהגבלות לבתי מלון, מוסדות חינוך, אתרי בילוי ועוד, מגדירה 'תו סגול' ו/או קובעת מגבלות המותאמות לגודל השטח למגוון תחומים, הרי שבבתי הכנסת, הממשלה מגבילה את מספר המתפללים באופן קיצוני, בלתי מידתי ובלי לקחת בחשבון את גודל אולם התפילה".

עוד נטען בדברי ההסבר כי "כדי לתייג את בתי הכנסת כמקום עם שיעורי הדבקה גבוהים, יצר משרד הבריאות הגדרה כוללנית של "מוסד דתי" והכליל בתוכו בתי כנסת, מקוואות, ישיבות וכוללים - בעוד ברור לכל שאין כל קשר בין המקומות השונים, ובכך העלה את שיעורי ההדבקה ויצר רושם כאילו התחלואה בבתי הכנסת היא מהגבוהים, בעוד שהתחלואה בבתי הכנסת היא מינורית".

פתיחת בית כנסת בנחלאות שבירושלים. למצולם אין קשר לנאמר בכתבה
פתיחת בית כנסת בנחלאות שבירושלים. למצולם אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אוהד צויגנברג

אדלשטיין אמר בדיון כי "ברור שמקום סגור הוא יותר מסוכן. לכן עדיף לנו לקיים פעילויות בחוץ ולא בפנים. לא חשוב אם זה תפילה או מסעדה". לדבריו, "נכון שאחרי המציאות הקשה של מארס-אפריל הציבור החרדי מקפיד ברובו על ההנחיות, אבל זה גם לא סוד שכ-50% מהתחלואה היא בציבור החרדי והערבי כי משפחות חיות בצפיפות בשטח מצומצם. כשנדבק בחור אחד כל המשפחה בסכנה". לדבריו, "עשר הרשויות האדומות במדינת ישראל הן מהציבור החרדי והערבי וערים מעורבות. אנחנו מסתכלים על הנתונים האלה וחושבים איך בחגי תשרי לא גורמים לתופעות שליליות".

חמישה חזנים וחמישה מקומות תפילה בחוץ מתוך בתי כנסת אחד

כמה מחברי הכנסת התקוממו על מה שהם מגדירים כאפליה בין בתי כנסת לבין חדרי כושר ומסעדות. על כך השיב אדלשטיין כי הסיבה נעוצה דווקא בכנסת. "עמדת משרד הבריאות הוצגה בדרך כלל לממשלה בצורה יותר מסודרת, אבל מה שקרה הלאה וגרם להחלטות שהתקבלו טלאי על טלאי – הוא בגלל הכנסת. לדבריו, "ברור לנו שצריך לאחד בין הקריטריונים".

הוא התייחס לדאגה שקיימת במשרד הבריאות מפני חגי תשרי והתפילות ההמוניות שמתקיימות בהם, ורמז כי יהיו הגבלות על התפילות השנה. "בואו נדמיין מציאות של ראש השנה. במקום של 500 איש נאפשר נניח 150 איש. הם היו  שש שעות ביחד, יצאו ינכסו מרחבת בית הכנסת, הסתובבו והלכו לשירותים. אף על פי שישבו במרחק שני מטרים זה מזה – יש דברים שאי אפשר להתעלם מהם.

אדם מתפלל בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
אדם מתפלל בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

אדלשטיין הבהיר כי המתווה לחגים יגובש כשהמועד יתקרב לפי היקף התחלואה. "היום רואים כמעט 2,000 נדבקים כל יום, אז סביר מאוד שיהיה בתפילה חולה קורונה", הסביר אדלשטיין. "כשיהיו 50 חולים חדשים ביום, הסבירות להימצאות חולה יורדת. לכן זו החלטה שנצטרך לקבל קרוב לחגים".

לדבריו של שר הבריאות, "המצווה הגדולה ביותר היא לשמור על בריאות ועל החיים. מי שחושב שחשוב ללחוץ על קיום מצווה של תקיעה בשופר, הוא לא מדרג נכון את חשיבות המצוות. נעשה הכל כדי ליצור מציאות שבה אנשים יוכלו להתפלל ולא חס וחלילה ידביקו אחד את השני".

הוא הוסיף כי "אנחנו יודעים שההקפדה על ההנחיות משתנה ממקום למקום. אמרתי לגבאי שלי שלאחר שנתגבר על הקורונה אתן לו מגן שר הבריאות לגבאי מצטיין. הוא לא חיכה לשמוע מה שר הבריאות יגיד לו לקראת החגים. הוא סיפר לי שאירגן חמישה חזנים וחמישה מקומות תפילה בחוץ, ל-20 איש בכל מקום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker