סערה במערכת הבריאות: הקופה שמתנגדת למעברים - וקרב האיתנים הצפוי

התחרות בין קופות החולים היא אחד הנושאים השנויים במחלוקת במערכת הבריאות ■ משרד הבריאות מתכוון לעצור את המעברים בין הקופות עד סוף החורף - בטענה שהם מפריעים להן להתמודד עם הקורונה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבריאות אדלשטיין
שר הבריאות אדלשטייןצילום: אמיל סלמן

סערה במערכת הבריאות בעקבות כוונת משרד הבריאות לעצור את המעברים בין קופות החולים עד סוף החורף - בטענה שההתמקדות בתחרות מפריעה לקופות להתמודד עם אתגרי הטיפול בקורונה.

בסוף השבוע פירסם המשרד טיוטת תקנות שמטרתן למנוע כמעט לחלוטין את האפשרות של מבוטחים לעבור בין קופות החולים, למעט במקרים מיוחדים, עד אמצע מארס. בנוסף, קובעות התקנות כי ייאסר על קופות החולים לפנות באופן אקטיבי למבוטחים ולהציע להם לעבור לקופה, כלומר - לבצע פעילות של שיווק ומכירות.

המקרים היחידים שיאפשרו מעברים בין קופות חולים הם "איחוד משפחות" בין בני משפחה מדרגה ראשונה שמבוטחים בקופות שונות, ונסיבות רפואיות או מעבר דירה. התוכנית כבר מעוררת התנגדות בשל החשש שתגרום ל"נפילת מתח" וירידה במוטיבציה של קופות החולים להתחרות על השירות לציבור.

בדברי ההסבר לטיוטת התקנות נכתב כי מטרת עצירת המעברים היא לאפשר לקופות החולים להתרכז בתקופת הקורונה המאתגרת בליבת העיסוק שלהן, טיפול בחולים, ולא להתרכז בשיווק ומכירות.

אחות בקופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמר
אחות בקופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: דניאל בר און

בדברי ההסבר נכתב כי "עקב התפרצות נגיף הקורונה מוטלות ויוטלו בתקופה הקרובה משימות רבות על קופות החולים. משימות אלה צפויות להתבצע במורכבות גדולה יותר מאשר בימי שגרה, לאור היקף המבודדים ואוכלוסיות בסיכון שנדרשות לקבל את השירותים בדרכים שונות, והטיפול בחולי הקורונה שרובם המכריע מטופלים בקהילה ונדרשים לניטור יומי ומעקב שוטף.

"כל התרחישים מצביעים על היקף תחלואה משמעותי יותר בחודשי החורף הקרובים, כאשר מרבית החולים במצב קל יטופלו בקהילה. לאור זאת ישנו הכרח לרכז את מאמצי קופות החולים, צוותים רפואיים ומנהליים, בטיפול במבוטחי הקופה ולהפחית במידת האפשר עיסוק של כוח האדם בתחומים אחרים".

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "גיוס וקליטת מבוטחים חדשים דורשים משאבי ניהול וכוח אדם מהקופה לתיאום המעברים ותשומת לב מוגברת של כוח האדם הרפואי שפוגש בראשונה מטופלים חדשים וצריך לעמוד על מצבם הכולל, היסטוריה רפואית ותוכניות טיפול".

זוהי הפעם השנייה שבה משרד הבריאות מקפיא את המעברים בין הקופות במהלך תקופת הקורונה. בפעם הקודמת ההקפאה נעשתה במהלך הגל הראשון, בחודשים מארס עד מאי, באמצעות תקנות שעת חירום שנכנסו לתוקף באופן מיידי ובלי דיון.

מעבדה של קופת חולים
מעבדה של קופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: מוטי מילרוד

הפעם תידרש ועדת הבריאות של הכנסת לאשר את התקנות, אך בוועדה צפוי קרב איתנים, שכן לפחות חלק מקופות החולים מתכוונות להילחם במהלך. ב-2020 עברו עד כה כ-112 אלף ישראלים בין קופות החולים, שמהווים קצת יותר מאחוז מתושבי המדינה. 

התחרות בין קופות החולים היא אחד הנושאים הרגישים והשנויים במחלוקת במערכת הבריאות, שיושב על המתח שבין עידוד הקופות להצטיין ולפתח את השירות שלהן לציבור, לבין אופי התחרות שנוצר בשנים האחרונות.

אופי זה כולל, לצד תחרות על שירות, גם פרקטיקות של הפעלת מוקדים טלפונים בעלות של עשרות מיליוני שקלים, תופעות של "מפקדי ארגזים" ומלחמה על רופאים תמורת סכומי עתק כדי שהמוטפלים שלהם יעברו עמם לקופה החדשה. בשנים האחרונות ניסתה המדינה לרסן את התחרות בדרכים שונות, כולל הצעות חוק, הסכמי הייצוב וחוק ההסדרים, וצימצום התמריץ של הקופות להתחרות על מאסות של מבוטחים. 

"עצירת המעברים תגרום לפיטורים של מאות מוקדנים"

בשלוש מקופות החולים, בעיקר במכבי שנהנית בשנים האחרונות מ"הגירה חיובית" של מבוטחים על חשבון קופות אחרות, מביעים התנגדות לעצירת המעברים.

מרפאה של קופת חולים מכבי בתל אביב
מרפאה של קופת חולים מכבי בתל אביבצילום: אייל טואג

במכבי אמרו כי "תחרות היא הדרך הטובה ביותר לשפר שירותים במערכת הבריאות הציבורית. כל הקופות השתפרו מאוד מאז שהתחרות התגברה לפני מספר שנים. בזמן הקורונה התחרות מתמקדת בשיפור שרות. התחרות נכונה למטופל, למערכת הבריאות ולמדינה בכלל – חייבים להגביר אותה ככל הניתן. עצירת המעברים והאיסור לגייס מבוטחים חדשים תגרום לפיטורים נרחבים של מאות מוקדנים שעוסקים בכך".

מכללית נמסר כי "אנו בעד תחרות חופשית שמיטיבה עם הלקוחות. הכללית עוברת בשנים האחרונות מהפכה שירותית אשר מגדילה את מספר המצטרפים אליה - ואנו פועלים להמשיך בכך גם בתקופה הנוכחית".

מנכ"לית מאוחדת, סיגל רגב רוזנברג, אומרת כי היא מתנגדת לעצירת המעברים בין הקופות, אך סבורה כי "המדינה צריכה לעודד את התחרות באמצעים מתקדמים וחדשניים יותר כמו תמריצים לקופות הקטנות לפתח שירותים ביישובים קטנים".

הקופה היחידה שהכריזה כי היא תומכת בהקפאת המעברים היא לאומית, הקופה הקטנה ביותר שסובלת מ"הגירה שלילית" של מבוטחים. "לאומית סבורה כי הצעת שר הבריאות נכונה ותשרת את מערכת הבריאות ביכולת להתמודד עם האתגר הניצב בפניה: טיפול בתחלואה הרגילה שאיננה קורונה, גל הקורונה השני המתרחש בישראל בימים אלה והערכות לתחלואת החורף הצפויה בחודשים הקרובים", נמסר מהקופה.

עוד הוסיפו בקופה כי "ההצעה תאפשר לקופות להתמקד באתגר המורכב ולהפנות את כל המשאבים של המערכת - קשב ניהולי, כח אדם ותקציבים - המוגבלים ממילא, לטובת קידום בריאות הציבור. אנו סבורים כי בתנאים אלה, באיזון שבין הגבלת חופש המעברים בין הקופות לתקופה מוגבלת לבין בריאות הציבור והיערכות לתחלואת חורף מוגברת, בריאות הציבור גוברת".

עו"ד ד"ר עדי ניב יגודה, מומחה למדיניות בריאות ומשפט רפואי: "חולשתו של משרד הבריאות, וחוסר יכולתו להוביל תרבות של רגולציה אפקטיבית במערכת הבריאות היא שיצרה תשתית פורה לתחרות שלילית בין קופות החולים. היוזמה החדשה להגביל את המעבר בין קופות החולים מהווה פגיעה קשה בעקרונות יסוד ובזכויות שניתנו בחוק.

"חופש הבחירה והזכות לעבור בין קופות החולים מעוגנת בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, וספק רב עד כמה היוזמה החדשה להגביל את זכויות הציבור באמצעות תקנות יעמדו במבחן בג"ץ. משרד הבריאות כשל בתפקידו כרגולטור, אבל הציבור הוא שמשלם את המחיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker