מחקר: מה הסיכוי למות מקורונה בגל השני לעומת הגל הראשון?

לפי בדיקה של מכון כללית למחקר הסיכוי למות מקורונה ירד ב-60% בגל השני, 15% מהנפטרים - בני פחות מ-70 ■ הסיבות המובילות לירידה בתמותה הן פחות הדבקה בקרב קבוצות סיכון, ירידה בתמותה בתוך קבוצות הסיכון ושיפור בטיפול

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשמה של חולה קורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב
הנשמה של חולה קורונה בבית החולים איכילוב בתל אביבצילום: אוהד צויגנברג

531 ישראלים מתו כתוצאה מקורונה מאז תחילת המגפה במארס. 192 מהם - יותר משליש - מתו ביולי. בכל יום מהימים האחרונים נוספים כעשרה קורבנות למצבת מתי הקורונה. בשיא, שנשבר פעמיים, הגיע מספר המתים היומי ל-14 - יותר מהשיא בגל הראשון (13 מתים).

ואולם, למרות המספרים הקשים של הגל השני, צלילה לתוך הנתונים ושקלול מספר הנדבקים הגבוה משמעותית בגל הנוכחי לעומת הגל הראשון של מארס ואפריל, מעלה כי הסיכוי למות מקורונה בגל הנוכחי נמוך משמעותית לעומת הגל הראשון.

מחקר השוואתי רחב היקף שביצעו במכון כללית למחקר בין שני הגלים בקרב חולי קורונה מבוטחי הכללית, שהם יותר ממחצית מהאוכלוסייה, מעלה כי הסיכוי של אדם שנמצא חיובי לקורונה למות היה נמוך בגל הנוכחי ב-60% לעומת הגל הראשון. עוד נמצא כי 15% מבין 120 מבוטחי הכללית שחלו בקורונה ומתו במהלך חודש יולי היו בני פחות מ-70.

כיצד מוסבר ההבדל הגדול בסיכון לתמותה בין הגל הראשון לשני?

לפי המחקר, שהובילו החוקרים ד"ר נועם ברדה וד"ר נעה דגן ומנהל המכון פרופסור רן בליצר, יש לכך כמה סיבות. חלקן הן תוצאה של מאמצי הסברה ומניעה. ראשית, בגל השני נדבקו פחות אנשים מקבוצות סיכון (מבוגרים וחולים כרוניים) - ירידה של 30% ויותר לעומת הגל הראשון. הירידה הזאת מסבירה כחצי מהירידה הכללית בסיכון לתמותה לעומת הגל הראשון.  

פרופ' רן בליצרצילום: אייל טואג

החוקרים ניסו לדייק אף יותר את הסיבה לירידה בסיכון לתמותה ומצאו כי מעבר להדבקה המופחתת בקבוצות הסיכון, הירידה מיוחסת גם לירידה ספציפית בשיעור התמותה בקרב קבוצות הסיכון.

לדוגמה, בקבוצת הסיכון ברמת הביניים (קבוצה של חולים בני 70 ומעלה עם פחות מחלות כרוניות, וקבוצות גיל צעירות יותר עם סיכון יחסי גבוה בשל מצבי רקע והיסטוריה רפואית) שיעור התמותה בגל הראשון היה 5%, וירד ל-2% בגל השני. בנוסף, נרשמה ירידה (קטנה יותר) בשיעור התמותה גם בקבוצה הקטנה יותר של חולים בני 70 ומעלה עם ריבוי מחלות רקע (מ-21% תמותה בגל הראשון ל-17% בגל השני).

החוקרים ניסו להסביר את ההבדל בתמותה בין הגלים גם באמצעות משתנים נוספים שאינם גיל ומחלות רקע. בנוסף, ייתכן כי חלק מהשונות בתמותה מוסברת גם בשיפור באיכות הטיפול בחולי קורונה - הן הטיפול התרופתי (כמו הטיפול בסטרואידים שהוכח כיעיל) והן הטיפול התומך (כמו הימנעות מהנשמה והשכבה על הבטן). הסבר אפשרי נוסף הוא בעלייה במספר הנדבקים שהיו א-תסמיניים בעת ביצוע הבדיקה, שהסיכוי שלהם לתמותה היה נמוך ב-66%.

לדברי פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית ומנהל מכון כללית למחקר, "שיעורי התמותה בישראל הם מהנמוכים בעולם, בגל השני עוד יותר מהראשון, וכעת יותר ברורות לנו הסיבות לכך.

"המחקר מדגים כיצד השיפור בהגנה על החולים הפגיעים ביותר שיפר והקטין את שיעורי התמותה בין הגל הראשון לשני. פעילות אשר ביצענו לזיהוי החולים בסיכון והפנייה האקטיבית הטלפונית של רופאי הכללית למטופלים בסיכון, סייעה להם לשמור על בריאותם ולהימנע מחשיפה, דבר אשר בבירור הציל חיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker