היסטוריה קטנה בישראל: חברה פרטית קיבלה הכרה כמחלקה להתמחות לרופאים — בבית החולה

חברת צבר רפואה הוכרה רשמית כמחלקה מוכרת להתמחות של רופאים ■ ההתמחות תהיה רפואה פליאטיבית, המתמקדת בשיפור איכות חייהם ומניעת סבל, נפשי וגופני, של חולים המתמודדים עם מחלקות קשות וסופניות ■ רוב ההתמחות תתבצע לצד מיטת החולה בביתו

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההתמחות ברובה תבוצע לצד מיטת החולה
רוני לינדר

בחודש שעבר נרשמה היסטוריה קטנה בתחום הכשרת הרופאים בישראל, לאחר שלראשונה קיבלה חברה פרטית, צבר רפואה, הכרה רשמית כמחלקה מוכרת להתמחות של רופאים. המקצוע: רפואה פליאטיבית, המתמקדת בשיפור איכות חייהם ומניעת סבל, נפשי וגופני, של חולים המתמודדים עם מחלקות קשות וסופניות.

ההכרה שניתנה לצבר על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית ומשרד הבריאות חריגה גם מסיבה נוספת: רוב ההתמחות ברפואה הפליאטיבית תתבצע בקהילה, כלומר לצד מיטת החולה בביתו. כיום, כל ההתמחויות בישראל למעט רפואת המשפחה, מבוצעות בבתי החולים.

ד"ר רוני צבר, מייסד צבר רפואה, אמר: "אני מרגיש שאני יכול למות בשקט — את המשימה האישית שלי סיימתי וזה מאד מרגש". לדבריו, "זה מורכב וקשה מאוד לקבל הכרה להתמחות, ואותנו בחנו בעיניים קפדניות עוד יותר בגלל שאנחנו גוף פרטי ומבוסס קהילה".

ההתמחות החדשה, שיצאה לדרך סופית בשבוע שעבר, היא בת שנתיים, מתוכן נתח משמעותי של שבעה חודשים מבוצע בביתו של החולה, בהוספיס בית שמפעילה צבר רפואה. הרציונל ברור: בישראל יש רק כמה עשרות מיטות הוספיס מוסדיות, למשל בהוספיס בשיבא ובהדסה, ולעומת זאת, כ–1,200 מיטות של הוספיס בית שפעילות בבתים בכל רגע נתון.

יתר חלקי ההתמחות נעשית בבתי חולים, בצורה של רוטציות (מעבר בין מחלקות שונות). מדובר בהתמחות־על, כלומר, כזו שמבצעים רופאים שכבר יש להם מומחיות בתחום מסוים. מגיעים אליה בדרך כלל רופאים מומחים באונקולוגיה, משפחה ופנימית. לדברי צבר, "מכיוון שאנחנו פרושים עם מיטות בית בכל המדינה, מתמחים יכולים לעשות את התקופה של ההתמחות בבית החולה באזור מגוריהם". לדבריו, "זה חיוני כי רוב המטופלים שהרופאים האלה יטפלו בהם בסופו של דבר יהיו כנראה בקהילה ולא בבתי החולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker