מנכ"ל לאומית: "אנחנו לקראת קריסה כי בודקים גם אנשים א-סימפטומטיים"

ניסים אלון קורא להעביר לידי קופות החולים את החקירות האפידמיולוגיות, מפחד מאיבוד שליטה ומזהיר: "המשק לא יכול לספוג עוד סגר. צריך להפנים שהקורונה כאן להרבה זמן"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
ניסים אלון
ניסים אלוןצילום: מגד גוזני

"איבדנו שליטה. כדי לשלוט בנגיף צריך לשלוט באנשים ובישראל אין שליטה באנשים, אלא אם יהיה סגר כולל שהנזק שלו נוראי" - כך אומר המנכ"ל היוצא של קופת חולים לאומית, ניסים אלון.

אז אתה נגד סגר בכל מחיר?

"כן. המשק הישראלי לא יוכל לספוג עוד אובדן תוצר של 100 מיליארד שקל. נניח שסגרנו לחודש. מה יקרה יום אחרי? יהיה צריך לפתוח מחדש ואז שוב תהיה לנו תחלואה. הציבור צריך להפנים שהקורונה כאן כדי להישאר ולכן צריך להתמקד בהמון הסברה ואכיפה".

מלבד הסברה ואכיפה, אלון קורא להעברת החקירות האפידמיולוגיות לקופות החולים, כמו שהעבירו את האחריות המלאה לבדיקות המעבדה. "בריאות הציבור זה הדבר הכי חשוב בכל מערכת בריאות ויש יחס הפוך בין החשיבות שלו להשקעה בו - זה התחום הכי מוזנח", הוא אומר, "אבל זה לא הזמן לתקן את זה. זה אסון לקחת את האחיות של טיפת חלב לטובת חקירות אפידמיולוגיות. אסור לוותר על החיסונים, אחרת מחר בבוקר תהיה לנו גם מגפת חצבת בנוסף לקורונה". 

בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע בירושלים
בדיקת קורונה במתחם היבדק וסע בירושליםצילום: אמיל סלמן

אז מי יעשה את החקירות?

"1,000 עובדים של הקופות שיושבים בתוך מוקדים ממוחשבים שיקבלו הדרכה מעשרות האחיות המצוינות של בריאות הציבור. הקופות הן מעצמות שיודעות לעבוד מעולה ובצורה ממוחשבת. זה חיוני כי האירוע הזה הוא לא לחודש או חודשיים קדימה אלא לשנים. בצורה כזאת, אחיות טיפת החלב יחזרו לעסוק בטיפת חלב, הקופות יהיו ממוקדות בקורונה, וכל עובד יקבל חקירה אחת או שתיים ביום. זה לא הטירוף שיש היום לאחיות".

"אנחנו לקראת קריסה"

אתם מסוגלים להרים את זה במהירות?

"חד משמעית. כל מה שצריך לעשות זה לתת לנו את הסמכות ולתקצב את הקופות בהתאם. אז תהיה אחריות של הקופות מקצה לקצה. הרופא מפנה והקופה דוגמת. אם יש תוצאה חיובית, מתחילים לטפל בחולה המאומת ומיד עושים חקירה אפידמיולוגית. שיגדירו לנו יעדים - כך וכך שעות מהפניית הרופא לבדיקה ועד סיום החקירה וסגירת המעגל".

קופת חולים לאומית בלטה במהלך הקורונה ביכולת הביצוע של בדיקות מעבדה, בין היתר בזכות מכשור טוב. אלא שכעת, אלון מצטרף לדבריו של מנכ"ל הכללית אמש בראיון ל-TheMarker כי המעבדות קורסות מעומס הבדיקות.

"אנחנו לקראת קריסה כי בודקים גם אנשים א-סימפטומטיים. הגדלנו משמעותית את היקף הבדיקות אבל לא היתה מחשבה עד הסוף. כביכול העבירו את האחריות של הבדיקות לקופות, אבל לא נותנים לנו לקנות מכשירי בדיקה חדשים וריאגנטים ולהגדיל את הכושר המעבדתי שלנו".

קופת חולים לאומית בבאר שבע
קופת חולים לאומית בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

מה הכוונה לא נותנים לכם לקנות?

"צריך אישור ממשרד הבריאות לקנות מכונות וריאגנטים, כי זה משאב של המדינה. אני לא שולל את זה לחלוטין כי זה מוצר במחסור, אבל אם החלטתם שאני לא יכול לרכוש את הציוד בעצמי - שיקצו לי מעבדה. המצב כרגע הוא שאני לא עומד בעומס והתחלתי לקנות שירותים מבתי חולים.

"זו שיטה מאד עקומה כי זה דורש ממני לנהל משא ומתן עם 37 מעבדות על קניית בדיקות. אני מצפה שמשרד הבריאות יעשה תכנון מסודר לכל קופה, יגדיר מה כושר הייצור הרצוי שלה, מה הצרכים שלה, ויספק את הפער. עד עכשיו הסתדרנו כי כושר הייצור התאים, אבל מרגע שהתחילו לדגום גם א-סימפטומטיים הכמויות גדלו מדי".

אז לדעתך לא צריך לדגום א-סימפטומטיים?

"לא. זה יוצר עומס אדיר. בשיא של הגל הראשון היו רבע מיליון איש בבידוד. תארי לך שהיינו צריכים לבדוק את כולם. היום ברגע שנגיע למספרים האלה, ואנחנו בדרך לשם, האם נוכל לבדוק את כולם? העובדים קורסים. עד מתי יסכימו העובדים להתנדב לעבוד עוד לילה ועוד לילה?

מעבדה לבדיקות קורונה
מעבדה לבדיקות קורונהצילום: אמיל סלמן

"בנוסף, הנזק מבדיקת א-סימפטומטיים גדול מהתועלת. הסיבה לכך היא שהבדיקות האלה עלולות ליצור אשליה. אם אדם שנכנס לבידוד ואין לו סימפטומים נבדק ומקבל תשובה שלילית - הוא לא יבין למה הוא צריך להישאר בבידוד וכתוצאה מכך עלול לשחרר את עצמו ממנו לפני הזמן. אותו אדם עלול לפתח סימפטומים בהמשך ולהדביק אחרים".

"אנחנו לא מתמקדים בקורונה"

בתוך כמה זמן אפשר להכשיר עובדי מעבדה נוספים?

"זה לוקח שנים. זה מקצוע שדורש תואר אקדמי. אי אפשר לקחת מובטלים שיעשו את זה. אפשר לקחת אנשים שיעשו פעולות פשוטות בתהליך, ועשינו את זה, אבל מי שלא מיומן יכול לעשות שגיאות בבדיקות עצמן".

אלון מצביע על בעיה נוספת שעולה מהשטח. חזרתה של התחרות הפרועה בין הקופות. לאחר שבגל הראשון משרד הבריאות הגביל את המעברים בין קופות החולים במטרה שהקופות יתמקדו בטיפול במגיפה, לפני כשבועיים בוטלה ההגבלה והתחרות ביניהן נפתחה מחדש.

"מה שקורה בעקבות פתיחת התחרות זה שהמוקדים שעסקו חודשים בטיפול בקורונה - חזרו להתמקד בשיווק ומכירות. הקופות משתמשות בבדיקות קורונה לצרכי שיווק. הלקוחות אומרים לנו: 'אם לא תדגום אותי - אעבור קופה', גם כשלא מגיע להם לפי הקריטריונים. מה אני אמור לעשות במצב כזה? אנחנו מתקפלים. התוצאה היא שלאלה שבאמת צריכים יש עיכוב בבדיקות. אני מציע להחזיר בחזרה את הגבלת המעברים כמו בגל הראשון".

אלון יסיים את תפקידו באופן רשמי בספטמבר, לאחר שכהונתו בת העשור הוארכה בתקופת הקורונה. כעת הוא מרגיש משוחרר יותר למתוח ביקורת על הממשלה. "בממשלה אומרים שאנחנו ממוקדים בקורונה, אבל אני לא מרגיש את זה. כמנכ"ל הגדרתי לכל הסגל שבכל פעם שיש התלבטות - הקורונה בעדיפות ראשונה, אבל אני לא מרגיש את זה במדינה. האם ההסברה היא במקום הראשון? האכיפה? האם כל גורמי האכיפה עוזבים הכל עוסקים רק בזה? לא. אני לא מרגיש שיש אכיפה בכלל. יש צפצוף מוחלט על ההנחיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום