מאות אלפי שקלים בחודש: הרופאים שעובדים בבתי החולים הממשלתיים ומרוויחים הון

רופא אחד משתכר 40 אלף שקל מבית החולים - אך מרוויח גם 50 אלף שקל מתאגיד בית החולים ועוד עשרות אלפי שקלים מקופת החולים ומעבודה פרטית ■ לא מדובר במקרה חריג. לפי דו"ח השכר הבעיה נעוצה בתאגידי הבריאות, שאינם מונעים סחרור שכר - אף שהם ממומנים מכסף ציבורי

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים בבריסל, ביום שישי
בית חוליםצילום: AFP

רופאים רבים עובדים מועסקים הן על ידי מערכת הבריאות הציבורית והן באופן פרטי, והדבר יוצר סחרור משמעותי בשכר הרופאים - כך מודגש בדו"ח הממונה על השכר שפירסם היום (ג') משרד האוצר. מחברי הדו"ח כותבים כי "הרפואה הפרטית קובעת נורמות השתכרות גבוהות, וכך קופות החולים ובתי החולים הציבוריים נאלצים להעלות את הצעות השכר שלהם כדי שרופאים מומחים העובדים במגזר הפרטי ימשיכו לעבוד גם אצלם, במערכת הציבורית".

קחו לדוגמה רופא מומחה, מנהל אגף במרכז רפואי ממשלתי גדול, שבנוסף מועסק גם בתאגיד בית החולים שבו הוא עובד, בקופת חולים מכבי כרופא עצמאי, בבית החולים לניאדו (בית חולים כללי-ציבורי בבעלות פרטית) וכן בבית החולים הפרטי בהרצליה מדיקל סנטר (שבבעלות הכללית). שכרו החודשי הממוצע מבית החולים הוא כ-41 אלף שקל, ומהתאגיד – כ-47 אלף שקל. בנוסף, הוא משתכר עוד עשרות אלפי שקלים בחודש מקופת החולים שבה הוא עובד כרופא עצמאי ומבתי החולים הנוספים.

דוגמא שנייה היא רופא מומחה המשמש מנהל מחלקה בבית חולים עירוני. הוא מועסק גם בתאגיד בית החולים, וכן עובד בהתקשרות עם ארבע קופות החולים, עם רשת בתי החולים הפרטיים אסותא (שבבעלות מכבי), רשת מרפאות שר"פ+, וכן עובד בקליניקה פרטית. שכרו החודשי הממוצע מבית החולים הוא כ-54 אלף שקל, ומהתאגיד – כ-48 אלף שקל נוספים. גם הוא מרוויח עוד עשרות אלפי שקלים מיתר עיסוקיו הרפואיים.

על פי הממונה על השכר, רופאים אלה "לא מייצגים נתוני קצה חריגים, אלא מכלול השתכרות רווח בקרב רופאים מומחים ומנהלים בכירים". כך למשל, במחקר של אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר מ-2018 נמצא כי רופא המועסק בבתי החולים הממשלתיים, והוא בעל ותק של לפחות עשר שנים, השתכר ב-2016 סכום שנתי של 790 אלף שקל.

דו"ח הממונה על השכר מדגיש כי "הבעיה אינה טמונה ברפואה הפרטית, אלא בתאגידי הבריאות, או בשמם האחר – קרנות המחקרים, הפועלים בבתי החולים הכלליים הממשלתיים והעירוניים בשעות אחר הצהריים והערב". הדו"ח מזכיר כי התאגידים הוקמו במטרה להגביר את ניצול המשאבים של בתי החולים - ובייחוד חדרי הניתוח, שבשל הסכמי העבודה פועלים במתכונת השעות הנהוגה לעובדי מדינה, 07:30- 15:00. תאגידי הבריאות נועדו להגביר את הפעילות במערכת הבריאות הציבורית ולקצר תורים.

כך, בכל התקשרות של קופת חולים עם בית החולים עבור קבלת טיפול רפואי למבוטח, בית החולים והתאגיד מחליטים האם הפרוצדורה הרפואית תתבצע בבית החולים, בשעות הבוקר - או בתאגיד, בשעות אחר הצהריים והערב. "בתאגידים מונהגות רמות שכר הגבוהות משמעותית מרמות השכר בבתי החולים הממשלתיים, ובמקרים רבים אף ללא פיקוח מסדיר על התמורה - השעתית או התפוקתית - שבגינה משולם השכר", נכתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker