"לא מקצועי, לא רציני": מתקפה נגד הדו"ח שקבע כי ישראל נכנסת לגל שני של קורונה

מרכז המידע והידע: "מאות עלולים למות" ■ פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור: "מרכז המידע והידע לא שקוף, ולכאורה לפי הצהרתו אין שם בכלל מומחים באפידמיולוגיה או בריאות הציבור"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חגי לוין
פרופ' חגי לויןצילום: אמיל סלמן

פרופ' חגי לוין, אפידמיולוג ויו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, תקף היום את "דו"ח הגל השני" שפירסם מרכז המידע והידע למערכה בקורונה. לדברי לוין, "לא מקצועי ולא רציני שיוצאים דו"חות אפידמיולוגים מאמ"ן (אגף המודיעין) שאף איש לא חתום עליהם, קל וחומר שאף איש מקצוע מהתחום הרלוונטי לכך, היינו מתחום מדעי האפידמיולוגיה ובריאות הציבור".

מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה הזהיר היום (שבת) כי ישראל נכנסת בימים אלה לגל שני של מגפת הקורונה. מומחי המרכז מעריכים כי בלא נקיטת צעדים מידיים ושקילה מחדש של ההקלות, עלול קצב התחלואה בישראל להגיע בתוך כחודש לכאלף חולים חדשים ביום. מספר המתים הכולל, הם סבורים, עלול להגיע למאות רבות.

לדברי לוין, "חוסר השקיפות בלתי מתקבל על הדעת. יש מרכז ידע שהוא לא שקוף, ולכאורה לפי הצהרתו אין שם בכלל מומחים באפידמיולוגיה או בריאות הציבור. הניתוח עצמו הוא לעיתים לא מקצועי, ולפעמים שגוי. לדוגמא, בדו"ח האחרון אין התייחסות דיפרנציאלית לפיזור התחלואה בארץ, ואין קשר ממשי בין הממצאים להמלצות. 

"מעבר לכל זה, מונעים מגופים אחרים – שיש להם את הידע המקצועי – נגישות למידע. לא נורא שנותנים לחיילי אגף המודיעין (המצוינים כשלעצמם) נגישות למידע בריאותי. אבל חמור מאוד שמונעים מהאפידמיולוגים במרכז הלאומי לבקרת מחלות ומרופאי המחוזות גישה לנתונים הגולמיים".

מרכז המידע והידע הוקם במארס ומאויש בעיקר בידי חוקרים מאגף המודיעין בצה"ל. כיום הוא כפוף למשרד הבריאות. האזהרות כלולות במסמך שהפיץ המרכז היום. לפי המסמך, מספר הנדבקים היומי ירד לשפל של 16 נדבקים חדשים ביום באמצע מאי. בשבוע האחרון עמד על כ-200, ובימים רביעי וחמישי עלה לכ-300 ביום. מחברי המסמך טוענים כי הגל השני שונה במאפייניו מהגל הראשון, אך אינו פחות בחומרתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker