גרוטו: הטעו אותי כשאמרו שטדי שגיא מגיע לאירוע משפחתי, בהחלטתי לא נפל פגם מקצועי

גרוטו מציין כי הפנייה אליו נעשתה על ידי גורם מתוך שירות המדינה אך לא מוסר מיהו הגורם. הוא טוען כי הפך לשעיר לעזאזל וכי מופעלת כלפיו אכיפה בררנית. את ההחלטה בעניינו יקבל המנכ"ל הנכנס, חזי לוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

טעיתי כשאישרתי לטדי שגיא פטור מבידוד בכניסה לישראל, גורם "מתוך שירות המדינה" פנה אליי בעניינו, הוטעיתי על ידו לגבי סיבת הביקור בישראל, אך ההחלטה נעשתה מתוך שיקול רפואי בלבד ולא נפל בה פגם, וכעת מופעלת כלפיי אכיפה בררנית שנובעת ממניעים זרים - אלה, בתמצית, טענותיו של פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, במכתב התשובה שלו למנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב. 

גרוטו מציין כי הוא כותב את המכתב מבלי להיעזר בעורך דין ("לא עירבתי אנשים אחרים במסגרת העובדות שפורטו במכתבי"), מפרט בו את השתלשלות העניינים שהובילה להחלטתו לתת הקלות בבידוד לשגיא, וחוזר וטוען כי "לא נפל בה פגם מבחינה רפואית ומקצועית". גרוטו מסתייע ביועץ התקשורת אבי בניהו. למרות שהמכתב ממוען למנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, את ההחלטה בעניינו של גרוטו יידרש לקבל המנכ"ל הנכנס של משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שביום ראשון אמורה הממשלה לאשר את מינויו. 

פרופ' חזי לוי, המנכ"ל הבא של משרד הבריאותצילום: דוברות בי"ח ברזילי

גרוטו מתאר את השתלשלות העניינים כך: הוא אינו מכיר את טדי שגיא והוא לא זה שפנה אליו, "ובוודאי שלא קיבלתי שום תמורה שהיא בכל נושא שהוא מטדי שגיא או מגורמים הקשורים אליו". מי שביצע את הפנייה הוא גורם "מתוך שירות המדינה". בתגובה לשאלת TheMarker מיהו אותו גורם, השיב בניהו כי גרוטו "לא מעוניין לומר", והוסיף כי לא מדובר בשר או ח"כ, "אבל אנשים הגונים משירות המדינה". 

לדברי גרוטו, הוא הוטעה לגבי סיבת ההגעה לישראל: "בפנייה אלי לא דובר על מסיבה אלא על אירוע משפחתי". עוד הוא אומר כי לא מדובר בפטור מבידוד אלא הקלה בתנאי הבידוד, "דבר שהוא במסכות משרד הבריאות". ההקלה: "שמירה על תנאי הבידוד המלאים, למעט האישור לצאת לאירוע משפחתי". לדבריו, "ההקלה בתנאי הבידוד תואמת את מדיניות ונהלי משרד הבריאות ואין בה בשום אופן חשש לפגיעה בבריאות הציבור". 

ההקלה ניתנה לשגיא לאור הנתונים הבאים: הוא הגיע במטוס פרטי מקפריסין, שנחשבת ל"מדינה ירוקה" וללא חשש לחשיפה לאנשים נוספים בדרך, הוא דיווח על כך שהיה חולה בקורונה והחלים ממנה, ומכאן שאיננו יכול להדביק. שגיא גם עבר בדיקת קורונה שנמצאה שלילית בקפריסין, בדיקה שלילית בישראל, ובדיקה סרולוגית חיובית בישראל. "מצב זה מעיד על כך כי הוא אכן נחשף לנגיף בעבר, ולאור הזמן שחלף ובדיקות הPCR השליליות, ניתן לומר חד משמעית כי הוא לא יכול היה לסכן בהדבקה אף אחד מהפוגשים בו".

טדי שגיאצילום: ניק קלארק

גרוטו טוען כי הפך לשעיר לעזאזל, כי במהלך תקופת הקורונה היו הפרות רבות של הכללים שנעשו על ידי אנשים רבים, וכי מופעלת כלפיו אכיפה בררנית ממניעים זרים: "במקרים רבים אנשים שונים, ובכללם בכירים, לא הקפידו על הכללים, והעבירו מסרים שעירערו את אמון הציבור. אין ספק שיש להימנע מכך, אבל להפוך אותי לשעיר לעזאזל ולאשם המרכזי בתופעה הזו – זה צעד לא ראוי ואני מקווה שלא עומדים מאחוריו מניעים זרים", הוא כותב. 

"לעמת אותי בדרך שבה נעשה הדבר, עם החלטה אחת מסוימת, בין אין-סוף ההחלטות שקיבלתי בתקופה כזו – זה פשוט בלתי נתפס ובלתי הוגן", כותב גרוטו. "מי כמוך יודע, כמה היה מונח על כתפיי בתקופה סוערת וארוכה זו, וביתר שאת בחודשים האחרונים בעת המאבק בנגיף הקורונה. כך החלטתי מה שהחלטתי, לטוב ולרע. יתכן שהחלטה זו נתפסה מבחינת הנראות הציבורית כהחלטה לא נכונה, אבל אדגיש ואבהיר פעם נוספת, שלא נפל בהחלטה כל פגם מבחינה רפואית מקצועית". 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, במארסצילום: אמיל סלמן

גרוטו אומר כי הוא עובר ימים קשים, ומבקש כי היחס אליו יהיה הוגן: "מסע השקרים, ההכפשות וההשמצות בתקשורת ביממה האחרונה היה כמעט למעלה מכוחותיי - ועדיין נשכתי שפתיים ולא הגבתי ולו במלה, במישרין או בעקיפין, מתוך תקווה ואמונה שהנהלת המשרד תפעל באופן הגון כדי שהדברים יחזרו למסלול תקין", הוא כותב. "אני סבור שהתקופה הארוכה שעשיתי בשירות הציבור לא יכלה להתאיין בשל החלטה בודדת אחת שנעשתה במסגרת סמכותי, בתום לב מוחלט ומשיקולים רפואיים ענייניים, גם אם מבחינת הנראות הציבורית יש צורך להסבירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker